Ознака: загуби
Фудбал 07.10.20 | 21:03

Борусија Дортмунд очекува сериозни загуби поради коронавирусот

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд очекува загуби од 70 до 75 милиони евра оваа сезона, откако клубот ќе бидe уште попогоден од коронавирусот отколку минатата...

Калеидоскоп 16.09.20 | 12:34

„Бритиш ервејс“ во најтешка криза во историјата

Извршниот директор на „Бритиш ервејз“, Алекс Круз, во средата го извести Комитетот за избор на транспорт на Обединетото Кралство дека компанијата ја доживува „најлошата...

Калеидоскоп 15.09.20 | 23:02

Туризмот во светот загуби 460 милијарди долари поради корона вирусот

Корона – кризата го чини глобалниот туристички сектор 460 милијарди долари приходи во првите шест месеци од 2020 година, како резултат на намалувањето на бројот на патници,...

Балкан 29.08.20 | 20:20

Една милијарда евра штета на албанскиот туризам

Во изминатите седум месеци од годинава во Албанија влегле 3,6 милиони странски и албански државјани помалку во споредба со истиот период минатата година. Во периодот...

Свет 14.08.20 | 08:31

Пандемијата предизвикува глобални загуби од 375 милијарди долари месечно

Податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажуваат дека пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно,...

Свет 04.07.20 | 22:15

Шпанскиот туризам со загуба од 15 милијарди евра поради короната

Новите статистики во Шпанија покажуваат дека епидемијата на коронавирус во земјата го чини клучниот туристички сектор повеќе од 15 милијарди евра за два месеци, пишува...

Свет 06.05.20 | 08:53

„Фиат Крајслер“ пријави загуба од 1,7 милијарди евра

Компанијата „Фиат Крајслер Автомобили“ пријави загуба од 1,7 милијарди евра во првиот квартал од годинава поради остриот пад на продажбата на автомобили поради пандемијата...

Свет 05.02.20 | 08:55

„Волт Дизни” има загуби од 175 милиони долари заради епидемијата во Кина

Компанијата „Волт Дизни“ соопшти дека претрпела загуби од 175 милиони долари заради затворањето на своите забавни паркови „Дизниленд” во Шангај и Хонг Конг. Двете...