Ознака: владејачка коалиција
Македонија 05.01.22 | 14:04

Трајанов: Поддршката на ДС и останатите коалициски партии ќе зависи од составот на Владата кој ќе го предложи Ковачевски

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов за денеска попладне најави средба со мандатарот за состав на новата влада и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски, со...

Македонија 08.12.21 | 07:55

Договорот за премиер Албанец ќе мора да се почитува, Меџити вели ДУИ ќе расправа за својата најдобра застапеност во Владата

Претставаниците на ДУИ од победничките зони на локалните избори ќе побараат соодветна застапеност во владиниот кабинет. Заменик-претседателот на ДУИ, Изет Меџити за...

Македонија 07.12.21 | 13:32

Мицкоски: Новата коалиција е последниот чин од обидот за уништување на Македонија во режија на Зоран Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прашања за медиумите од посетата во Штип, ја коментираше новата коалиција во која влезе и Алтернатива и распределбата...

Македонија 07.12.21 | 11:23

Милевски: Несериозно е барањето на Алтернатива за ресорот здравство сред пандемија

Претседателот на ЛДП и министер за локална самоуправа, Горан Милевски, го поддржа ставот на микробиологот Никола Пановски, кој посочи дека несериозно е да се менува...

Македонија 06.12.21 | 23:51

Ванковска: Во време на длабока и застрашувачка криза, тие создаваат мегаломанска влада

Ние сме политички идиоти, бесно коментира професорката Билјана Ванковска, по договорот на Зоран Заев со Алтернатива и нивниот колач во владината коалиција, меѓу кој...

Македонија 06.12.21 | 23:38

Најчевска: Абе ќе умрам, сè што рекоа порекоа

Абе ќе умрам, сè што рекоа порекоа, коментира професорката Мирјана Најчевска, по веста дека дел од помалите партии во владејачката коалиција ќе бараат министерства...

Македонија 06.12.21 | 23:10

Таравари: Во СДСМ има сериозни проблеми, затоа ова мнозинство нема да трае многу

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека бродот...

Македонија 06.12.21 | 21:51

Трајанов: Тие што се незадоволни нека ја напуштат коалицијата

По вечерашната средба на владината коалиција, Павле Трајанов, лидерот на Демократски сојуз, во Дневникот на „Сител“ информираше дека премиерот Зоран Заев ги собрал...

Македонија 06.12.21 | 20:56

Од 19 министри во Владата, 10 се Албанци

По вечерашната средба на премиерот во заминување, Зоран Заев, со коалициските партнери, на која им го презентираше договореното со Алтернатива за нивен влез во новата...

Македонија 06.12.21 | 20:32

И Кастриот Реџепи на вечерашниот состанок на владејачката коалиција

И Кастриот Реџепи, пратеникот од БЕСА, џокерот кој ја спаси довербата на Владата, вечерва беше дел од средбата на премиерот Зоран Заев со владините коалициони партнери. Вечерва...

Македонија 06.12.21 | 20:16

Трајанов: Алтернатива бара некаква амнестија за „Диво Насеље“ и „Монструм“

По вечерашната средба на владината коалиција, Павле Трајанов, лидерот на Демократски сојуз, во Дневникот на „Сител“ информираше дека премиерот Зоран Заев ги собрал...

Македонија 06.12.21 | 18:59

Во тек е средбата на коалициските партнери, сите чекаат да видат што ќе каже Заев

Претставниците на помалите политички партии од владината коалиција очекуваат на вечерашната средба со премиерот Зоран Заев да чујат кои се владините приоритети по...

Македонија 06.12.21 | 16:56

Да се видиме со Заев, па ќе решиме што понатаму вели Морачанин од ДОМ

Вечерва ќе разговараме со Заев па ќе донесеме одлука во партијата што ќе правиме понатаму, вели претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, за влегувањето на Алтернатива...

Македонија 06.12.21 | 16:12

Заев вечерва со коалициските партнери, ќе ги им каже што сè им додели на Алтернатива

Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со претставници...

Македонија 18.09.20 | 13:17

Колку тежат пратениците од владеачката коалиција: Каевски има три станови, Костадинов го сокрил имотот, Бајрами поседува оружје…

Станови, деловни објекти, банкарски книшки, скапи автомобили, земјишта, странски депозити… од скромни до поимотни се анкетните листови на пратениците од владејачката...