Ознака: Владика Петар
Македонија 29.04.21 | 15:53

Владика Петар до Филипче: Ако заразата се ширеше преку причестувањето, тогаш сите свештеници, ѓакони и владици ќе беа мртви

Луѓето што се неверници и што се против Бога да не се мешаат во црковните работи, бидејќи Црквата не се меша во работата на државата, рече за „Плусинфо“ митрополитот...

Македонија 13.04.21 | 10:41

Николовски: Одлуката на Петар и Агатангел да се лекуваат во приватна болница е совршено ниво на општествена одговорност, како што доликува на еден владика

Според новинарот Марјан Николовски од телевизија „Сител“, кој прв ја објави веста дека владиците Петар и Агатангел се лекуваат од ковид 19 во приватна болница, преку...

Македонија 12.04.21 | 11:24

Владика Петар: Кога ќе излезам од болница ќе кажам зошто се лекувавме во приватна клиника!

Најпрвин да им порачам на верниците дека сум добар, чекам негативен тест, по што ќе бидам пуштен на домашно лекување. Исто и Владиката Агатангел е во добра состојба, тој...

Македонија 12.04.21 | 10:40

Најчевска: Држи кревет на некој на кој навистина му треба, а и од каде бре толку пари?

Држи кревет на некој на кој навистина му треба, вака професорката Мирјана Најчевска го искоментира лекувањето на владиците Петар и Агатангел од коронавирус во приватната...

Македонија 12.04.21 | 10:24

Д-р Беќаровски: Да се лежи од 23 март во приватна болница од „превентивни причини” е одраз на „христијанска скромност”

Да се лежи од 23 март во приватна болница од „превентивни причини” е одраз на „христијанска скромност” на нашите владици, вели д-р Нико Беќаровски на веста дека дека...

Македонија 11.04.21 | 22:53

Владиците Петар и Агатангел хоспитализирани поради ковид 19

Владиците Петар и Агатангел се хоспитализирани во приватната болница „Систина“ откако добиле позитивен тест на ковид-19, објави Сител. Владиката Петар за телевизијата...

Македонија 19.02.21 | 14:52

Владиката Петар очекува со новиот српски патријарх да се реши спорот меѓу СПЦ и МПЦ

Очекуваме конечно решавање на статусот на нашата Македонска православна црква, односно добивање автокефалност од Вселенската патријаршија, изјави за МИА митрополитот...

Македонија 05.01.21 | 20:35

Владика Петар: Ако нема графа за верска припадност во пописните листи ќе го повикаме народот на бојкот

Владиката Петар денеска изјави дека епархиите на МПЦ-ОА ќе го повикаат народот да го бојкотира пописот, ако на пописните листи не постои графа за национална и верска...

Калеидоскоп 30.11.20 | 11:37

Владиката Петар: Ние сме нација што изумира, деца треба да се раѓаат и да се множат, пазете се вирусот постои

Преспанско – пелагонскиот митрополит г. Петар одржа драматична проповед по литургијата во црквата во Битола, во која жестоко ги нападна оние кои не веруваат во коронавирусот,...

Македонија 07.01.20 | 18:43

Владика Петар: Без веронаука ќе ни се случуваат уште многу Катици и Боки

Владиката Петар бара воведување на веронаука во училиштата. Тој денеска го благослови 14-тиот по ред Божикен ручек во Прилеп, во организација на детската амбасада „За...

Македонија 03.10.19 | 18:30

Владика Петар: Има расположение во Цариградската Патријаршија да почнат официјални разговори

Сѐ уште сме во исчекување да почнат официјалните разговори помеѓу Македонската православна црква и Цариградската патријаршија по прашањето за автокефалноста. Неофицијалните...

Македонија 07.04.19 | 13:48

Владика Петар: Официјалното признавање на МПЦ е само преку Цариградската патријаршија

Во очекување сме на одговор од вселенската Патријаршија и од Вселенскиот Патријарх на писмото што го испрати МПЦ и тоа ќе биде, најверојатно, кога ќе се создадат можностите...

Семејство 20.12.18 | 10:55

Владиката Петар: Развод на брак само после неверство!

Преспанско – пелагонискиот Владика Петар во телефонски разговор во Централниот дневник на 1ТВ одговори на неколку прашања во врска со денешното излагање кое предизвика...