Ознака: Закон за јазиците
Македонија 20.12.19 | 12:25

Не можете да го почитувате Уставот како што ви одговара, а да викате дека градите правна држава

Во синоќешната емисија „КликПлус“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборуваше за Законот за јазиците при што истакна дека ВМРО-ДПМНЕ како политичка...

Македонија 20.12.19 | 09:32

Замолил да не му ги расипуваат изборите: Заев се обидел да ја излаже Венецијанската комисија

Премиерот во заминување Заев “транспарентно” криел од јавноста дека во врска со контроверзниот Закон за јазици, кон крајот на ноември направил обид за манипулативно...

Македонија 13.12.19 | 20:12

Академик Ѓорги Поп-Атанасов: Законот за јазиците носи албанизација и крај за Македонија

Изгласувањето на предлог-законот за употреба на јазиците ќе предизвика албанизација на територијата на цела Македонија. Тоа е закон за албанскиот јазик и треба да се...

Македонија 13.12.19 | 19:08

Работни групи ќе разгледуваат како да се имплементираат препораките на Венецијанската комисија

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави...

Македонија 12.12.19 | 23:24

Груби: Со СДСМ се договоривме прво за Закон за јазици, па за коалиција

Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил услогласен...

Македонија 12.12.19 | 18:31

Владата нема да го испочитува мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Законот за употреба на јазиците нема да се менува и покрај препораките на Венецијанската комисија, соопшти премиерот во заминување Зоран Заев, кој за оваа одлика се...

Македонија 12.12.19 | 13:27

Осум иницијативи чекаат, една прифатенa: Ќе се охрабри ли Уставниот суд да расправа за Законот за јазици?

Откако Венецијанската комисија се изјасни негативно за Законот за јазици, како да почна да се буди и Уставниот суд. Судот завчера ја прифати иницијативата на партијата...

Македонија 11.12.19 | 21:18

Османи, не си во право: Темелите на македонската држава се впишани во решенијата од Првото заседание на АСНОМ, а не во Законот за јазици

Да му одговорам на Бујар Османи, кој денес, бескрупулозно изјави дека: „трите документи кои се основа на државноста, а тоа се Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија...

Македонија 11.12.19 | 14:52

Груби не знаел дека целиот закон е испратен во Венецијанската комисија зошто не е дел од Влада

Пратеникот Артан Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во Венецијанската комисија затоа што не е член на Владата, вели премиерот во ззаминување...

Македонија 11.12.19 | 14:42

Албанските партии сложни во едно – Законот за јазици нема да се менува

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе значат негово...

Македонија 11.12.19 | 14:25

Законот за јазици има улога да ја врати во живот криминалната ДУИ, преку реафирмирање на нејзиниот национал-шовинизам

Законот за двојазичност е контра-кохезивен и претставува експанзионистички изблик на албанскиот национал-шовинизам Конечно се огласи и Венецијанската комисија со...

Македонија 11.12.19 | 13:18

Дескоска: Во Собранието не може да се смени ништо во делот на судството без двотретинско мнозинство

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека земјава ќе ги почитува препораките од Венецијанската комисија во одонос на Законот за употреба на јазиците. Вие не...

Македонија 11.12.19 | 13:05

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека за...

Македонија 11.12.19 | 11:53

Неуставниот Закон за јазиците нему му го чува задникот, а нас нè оддалечува од Европа

Мислењето на Венецијанската комисија е респектабилно во светот, но не и Македонија. Дневнополитичките ситни поени, пак, се одлучувачки фактор во македонската политика...

Твитови 10.12.19 | 23:56

Ко така, што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со Албанци?

Груби: Што има јас да зборувам со Македонци за албанскиот јазик. Што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со албанци? — БаБаРоГ /////////// (@LepceSoSalamce) December 10, 2019 Груби:...

Македонија 10.12.19 | 21:48

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна...

Македонија 10.12.19 | 21:04

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри...

Македонија 10.12.19 | 20:37

Пендаровски: Нема компромис кога станува збор за правото на образование на мајчин јазик

Напредокот на земјата во однос на правата на заедниците е резултат на политичката волја, на законските решенија, на демократското зреење на државата, на усвојување...

Македонија 10.12.19 | 20:03

Груби: Апсурдно е со тројца Македонци да дискутирам за од Господ дадено право да зборувам албански

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на јазиците, посебно...

Македонија 10.12.19 | 19:02

Овој закон е една од алките што нè спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина

Законот за јазиците е една од алките што нè спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија...