Ознака: зголемување на платите
Економија 23.05.22 | 16:39

ССМ бара поголеми плати за 2800 денари

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) бара итна средба со претседателот на Владата, вицепремиерот за економски прашања и со министрите за финансии и за труд и социјална...

Македонија 14.02.22 | 16:58

Наставниците најавија штрајк доколку и нивните плати не се зголемат од 1 март

Наставничкиот пленум бара зголемувањето на платите за вработените во образованието од 7 отсто, кое е предвидено со годинашниот Буџет, согласно со колективниот договор...

Економија 14.11.19 | 17:19

Mицкоски до наставниците: Заев не ја зголемува вашата плата, Заев ви одзема од Вашата плата која ви е гарантирана со закон

Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека наводно ќе ви ја зголемел платата и тоа сака да го продаде како негова...

Македонија 26.10.19 | 14:32

Предизборно, за 25 отсто се зголемуваат платите на научните работници од седум институти

За 25 отсто ќе се зголемат платите на научните работници од седум институти во земјава, а за тамошните вработени надминат е проблемот со процентот за минат труд и тие...

Економија 03.10.19 | 11:39

Платите на вработените во јавниот сектор ќе бидат зголемени за 5 проценти

Собранието почна седница на која по скратена постапка треба да се донесат измени на Законот за исплатата на платите, што предвидува од септември 2019 година платите да...

Економија 03.10.19 | 10:14

Пратениците денеска ќе се изјаснат за поголеми плати во јавната администрација

Собранието денеска по скратена постапка треба да го разгледа Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за исплата на платите во Република Македонија,...

Економија 02.10.19 | 16:47

Вработените во јавниот сектор месецов ќе ја добијат ветената повисока плата

Септемвриската плата со ветеното покачување од пет проценти ќе се исплати во законски предвидениот рок. Зголемена плата за пет проценти ќе добијат здравствените, социјалните,...

Македонија 17.09.19 | 15:21

Адеми: Петок или сабота средба со СОНК

Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска при посетата на скопското осново училиште „Лирија“ информира дека в петок или сабота ќе одржи средба со Синдикатот...

Македонија 03.09.19 | 10:50

Адеми: Во иднина заеднички ќе одлучуваме за зголемување на платите на просветните работници

Министерот за образование и наука Арбр Адеми смета дека во претстојниот период на конструктивен и рационален начин ќе се разгледуваат сите параметри и податоци и заеднички...

Македонија 26.08.19 | 08:28

НАкС бара прогресивно зголемување на платите во високото образование

Независниот академски синдикат (НАкС) изразува незадоволство од најавеното зголемување на платите во високото образование од само пет проценти. Бара прогресивно зголемување...

Македонија 24.08.19 | 13:08

СДСМ се фали со 5%, СОНК ќе штрајкува за 25% – учебната година ќе започне на улица наместо во училница

Ниту утринското соопштение на СДСМ дека платите во образованието од септември ќе бидат покачени за 5% не ги премисли просветните работници наместо на улица учебната...

Економија 24.08.19 | 12:53

СДСМ: Од септември за 5 отсто повисоки плати за вработените во образованието

Платите продолжуваат да растат, од септември за 5 отсто повисоки плати за вработените во образованието, најавуваат од СДСМ. Владата предводена од СДСМ продолжува со...

Скопје 05.07.19 | 10:40

Општина Центар: Платите на персоналот во градинките се зголемуваат за 16%

На 31 седница на Советот на Општина Центар одржана вчера 4 јули, советниците ги изгласаа предлог-одлуките за утврдување на максималниот износ на бодот за пресметување...

Здравје 20.06.19 | 11:52

Филипче: Не ги забораваме и медицински сестри и средниот персонал

Во однос на одливот на кадри продолжуваме со нашите политики за инвестирање во човечкиот капитал после зголемувањето на платите и дежурствата на здравствените работници...

Здравје 07.06.19 | 23:29

Филипче: Платите на специјалистите стигнаа околу 100.000 денари

Значајна сума на пари се оддели за зголемување на платите на лекарите во Македонија. Значајно се зголеми и сумата на пари кои ги земаат лекарите и сестрите за дежурства...

Македонија 07.06.19 | 14:23

Професорите се налутија на министерот Адеми: Ќе ги примениме на сите синдикални инструменти

На состанокот одржан на 16.01.2019 година, меѓу министерот Адеми и неговиот тим од Министерството за образование и наука (МОН), од една страна, и претставниците на Независниот...

Економија 06.02.19 | 19:57

ММФ: Македонија скапо ќе ја плати цената за новото зголемување на минималецот

Новото зголемување на минималната плата во Македонија како законска обврска, може да влијае на зголемување на невработеноста кај младите, предупредува Меѓународниот...

Економија 23.01.19 | 14:34

Смрт за сиромашните – да ни се офајдат вицепремиерите

Предлог-закон за покачување на платите на вицепремиерите за 8.000 денари кој беше доставен до Собранието на РМ кон крајот на месец декември 2018 година, ќе се гласа в понеделник....

Македонија 17.01.19 | 12:22

Универзитетските професори побараа покачување на платите за 20 отсто

Независниот академски синдикат (НАкС) во текот на вчерашниот ден оствари средба со министерот за образование и наука, Арбер Адеми и неговите соработници. Уште во септември...

Економија 29.12.18 | 15:13

Заради економското цунами и црнилата на СДСМ, Македонија паѓа на листата на Форбс за водење бизнис

Црнилата, девастацијата на Република Македонија, ова економско цунами, коруптивност и криминал заради безидејноста на октроираната власт за една намена добија потврда...