Ознака: здравствени работници
Македонија 28.03.21 | 14:34

Стигна и втората пратка од руската вакцина Спутник V

На меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 14:30 часот стигна втората пратка од руската вакцина Спутник V. Како што информираа од Министерството за здравство, овие...

Култура 24.03.21 | 12:54

Сликата на Бенкси направена во чест на здравствените работници продадена за рекордна сума

Минатата година, за време на пандемијата на коронавирусот, славниот уметник Бенкси ја наслика својата позната слика наречена Game Changer на која се гледа момче како си игра...

Вести 19.03.21 | 11:52

Ништо од ветувањето на Филипче дека Македонија ќе стане прва земја во регионот што ги вакцинира сите здравствените работници

Ветувањата на министерот за здравство Венко Филипче дека Македонија ќе стане прва земја во регионот што ќе ги вакцинира здравствените работници кои се во прва линија...

Вести 11.03.21 | 14:03

За десет дена ќе бидат вакцинирани сите здравствени работници кои работат во ковид-центрите

На ден се вакцинираат од 250 до 350 лица. Вакцинацијата оди добро и се спроведува во пунктот во Здравствениот дом – Скопје и во таа смисла сметам дека сите здравствени работници...

Здравје 09.03.21 | 13:21

Вакцинирани 3.759 здравствени работници

Вакцина против КОВИД-19 до денеска примиле 3.759 здравствени работници, информираат за МИА од Министерството за здравство. Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ се направени...

Македонија 03.03.21 | 21:07

Вработени на Хирургија веќе два месеца се без плата, претпоставените ги уценуваат да продолжат со работа

Вработени медицински сестри, болничари и хигиеничари на Клиниката за хирургија во склоп на скопскиот клинички центар, а се вработени со договор за дело веќе два месеца...

Здравје 03.03.21 | 14:59

Досега се вакцинирале 2.860 здравствени работници

Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 2.860 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната...

Македонија 27.02.21 | 09:47

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Министерот за здравство Венко Филипче во видео порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека...

Свет 25.02.21 | 16:33

Во ЕУ за 10 години ќе има недостаток од 11 милиони работници во здравството

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија проценува дека во Европската Унија ќе има недостаток од 11 милиони здравствени работници и вработени за нега...

Здравје 25.02.21 | 16:12

Вакцинирани 1677 здравствени работници во Македонија

Вакцината против корона вирусот ја примиле 1677 здравствени работници во Македонија. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје,...

Македонија 25.02.21 | 12:57

Мицкоски ќе се сретне со здравствените работници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе оствари средба со здравствени работници. Од партијата информираат дека средбата ќе се одржи во локалот „Јавна...

Здравје 22.02.21 | 15:38

Досега се вакцинирале 1.040 здравствени работници, а само мал дел имале реакции

Досега 1.040 здравствени работници ја примиле вакцината против ковид-19. Кај мал број од нив се пројавени реакции по вакцината како болки на местото каде таа е аплицирана...

Македонија 20.02.21 | 09:29

Да не се заборави: Заев ветуваше 54 милиони денари како награда за здравствените работници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски продолжи со потсетување на работите кои беа ветени, а неостварени од страна на Зоран Заев и владата на СДСМ/ДУИ. Да не...

Македонија 18.02.21 | 22:58

Лекарите од внатрешноста ќе мора да се вакцинираат во Скопје

Здравствените работници кои работат во ковид-центрите надвор од Скопје, ќе мораат да допатуваат во главниот град за да ја примат вакцината од „Фајзер“. Местото за...

Балкан 09.02.21 | 16:44

Здравствени работници на Косово ќе ги тужат политичарите ако поради изборите се зголеми бројот на заболени од Ковид-19

Сојузот на здравствените синдикати на Косово (СЗСК) најави дека ќе покрене обвиненија против политичарите, доколку поради партиските собири за вонредните парламентарни...

Македонија 09.02.21 | 13:26

4000 здравствени работници се пријавиле за вакцинација

Според министерот за здравство Венко Филипче 4000 здравствени работници се пријавиле за вакцинација. Пријавувањето за сите останати е електронски и ќе почне од утре...

Здравје 02.02.21 | 10:43

Од ковид-19 во Македонија починале 22 медицински работници

Од Ковид-19 заболеле 3.439 здравствени работници, што е 4,8 отсто од досега заболените, а дваесет и двајца починале. Последнава недела има дваесетина новозаболени од Клиниката...

Македонија 25.12.20 | 16:42

Штипската болница вработува 17 здравствени работници и персонал

Штипската клиничка болница го објави огласот за прием на 17 здравствени работници и технички персонал. Огласот е објавен вчера и заинтересираните веќе можат да аплицираат. Директорот...

Македонија 19.12.20 | 15:42

Да се грижеа СДСМ и Заев немаше да има скоро 2.500 починати

Од ВМРО-ДПМНЕ дека наместо СДСМ да излегува и да се фали со некакви си мерки за здравствените работници, треба одговори што направиле претходниот период за истите тие...

Македонија 17.12.20 | 12:10

Филипче најави дека 7.600 вработени во јавното здравство кои работат со ковид-пациенти ќе добијат еднократна награда од 500 евра

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, при денешната посета на Клиничката болница во Штип, во изјава за медиумите информираше дека 7.600 вработени во јавното здравство...