Ознака: заложници
Свет 30.03.24 | 13:15

Заложничката криза во Холандија заврши: Приведен е маскиран маж

Заложничката криза која траеше од рано утро заврши во источниот холандски град Еде. Вооружен киднапер киднапирал неколку вработени во кафуле. Прво пушти тројца од нив,...

Свет 16.12.23 | 11:28

Армијата призна дека убила тројца израелски заложници, стотици Израелци излегоа на протест во Тел Авив

Стотици израелски граѓани излегоа на протест пред Министерството за одбрана во Тел Авив, откако израелската армија призна дека по грешка убила тројца заложници во...

Свет 10.12.23 | 18:33

Емили само шепоти откако ја пуштија дома, на Ејтан му пуштале хорори – што раскажуваат децата киднапирани од Хамас

Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24...

Свет 06.12.23 | 08:45

Нетанјаху: Во моментов нема можност преостанатите заложници да се вратат дома

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека „во моментов не постои можност“ заложниците кои се уште ги држи палестинската милитантна група Хамас во Газа „да...

Свет 05.12.23 | 15:18

МЗ на Израел: Хамас им давал лекови за смирување на ослободените заложници за да изгледаат среќни

Претставници на израелското Министерство за здравство денеска пред парламентарната здравствена комисија изјавија дека Хамас им дал на заложниците ослободени од заробеништво...

Вести 05.12.23 | 15:01

Хамас им давал лекови за смирување на ослободените заложници за да изгледаат среќни

Претставници на израелското Министерство за здравство денеска пред парламентарната здравствена комисија изјавија дека Хамас им дал на заложниците ослободени од заробеништво...

Свет 29.11.23 | 08:48

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека добиле список со имиња на киднапирани Израелци кои Хамас треба да ги ослободи денеска во текот на...

Свет 25.11.23 | 13:15

Се очекува ослободување на 14 заложници и 42 палестински затвореници

Израелските власти соопштија дека на вториот ден од привременото примирје Хамас денеска ќе ослободи 14 заложници во замена за 42 палестински затвореници. Претходно,...

Свет 24.11.23 | 18:02

13 заложници им се предадени на израелските сили

Израелски безбедносен извор денеска изјави дека 13 израелски заложници кои биле во Појасот Газа се предадени на израелски безбедносни служби. Тринаесетте израелски...

Свет 24.11.23 | 16:21

Засега се почитува привременото примирје во Појасот Газа, ослободена првата група заложници

Израелската војска ги активираше сирените за воздушен напад во две села во близина на Појасот Газа, само неколку минути по стапувањето во сила на четиридневното примирје...

Свет 21.11.23 | 16:30

Израел ќе ослободи тројца Палестинци за секој ослободен заложник од Хамас

Израел и Хамас постигнуваат напредок во договорот за ослободување на десетици заложници и прогласувањето повеќедневно примирје е неизбежно. Два извори со директно...

Свет 14.11.23 | 19:09

Бајден ги храбри заложниците: Издржете, доаѓаме

Американскиот претседател Џо Бајден им испрати порака на надеж на заложниците на Хамас киднапирани во Израел за време на нападите на 7 октомври. На новинарско праќање,...

Свет 03.11.23 | 16:33

Нетанјаху: Нема привремено примирје во Газа без ослободување на заложниците

Во кратката телевизиска изјава израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху истакна дека на средбата со американскиот државен секретар Антони Блинкен, нагласил оти отфрла...

Свет 27.10.23 | 12:40

Хамас: Потребно е време да се најдат заложниците скриени во Газа

Член на палестинската делегација на Хамас која се наоѓа во посета на Русија денеска изјави дека на организацијата и треба време да открие каде се наоѓаат сите заложници...

Свет 26.10.23 | 22:59

Хамас е подготвен да ги ослободи цивилите: Заложниците може да му бидат предадени на Иран

Хамас е подготвен да ги ослободи цивилните заложници, изјави шефот на иранската дипломатија Хосеин Амир-Абдолахиан на седницата на Генералното собрание на ОН, повикувајќи...

Свет 24.10.23 | 10:35

Припадници на Хамас признаа каква награда им била ветена за убивање и киднапирање

Израелската Служба за безбедност и полиција Шин Бет објави снимка од испрашување на шестмина милитанти на Хамас заробени за време на нападот врз Израел на 7 октомври. На...

Свет 23.10.23 | 21:01

Хамас соопшти дека ослободил двајца заложници

Хамас објави дека ослободил уште двајца заложници, пренесува Ројтерс. Веста доаѓа кога извештаите во Израел сугерираат дека е неминовен договор за да се обезбеди ослободување...

Свет 21.10.23 | 09:39

Двете ослободени Американки од Хамас не го „омекнаа“: Нетанјаху вети дека „ќе се бори до победа“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека „ќе се бори до победа“ во Газа, сигнализирајќи дека нема да ги прекине воздушните напади и очекуваната копнена операција...

Вести 20.10.23 | 20:11

Хамас ослободи Американка и нејзината ќерка кои биле заложници

Палестинската група Хамас денеска соопшти дека ослободила Американка и нејзината ќерка кои биле заложници во Газа по нападот на исламистите врз Израел на 7 октомври. Воениот...

Свет 17.10.23 | 12:54

Фидан: Турција разговара со Хамас за ослободување заложници

Турција преговара со палестинската милитантна група Хамас за ослободување на странци, цивили и деца кои групата ги држи како заложници, изјави денеска турскиот министер...