Ознака: зелен пазар
Црна хроника 08.08.22 | 11:34

Пироман палел кај Зелен пазар: Уништени се возила, а пробал да запали и влез на зграда

Пироман дивеел во центарот на Скопје во саботата навечер околу полноќ. На паркингот кај Зелено пазарче уништени се повеќе автомобили, а избегната е поголема трагедија...

Скопје 26.05.22 | 11:01

Скопје доби позорникари во реонот на Зелено пазарче

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски со претставници од Министерството за внатрешни работи и инспектор за превенција на криминалитет при СВР Скопје,...

Црна хроника 07.04.22 | 17:02

Баби се степале на Зелен пазар

Осудесет и тригодишна скопјанка во полицискката станица Беко пријавила дека била нападната од двасе годони помлада сограѓанка. Инцидентот се случил на во близина на...

Скопје 20.10.21 | 14:35

Мицкоски: Котлар има сто дена да ги реши сите проблеми на пазарџиите од Зелен пазар

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес беше на средба со пазарџиите од Зелено пазарче во Скопје. –Денеска бевме овдека на пазарот, можевме заедно со професорката...

Скопје 20.10.21 | 13:01

Во живо: Изјава на Мицкоски по средба со пазарџиите од Зелен пазар

Денес (20.10.2021) во 12:30 часот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе го посети Зелен пазар, Скопје при што ќе оствари средба со пазарџиите од Зелен пазар. Во...

Црна хроника 18.09.21 | 11:02

860кг брендиран и небрендиран режан тутун запленети во акцијата на Зелен пазар

Запленети се 860 килограми режан тутун по пазарите и во магацински простории во заедничка акција што ја спроведоа вчера на територијата на Скопје Одделението за истраги...

Црна хроника 17.09.21 | 13:36

Голема акција на Зелен пазар, се претресуваат тезги, дуќани, подруми…

Во тек е голема акција на Зелен пазар во Скопје, во која учествуваат неколку единици, а за цел имаат заплена нецаринети тутун и цигари и спречување на нелегална препродажба....

Скопје 28.07.21 | 22:58

Ги отстранија времените објекти, оставија дупки во `рѓосан метал

Општина Центар во декември ги урна трафиките кои се наоѓаат на автобуската станица кај Зелен пазар во Скопје. Беа отстранети пет времени објекти кои не поседувале решенија...

Македонија 10.07.21 | 17:22

2650 квадратни метри од кичевскиот пазар вратени на кичевското муфтиство

Од Кичевското муфтивство информираат дека ја вратиле сопственоста на дел од зелениот пазар во градот. Во 2004 година ИВЗ муфтиство Кичево заведе судски спор за враќање...

Македонија 09.02.21 | 14:25

Мицкоски: За кратко ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите...

Македонија 09.02.21 | 13:35

Мицкоски по средбата со пазарџиите: Настрана розевите очила и лагите на владата, народот живее тешко и во сиромаштија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со пазарџиите на „Зелено пазарче“. Разговаравме за начинот како властите овдека во Општина...

Македонија 09.02.21 | 10:15

Мицкоски на средба со пазарџиите од Зелен пазар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе го посети Зелен пазар при што ќе оствари средба со пазарџиите. По завршување на средбата ќе биде дадена изјава...

Скопје 10.12.20 | 18:32

Нема да ја препознаете автобуската постојка кај Зелен пазар

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар отстрани пет трафики спроти поранешна Градска болница, информираат општинските власти и додаваат дека акцијата е...

Скопје 04.06.20 | 11:43

Полицискиот час направи хаос на Зелен пазар – гужви, покачени цени, тепачки и расправии

Редици луѓе, покачени цени, нервозни граѓани- ова е денеска сликата на градските пазари во Скопје. Откако владата во среда навечер објави дека во четврток во 21 часот...

Скопје 20.01.20 | 20:26

Пазарџиите со свирежи го дочекаа Богдановиќ зашто доцеше – средба имаше, но договор не

Педесетина пазарџии со свирежи го дочекаа првиот човек  на Центар. Жестока дебата имеше меѓу нездовплните пазарџии од Зелен пазар и локалната власт. Конфликтот меѓу...

Скопје 16.01.20 | 12:00

Пазарџиите му дојдоа пред двор на Богдановиќ, протестираат за скапиот паркинг

Пазарџиите од „Зелен пазар“ во Скопје, денеска повторно излегоа на протест за да го изразат својот револт поради зголемената цена на паркингот кој се наоѓа во близина...

Скопје 13.01.20 | 09:45

Протест на пазарџиите, блокиран дел од Центар

Сообраќајот на дел од бул. „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на „Макптерол“, поради протест на пазарџиите...

Скопје 22.12.19 | 21:16

Зелен пазар утре не работи, пазарџиите штрајкуваат

Пазарџиите од Зелен пазар утре излегуваат на предупредувачки генерален штрајк, а доколку не е одговорено на нивните барања ќе ја добијат поддршката и од другите пазари. Тие...

Економија 18.12.19 | 16:00

Протест на пазарџиите од Зелен пазар в понеделник

В понеделник пазарџиите од скопски зелен пазар излегуваат на еднодневен предупредувачки штрајк. Незадоволни се од новите ценовници за закуп на тезга и како што велат...

Скопје 28.07.19 | 13:47

Веста за малтретираната бабичката на Зелен пазар најверојатно е лажна

Веста која вчера беше споделена од многу портали за бабичка на Зелено пазарче која наводно била малтретирана од полицајци, најверојатно е лажна, откако за приказната...