Ознака: жан-клод јункер
Македонија 29.11.19 | 09:27

Јункер: Неотворањето преговори со Македонија и Албанија е срамно

Претседателот во заминување на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, за својот последен ден на оваа функција прифати да биде автор на дневниот уреднички коментар на...

Свет 13.11.19 | 18:41

Јункер се опоравува по операција на аневризма

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан-Клод Јункер, успешно се опоравува по операцијата на аневризма и во текот на денот треба да го напушти одделот...

Свет 01.11.19 | 10:13

Европската комисија од денеска само техничка

Новиот состав на европската комисија, кој требаше денеска да стапи на функција сè уште не е комплетиран бидејќи недостасуваат уште еврокомесари. Со тоа комисијата на...

Балкан 30.10.19 | 12:27

Вучиќ: Побарав од Јункер да го изземе Западен Балкан од системот на квоти за челик

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во Брисел побарал од претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер да го изземе Западен Балкан од својот систем...

Свет 18.10.19 | 09:41

Јункер: Комплицирана ситуација ако Британците го отфрлат договорот

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер предупреди дека ситуацијата ќе стане „исклучително комплицирана“ доколку Парламентот на Велика Британија утре...

Свет 17.08.19 | 19:09

Од одмор на операциона маса, хоспитализиран Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го прекина одморот и ќе биде итно опериран, соопшти Европската комисија, додавајќи дека тој морал да го прекине...

Балкан 08.07.19 | 08:14

Јункер до Мицотакис: Имам доверба во вашите способности

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер му честита на лидерот на Нова демократија за како што наведе, јасна победа на парламентарните избори. Имам апсолутна...

Свет 05.07.19 | 12:57

Јункер разочаран од начинот на избор на неговата наследничка

„Процесот не беше сосема транспарентен“ е коментарот што досегашниот прв човек на Европската комисија Жан Клод Јункер го даде за начинот на кој лидерите на Европската...

Свет 21.06.19 | 15:13

Јункер: Државите членки се едогласни – нема повеќе преговори за Брегзит

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер рече дека 27-те членки на Европската унија се едногласни во одлуката да нема повторно преговори за Спогодбата за...

Свет 20.06.19 | 12:31

Лидерите од ЕУ одлучуваат за наследник на Јункер

Лидерите на Европската унија се собираат денеска и утре на средба во Брисел на која ќе се одлучува за наследникот на Жан Клод Јункер како претседател на Европската комисија....

Свет 14.06.19 | 18:09

ЕУ обвинета за „неприфатлива алчност“: Јункер и Туск ќе добијат отприемнина од пола милион евра

Европската Унија е обвинета за „неприфатлива алчност“ по извештајот дека Жан-Клод Јункер и Доналд Туск ќе добијат околу 500.000 евра по истекот на нивните мандати оваа...

Свет 26.05.19 | 18:24

Јункер: Гласајте како да е од пресудно значење, секој глас се брои

Претседателот на Европската комисија и поранешен премиер на Луксембург Жан-Клод Јункер, кој гласаше на денешните европски избори, укажа на важноста на овие избори и...

Свет 12.04.19 | 11:55

Нов скандал на Јункер, за малку ќе ги запалеше претседателот на Руанда и неговата сопруга

Жан-Клод Јункер (65), претседател на Европската комисија, предизвика нов скандал минатата недела. За време на одбележувањето на геноцидот во кој беа убиени 800.000 луѓе, Јункер...

Свет 26.02.19 | 09:44

Jункер на среде говор одговори на телефонски повик од сопругата

Жан Kлод Jункер, претседателот на Eвропската комисија, ги насмеа сите присутни кога на сопругата и одговори на телефон на сред говорот на самитот EУ и Арапската лига, што...

Свет 19.02.19 | 11:54

Јункер: Тешко замисливо е Велика Британија да учествува на изборите за ЕП

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија. Тоа би...

Македонија 11.01.19 | 13:43

Јункер: Грција и Македонија да го завршат процесот за името

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско...

Свет 30.12.18 | 14:48

Јункер до Британците: Соземете се и кажете што точно сакате

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска ја повика Велика Британија да се соземе и да одлучи што точно сака во пресрет на излегувањето од Европската...

Свет 14.12.18 | 17:40

Дневна доза Јункер: Што прави со косата на оваа жена?

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска повторно беше во центар на вниманието на самитот на лидерите на земјите членки на Европската унија. Тој...

Свет 11.12.18 | 10:27

Јункер: Нема простор за преразгледување на договорот со Лондон

Не постои веќе можност за преразгледување на договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, изјави денеска пред Европарламентот во Стразбур претседателот на ЕК, Жан-Клод...

Економија 07.12.18 | 08:58

Заев побара од Јункер изземање на македонските компании од антидампинг мерките

Премиерот Зоран Заев телефонски разговарал со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива...