Ознака: Владиката Петар
Македонија 29.04.21 | 20:17

Филипче контра Владиката Петар: Вие треба да бидете пример за заштита на здравјето на граѓаните

Mинистерот Венко Филипче го критикува Владиката Петар за неговата изјава дека верници не може да се заразат преку причест за Велигден. Владика Петар до Филипче: Ако...

Македонија 11.04.21 | 21:55

Владиците Петар и Агатангел се лекуваат од ковид-19 во болница

Владиката Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина, откако добиле позитивен тест на Ковид-19, потврди Владиката Петар за Сител, кој веќе 20-ти ден...

Македонија 08.01.21 | 22:56

Владиката Петар: Досега немало случај верник да се зарази или почине од причеста туку што не се причетиле

Досега немало случај верник да се зарази или почине од причеста, а умреле луѓе зошто не се причестиле и што не се излекувале, вели Владиката Петар за A1 On. Неговиот став...

Македонија 05.01.21 | 21:30

Maричиќ му одговори на Владиката Петар: На пописот ќе има графа за национална и верска припадност

На пописот во април ќе има графа за национална и верска припадност, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ. -На пописот во април ќе има графа за национална и верска...

Македонија 13.06.20 | 10:40

Владиката Петар: Доколку не се почитуваат мерките ние сме убијци

Владиката Петар вчера во интервју за ТВ Алфа порача дека коронавирусот постои и дека претставува опасност за заедницата. Смета дека се работи за болест од која е загрижена...

Македонија 12.06.20 | 23:44

Владиката Петар: Бугарската црква не го исполни ветувањето дека ќе ја признае автокефалноста на МПЦ

Владиката Петар проговори за односот на Македонската православна црква од страна на Бугарската црква. Тој вели дека БПЦ не го исполнила своето ветување под кое нашата...

Македонија 04.06.20 | 11:31

Владиката Петар: Помените за Задушница траат три минути, ова е политичка одлука

Очигледно е дека политичарите во земјава си имаат своја политичка цел и затоа воопшто не ги интересира реалноста и потребите на граѓаните, изјави за Плусинфо владиката...