Ознака: вработувања
Македонија 11.10.20 | 18:01

Груби: Рамковните административци не може да добијат отказ дури и ако одбијат да работат

И покрај тоа што 1.350 „рамковни“ со години земаат државна плата, а седат дома, не може да им бидат прекинати договорите дури и ако одбијат да работат во некоја од институциите,...

Македонија 19.09.20 | 13:44

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов се само дебата

Субвенциите за малцинските заедници во моментов се само дебата која е отворена. Субвенциониравме вработувања во странските инвестиции во сите слободни економски зони...

Економија 30.06.20 | 23:25

Мицкоски: Во првите 100 дена очекувајте три големи мултинационални компании со илјадници нови вработувања кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМЕН Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени три крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат...

Скопје 06.06.20 | 12:44

Сoветничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов со нови партиски вработувања, само преку Комунална хигиена и Дрисла ќе потроши речиси 300 илјади евра

Сoветничка група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информира дека Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов со нови партиски вработувања, само преку Комунална хигиена...

Култура 03.03.20 | 12:48

Божиновски: Вработените во „Охридско лето“ сѐ уште не зеле плата за јануари, а директорката предизборно вработува

СДСМ секојдневно лицемерно зборува за плати и финансиски средства, а без ни малку совест ги остава граѓаните без основната егзистенција за живот. Откако ја девалвираа...

Македонија 28.02.20 | 12:57

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 600 евра просечна и 18.000 минимална плата

Сто илјади нови работни места во нов цел четиригодишен мандат вети денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, претставувајќи ја економската програма во пресрет на предвремените...

Економија 14.02.20 | 12:48

Димитриеска-Кочоска јавно побара да и се одговори колку ја чинат државата новите согласности за вработувања

Заменик-министерката за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска и денеска повторно забележува дека и се доставуваат делумни, нецелосни податоци и оти добар дел од информациите...

Економија 14.02.20 | 12:11

Стаменковска Стојковски: Аматерски е обидот да ги прикривате податоците за над 40.000 вработувања во јавниот сектор

По повикот за разрешување на директорката на АВРМ, Билјана Јовановска, се најде прозван и министерот Дамјан Манчевски за бројот од над 40.000 ново вработени во администрацијата....

Економија 13.02.20 | 14:07

Димитриеска Кочоска: Транспарентноста на Ангеловска е заблуда, не води евиденција на издадените известувања за обезбедени финансиски средства за вработувања

Министерството за Финансии според министерката Нина Ангеловска водело транспарентна политика кон граѓаните, секој втор збор на Нина Ангеловска е транспарентност,...

Економија 05.02.20 | 10:32

ДИК ќе разгледува дали вработувањата во јавниот сектор се донесени согласно закон

Државната изборна комисија (ДИК) денеска во 11 часот ќе одржи седница на која ќе разгледува барање на дополнителната заменик министерка за финансии Гордана Димитриеска...

Економија 21.01.20 | 19:52

EЛЕМ: Вработувањата се спроведуваат според редовниот план

Eлектрани на Македонија реагира на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ дека пред  распуштањето на парламентот и формалното започнување на предизборниот период се распишува...

Македонија 17.01.20 | 18:19

Власта не се откажува од предизборното полнење на администрацијата

Власта не се откажува од предизборното полнење на администрацијата. Во моментов има повеќе од 30 отворени огласи за вработување, а не минува недела да не се појави нов...

Економија 17.01.20 | 13:43

Царовска: Во две и пол години се вработиле 59.600 лица

Имплементацијата на оперативниот план за вработување придонесе за намалување на процентот на невработеност во земјава и може да се каже дека тој денеска изнесува 17,1...

Економија 09.01.20 | 15:28

Предизборните вработувањата се пуштени на најјако: СДСМ во поход на брутална партизација на државниот апарат

Предизборните вработувања од страна на СДСМ продолжуваат со полна пареа. Општинската и државната администрација се полни со забрзно темпо, со луѓе подобни и блиски...

Македонија 05.01.20 | 14:52

Невенка Стаменковска Стојковски: За два месеци власта распишала огласи за 4.131 вработувања, за нова партизација и непотизам

Во изминатиот период во јавноста не беше достапна вкупна бројка на работни места за кои се распишани огласи за вработување во државната управа, ова денеска во изјава...

Македонија 04.01.20 | 13:35

Стаменковска Стојковски: Ќе се направи надзор на сите согласности за објавување на огласите за вработување

Дополнителниот заменик – министер во Министерството за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски денеска на првиот работен ден во...

Економија 19.12.19 | 11:48

Ангеловска: Новите вработувања во администрација се поради природниот одлив и пензионирањето

Природниот одлив и пензионирањето се причините за тековните вработувања во администрацијата и тие не се побројни во однос на претходниот период. Напротив, рече денеска...

Економија 18.12.19 | 22:11

Катастар вработува седумнаесет Албанци, по двајца Роми и Турци, еден Србин и еден од други националности

Уште една тура предизборни вработувања. Овојпат дувлото е Агенцијата за катастар. Во јавниот оглас пишува дека се врабтуваат 23 државни службеници по етнички клуч: седумнаесет...

Македонија 13.12.19 | 21:19

Новиот директор на ревизија предизборно ќе вработува триесетина нови лица

Државниот завод за ревизија има потреба од вработување на нов кадар, бидејќи од предвидените 145 вработени, сега има 90, рече вечерва новиот државен ревизор Максим Ацевски,...

Македонија 10.12.19 | 23:41

Горан, Александар, Дејан, Кире, Златко стануваат Албанци за да се вработат во јавната администрација

Кире Трајковски, Дејан Илиевски, Златко Серафимовски, Горан Трајковски, Томислав Јанкуловски – Албанец, Александар Мишковски и Стивен Коцев  – други нациналности,...