Ознака: железнички сообраќај
Македонија 11.06.20 | 13:54

Синдикатот реагира што на машиновозачите им се прават дополнителни психолошки тестови

Синдикатот на машиновозачи на Македонија (СММ) при  Железници Транспорт денеска соопшти дека упатил барање до министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски,...

Економија 06.02.20 | 11:23

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај

Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата со неисполнување...

Економија 05.02.20 | 10:11

Штрајк: Железничкиот сообраќај втор ден во прекин

Патниот и товарниот железнички сообраќај и денеска е во прекин поради штрајк на машинскиот персонал во Железници Транспорт. Тие бараат зголемување од 30 до 40 проценти...

Балкан 02.07.19 | 14:02

Започна изградбата на пругата од Приштина до Македонија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска во Косово Поле присуствуваше на почетокот на изградбата на железничката линија до Генерал Јанковиќ, на границата со Македонија,...

Црна хроника 02.07.19 | 10:19

Пругата Скопје-Куманово ќе остане во прекин неколку дена

Железничкиот сообраќај на релација Скопје – Куманово (Табановци) и во обратен правец ќе биде во прекин во следните неколку денови, поради излизгувањето на вагони од...

Црна хроника 02.07.19 | 09:52

Железничкиот сообраќај блокиран: Вагони се излизгаа на пругата кај Куманово

Вагони на товарен воз на МЖ Транспорт, што сообраќал од Куманово кон Скопје, се излизгале ноќеска околу два часот на излезната свртница кај  кумановската железничка...

Патувања 01.03.19 | 22:01

Мрежа брзи железници се шири во светот како замена за авиолиниите

Минатата година беше добра за сите љубители на патување со воз. Низ светот се отвораа нови брзи линии, се поврзуваа градови и се скратуваа растојанија. За патниците кои...