Ознака: здравствени работници
Балкан 21.09.21 | 13:12

Нов протест на здравствените работници во Грција против задолжителната вакцинација

Федерацијата на вработени во државните болници во Грција, со нов петчасовен прекин со работа и собири во Атина и Солун денеска протестираше против задолжителната вакцинација...

Балкан 10.09.21 | 10:07

Решенија за принуден неплатен одмор добиле 5.305 невакцинирани здравствени работници во Грција

Решенија за принуден, неплатен одмор досега добиле 5.305 невакцинирани вработени во здравството во Грција, соопшти алтернативната министерка за здравство Мина Гага,...

Балкан 24.08.21 | 14:53

Се подготвува задолжителна вакцинација за здравствените работници во Србија

Лекарите мора да се водат како пример, тоа е дел од нивната одговорност и верувам дека 100 отсто од здравствените работници треба да се вакцинираат против Ковид, изјави...

Здравје 31.07.21 | 18:11

Д-р Беќаровски: За дена повторно ќе „пливаме” во сопствената пот

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија на својот Фејсбук профил објави статус преку кој им се обрати на здравствените работници. Прогноза за Македонија...

Македонија 25.06.21 | 12:40

Петнаесеттина штипски здравствени работници се уште ја немаат добиено паричната награда за ангажманот со ковид-болни

Над 15 штипски здравствени работници од Клиничка болница-Штип кои во битката со коронавирусот се вклучија по 6 декември 2020 година се уште ја немаат добиено заслужената...

Македонија 15.06.21 | 11:39

Д-р Николов: Наместо ветеното покачување на платата, здравствените работници ќе добијат „бонус“ од само 5 проценти

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%, вели доктор...

Фудбал 07.06.21 | 17:50

Здравствените работници добија билети за ЕУРО2020

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Муамед Сејдини денеска им ги врачи билетите за Европското првенство на вработените од Клиниката за инфективни...

Македонија 21.05.21 | 18:51

Мицкоски се сретна со здравствените и просветните работици во Гевгелија: ВМРО ДПМНЕ нуди подобри решенија во образованието и здравството

ВМРО ДПМНЕ нуди решенија за подобро здравство и вистински реформи во образованието во Република Македонија, истакна Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ кој денеска...

Македонија 28.03.21 | 14:34

Стигна и втората пратка од руската вакцина Спутник V

На меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 14:30 часот стигна втората пратка од руската вакцина Спутник V. Како што информираа од Министерството за здравство, овие...

Култура 24.03.21 | 12:54

Сликата на Бенкси направена во чест на здравствените работници продадена за рекордна сума

Минатата година, за време на пандемијата на коронавирусот, славниот уметник Бенкси ја наслика својата позната слика наречена Game Changer на која се гледа момче како си игра...

Вести 19.03.21 | 11:52

Ништо од ветувањето на Филипче дека Македонија ќе стане прва земја во регионот што ги вакцинира сите здравствените работници

Ветувањата на министерот за здравство Венко Филипче дека Македонија ќе стане прва земја во регионот што ќе ги вакцинира здравствените работници кои се во прва линија...

Вести 11.03.21 | 14:03

За десет дена ќе бидат вакцинирани сите здравствени работници кои работат во ковид-центрите

На ден се вакцинираат од 250 до 350 лица. Вакцинацијата оди добро и се спроведува во пунктот во Здравствениот дом – Скопје и во таа смисла сметам дека сите здравствени работници...

Здравје 09.03.21 | 13:21

Вакцинирани 3.759 здравствени работници

Вакцина против КОВИД-19 до денеска примиле 3.759 здравствени работници, информираат за МИА од Министерството за здравство. Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ се направени...

Македонија 03.03.21 | 21:07

Вработени на Хирургија веќе два месеца се без плата, претпоставените ги уценуваат да продолжат со работа

Вработени медицински сестри, болничари и хигиеничари на Клиниката за хирургија во склоп на скопскиот клинички центар, а се вработени со договор за дело веќе два месеца...

Здравје 03.03.21 | 14:59

Досега се вакцинирале 2.860 здравствени работници

Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 2.860 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната...

Македонија 27.02.21 | 09:47

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Министерот за здравство Венко Филипче во видео порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека...

Свет 25.02.21 | 16:33

Во ЕУ за 10 години ќе има недостаток од 11 милиони работници во здравството

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија проценува дека во Европската Унија ќе има недостаток од 11 милиони здравствени работници и вработени за нега...

Здравје 25.02.21 | 16:12

Вакцинирани 1677 здравствени работници во Македонија

Вакцината против корона вирусот ја примиле 1677 здравствени работници во Македонија. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје,...

Македонија 25.02.21 | 12:57

Мицкоски ќе се сретне со здравствените работници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе оствари средба со здравствени работници. Од партијата информираат дека средбата ќе се одржи во локалот „Јавна...

Здравје 22.02.21 | 15:38

Досега се вакцинирале 1.040 здравствени работници, а само мал дел имале реакции

Досега 1.040 здравствени работници ја примиле вакцината против ковид-19. Кај мал број од нив се пројавени реакции по вакцината како болки на местото каде таа е аплицирана...