Ознака: влада на рм
Македонија 18.04.19 | 14:24

Владата и „Репортери без граници“ презадоволни од медиумската слобода во земјава

Владата го поздравува напредокот на земјата за 14 места на листата на медиумски слободи што секоја година ја прави организацијата „Репортери без граници“. Закани за...

Македонија 05.04.19 | 09:22

Милошоски со одговор зошто владата не е крива за ништо

Пратеникот Антонио Милошоски ги сублимира сите причини зошто владата за ништо не е виновна. „Прибидејќи”: – Пожарите се политички подметнати – Економската...

Економија 15.03.19 | 16:57

Владата и Транспаренси интернешанел се препукуваат преку медиумите

Генералниот секретаријат на Владата испрати реакција на писмото од Транспаренси интернешнл Македонија (ТИМ), во кое се посочува дека Владата постапува спротивно на...

Македонија 13.03.19 | 17:06

Лесно може да се случи уште едно фијаско на оваа влада, годинава да не добиеме датум за преговори

Во своето гостување во вестите на телевизија Сител, лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ изрази крајна разочараност од реформските процеси во Македонија...

Македонија 11.03.19 | 21:47

Владината прес-служба испрати сечена, лепена, монтирана видеоснимка од говорот на премиерот

Гебелсовата пропаганда е жива и на денот на одбележувањето на 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка! Но, како што нацистите...

Македонија 04.03.19 | 22:34

Чкатроски: Можен е пад на Владата

Политичкиот аналитичар Даме Чкатроски ја предупредува Владата дека ако не ги спроведе препораките од западните сојузници, може да падне. Малку да ја предупредам СДСМ...

Македонија 13.02.19 | 22:08

Вонредна владина седница

Владата ќе одржи вонредна седница, на која единствена точка на дневниот ред ќе биде сообраќајната незгода, во кој живото го изгубија 13 лица. Се очекува да биде прогласен...

Култура 08.02.19 | 20:28

Бужаровска: Владата на РМ страшно ги понижи сите дејци во ова поле, а нанесе и срам по етничка основа

Писателката Румена Бужаровска реагира на распределбата на средствата од Годишната програма на Министерството за култура и резултатите од годишнитe конкурси за проекти...

Македонија 07.02.19 | 14:37

Владата крие: Отстранувањето на оградата чини 7 милиони евра?

Фирмите „Серта“ и „Бапал“ се двата сервиси за хигиена што ги одржуваат објектите на државната управа, а истите денеска ја отстрануваат железната ограда пред Владата....

Двоглед 07.02.19 | 13:57

Шекеринска ќе ги отстрани бравите во своите 5 станови

Радмила Шекеринска најави дека ќе ги отстрани бравите од сите свои 5 станови, со цел и тие простори да станат достапни за граѓаните на Република Македонија. Оваа нејзина...

Македонија 07.02.19 | 12:49

Референдум или анкета? Како граѓаните ќе одлучуваат за судбината на оградата

Железната ограда, која денеска беше отстранета од пред зградата на Владата, ќе биде депонирана во депо, вели портпаролот Миле Бошњаковски за „Република“. По две години...

Двоглед 07.02.19 | 10:18

Заев се осеќал како мајмун зад решетки – жива ограда ќе никне на местото на железната

На редовната седница на Владата одржана во вторникот беше одлучено да се тргне оградата од ковано железо, а на нејзино место да се засади живица, жива ограда која ќе...

Македонија 07.02.19 | 09:39

По две години власт, Владата се одградува од народот

На редовната седница на Владата одржана во вторникот Владата одлучи да се отстрани железната ограда околу зградата со цел да се ослободи целосно јавниот простор околу...

Економија 06.02.19 | 17:52

Министрите на индиски ореви – реформите импотентни

Владата набавува апетисани во вредност од 450.000 денари односно околу 7.500 евра. На страната на бирото за јавни набавки објавен е оглас на кои како договорен орган стои...

Македонија 05.02.19 | 19:36

Владата донесе одлука за отворање амбасада во Атина и Генерален конзулат во Солун

На денешната редовна владина седница е донесена одлука за отворање амбасада на Република Северна Македонија во Република Грција, со седиште во Атина (Athens), како и одлука...

Македонија 05.02.19 | 17:31

Предизборни остварувања на старите ветувања – Ќе се трга оградата околу Владата

Владата на денешната редовна седница одлучи да се отстрани железната ограда околу зградата на Владата со цел да се ослободи целосно јавниот простор околу објектот...

Македонија 05.02.19 | 09:49

Владата ќе ја одржи 118-та седница, неколку точки на ред

Информацијата за Годишната програма за работа со Финансиски план за 2019 година на Фондот за иновации и технолошки развој, Предлог-законот за вршење на сметководствени...

Економија 04.02.19 | 18:19

Влада: Отписот на долговите за струја не е на товар на граѓаните

Отписот на долговите за електрична енергија се однесува на заостанатите долгови на граѓаните заклучно со август 2005 година, односно до моментот од кога ЕВН ги презеде...

Македонија 30.01.19 | 18:42

Владата нема да бара одговорност од министерот Филипче

Погрешно е пренесен одговорот на портпаролот на Владата на наовинарското прашање во врска со одговорноста на министерот Филипче доколку се утврди неправилност за...

Македонија 25.01.19 | 17:43

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани на двете земји за ратификуваниот Договор од Преспа

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај...