Ознака: закон за државјанство
Македонија 23.04.21 | 20:19

Законот за државјанства се очекува до понеделник да биде доставен во Собрание

Пратениците од Алијанса/Алтернатива го подготвиле текстот на законот за државјанств. Се очекува во понеделник албанската опозиција да го достави до координаторите...

Македонија 16.04.21 | 20:48

Заев, Села и Гаши пуштија рака за Законот за државјанства, засега не кажуваат што точно договориле

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието...

Македонија 16.04.21 | 13:59

Нова средба на Заев со Села и Гаши за државјанствата

Во Собранието денеска почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин...

Македонија 13.04.21 | 14:08

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ги повлекува амандманите за Законот за државјанство за да се изгласа петиот пакет мерки

На политиканството и лицемерните игри на Заев и СДСМ на сметка на граѓаните и стопанството, им нема крај, порача координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Николче...

Македонија 13.04.21 | 11:30

Хелсиншки комитет бара државјанства да се издаваат според европските стандарди

Хелсиншкиот комитет за човекови права подготви правно мислење во однос на бездржавјанството, со осврт на Законот за државјанството, Законот за странците и Законот...

Македонија 12.04.21 | 14:14

Средбата на Заев со Села и Гаши успешна-договор нема

Премиерот Зоран Заев имаше средба со Зијадин Села и со Африм Гаши по која  изјави дека е направен сериозен исчекор кон наоѓање на решение за Законот за државјанство....

Македонија 12.04.21 | 12:45

Адеми: Села да не манипулира, помалку од 1.300 Албанци немаат државјанство, а не 7.000 или 70 илјади

Пратеникот од ДУИ, Арбер Адеми на прес-конферецнија во Собранието ја демантираше Алијанса за Албанците и нејзиниот лидер Зијадин Села околу бројката на Албанци кои...

Македонија 12.04.21 | 11:50

Започна средбата на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска претпладне почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива,...

Македонија 12.04.21 | 08:08

Македонско државјанство ќе се добива со ученичка книшка и сметка за струја

Денеска во 11 часот се очекува средба меѓу премиерот Зоран Заев, со претседателите на опозициските албански политички партии Зијадин Села и Африм Гаши во врска со прашањето...

Македонија 11.04.21 | 22:18

Заев, Села и Гаши утре ќе го договараат Законот за државјанство

Утре треба да бидат познати законските олеснувања за добивање македонско државјанство. Решението ќе се бара на лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерите...

Македонија 06.04.21 | 15:20

Mицкоски ќе чека исход од средбата Заев-Села пред да одлучи дали ќе ги повлечат амадманите за Законот за државјанство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека партијата ќе почека резултат од средбата која неделава треба да ја одржи власта со претставници на коалицијата Алтернатива...

Македонија 02.04.21 | 13:28

Николоски: Нема да поддржиме закон со кој само со тројца сведоци се добива државјанство

Потпретседателот и пратеникот од  ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостување во емисијата „Утрински Брифинг“ кажа дека закон кој одобрува давање на државјанство...

Македонија 31.03.21 | 20:44

За државјанствата се договориле со АА и А, но Маричиќ не открива што

Многу конструктивен, добар, разумен и со аргументи, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешниот состанок за законот за државјанство што се одржа во Собранието....

Македонија 31.03.21 | 13:10

Нема договор меѓу Заев, Села и Гаши за државјанствата

Премиерот Зоран Заев утрово имаше средба во Собранието со Алијанса за Албанците и Алтернатива. Според изјавата на Заев, средбата била конструктивна, но без било какви...

Македонија 30.03.21 | 18:59

Заев верува дека ќе се најде решение за Предлог-законот за државјанство

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека во Владата постои волја да се најде решение за Предлог-законот за државјанство, предложен од Алијанса...

Македонија 25.03.21 | 12:01

АА и А: Ќе ги поддржиме законите од петтиот пакет мерки, тогаш кога ќе се одблокира Законот за државјанство

Коалицијата Алијанса и Алтернатива ќе ја блокира седницата за законите од петтиот пакет мерки, доколку се одржи, што претходно на прес-конференција ја побара координаторот...

Македонија 22.03.21 | 18:05

За Реџепи поважен е Законот за државјанство: Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари

Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари бидејќи многу поважен е законот за државјанствата, изјави пратеникот Скендер Реџепи од опозициската коалиција...

Македонија 02.02.21 | 09:03

Државјанствата се пречка за Села да даде поддрршка на Владата

Законот за државјанство можеби нема да отвори пат Зијадин Села да стане владин партнер, но има шанси премиерот Зоран Заев да го засили тенкото парламентарно мнозинство...

Македонија 09.01.21 | 17:46

Алтернатива и Алијанса бараат оставка од заменик министерот за полиција поради Законот за државјанства

СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ можат преку амандмани да интервенираат во нашиот предлог-закон и да го подобрат, велат од коалицијата на двете опозициски партии Нема потреба...

Македонија 25.12.20 | 19:34

Мицкоски: Неприфатлив е законот за државјанство, ако на сила сакаат да го донесат, ќе го блокираме

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за законот за државјанство и посочи дека ваков каков што...