Ознака: закон за државјанство
Македонија 31.07.21 | 10:11

Апасиев излажа дека ВМРО-ДПМНЕ правеле кворум на власта за Законот за државјанство

Апасиев излажа дека ВМРО-ДПМНЕ правеле кворум на власта за Законот за државјанство. СДСМ и ДУИ сами имале мнозинство, а Апасиев незаинтересиран да гласа против.

Македонија 29.07.21 | 16:03

Усвоен Законот за државјанство со платена сметка за струја

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за државјанство. За измените и дополнувањето вкупно гласаа 89 пратеници, од кои 57 „за“, 32 „против“...

Македонија 26.07.21 | 21:11

Политичко едноумие: на Комисија не е прифатен ниту еден амандман за Законот за државјанство

Членовите на собраниската Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден, го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството...

Македонија 26.07.21 | 14:23

Комисијата за европски прашања денеска треба да гласа за законот за државјанство

Членовите на Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден од расправата за предлог-измените на Законот за државјанство, треба да гласаат по документот. Пратениците...

Македонија 13.07.21 | 17:49

Законот за државјанство со европско знаменце помина на Влада, потврди Заев

Законот за државјанство денеска помина на Влада и ќе биде со европско знаменце. Службите ќе го испратат до Парламентот, но го блокира Левица без разумно оправдување,...

Македонија 15.06.21 | 14:35

Заев немал проблем: И Законот за државјанство ќе добие европско знаменце?

Премиерот Зоран Заев вели дека во моментов се во тек консултации дали има можност законското решение за државјанство да биде повлечено од Собранието и повторно да биде...

Македонија 11.06.21 | 17:26

Европско знаменце и за Законот за државјанство?

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност со работа ќе продолжи следната недела за да го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството...

Македонија 02.06.21 | 08:11

Законoт за државјанство полека оди кон усвојување

Комисијата за одбрана и безбедност денеска треба да одржи продолжение на седницата за амандманската расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија 23.04.21 | 20:19

Законот за државјанства се очекува до понеделник да биде доставен во Собрание

Пратениците од Алијанса/Алтернатива го подготвиле текстот на законот за државјанств. Се очекува во понеделник албанската опозиција да го достави до координаторите...

Македонија 16.04.21 | 20:48

Заев, Села и Гаши пуштија рака за Законот за државјанства, засега не кажуваат што точно договориле

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието...

Македонија 16.04.21 | 13:59

Нова средба на Заев со Села и Гаши за државјанствата

Во Собранието денеска почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин...

Македонија 13.04.21 | 14:08

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ги повлекува амандманите за Законот за државјанство за да се изгласа петиот пакет мерки

На политиканството и лицемерните игри на Заев и СДСМ на сметка на граѓаните и стопанството, им нема крај, порача координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Николче...

Македонија 13.04.21 | 11:30

Хелсиншки комитет бара државјанства да се издаваат според европските стандарди

Хелсиншкиот комитет за човекови права подготви правно мислење во однос на бездржавјанството, со осврт на Законот за државјанството, Законот за странците и Законот...

Македонија 12.04.21 | 14:14

Средбата на Заев со Села и Гаши успешна-договор нема

Премиерот Зоран Заев имаше средба со Зијадин Села и со Африм Гаши по која  изјави дека е направен сериозен исчекор кон наоѓање на решение за Законот за државјанство....

Македонија 12.04.21 | 12:45

Адеми: Села да не манипулира, помалку од 1.300 Албанци немаат државјанство, а не 7.000 или 70 илјади

Пратеникот од ДУИ, Арбер Адеми на прес-конферецнија во Собранието ја демантираше Алијанса за Албанците и нејзиниот лидер Зијадин Села околу бројката на Албанци кои...

Македонија 12.04.21 | 11:50

Започна средбата на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска претпладне почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива,...

Македонија 12.04.21 | 08:08

Македонско државјанство ќе се добива со ученичка книшка и сметка за струја

Денеска во 11 часот се очекува средба меѓу премиерот Зоран Заев, со претседателите на опозициските албански политички партии Зијадин Села и Африм Гаши во врска со прашањето...

Македонија 11.04.21 | 22:18

Заев, Села и Гаши утре ќе го договараат Законот за државјанство

Утре треба да бидат познати законските олеснувања за добивање македонско државјанство. Решението ќе се бара на лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерите...

Македонија 06.04.21 | 15:20

Mицкоски ќе чека исход од средбата Заев-Села пред да одлучи дали ќе ги повлечат амадманите за Законот за државјанство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека партијата ќе почека резултат од средбата која неделава треба да ја одржи власта со претставници на коалицијата Алтернатива...

Македонија 02.04.21 | 13:28

Николоски: Нема да поддржиме закон со кој само со тројца сведоци се добива државјанство

Потпретседателот и пратеникот од  ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостување во емисијата „Утрински Брифинг“ кажа дека закон кој одобрува давање на државјанство...