Ознака: влада на рм
Македонија 19.09.19 | 08:17

Состанок на Акциската група за координација на институциите за борба против дезинформации и напади на демократијата

Конститутивен состанок на Акциската група за координација на институциите на државата за борба против дезинформации и напади на демократијата ќе се одржи денеска...

Македонија 18.09.19 | 08:42

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини...

Економија 17.09.19 | 08:37

Личните службени трошоци на премиерот и членовите на Владата намалени за 26 отстo

Владата на Македонија го објави најновиот шестмесечен извештај за трошоците на функционерите на актуелниот состав на владата, тргнувајќи, како што наведува во соопштението,...

Економија 09.09.19 | 16:34

Владата ќе субвенционира инвертер клими

Еден месец пред почетокот на грејната сезона, Владата најавува бесплатна замена на печките на дрва со инвертер клими. Иако оваа мерка премиерот ја најави пред две недели,...

Македонија 01.09.19 | 20:43

Доказите наскоро пред јавноста: Владини и функционери на СДСМ до гуша во финансиски криминал со европските фондови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес–конференција најави нов скандал во кој е вмешана владата на Зоран Заев. Mицкоски ги потврди информациите...

Македонија 28.08.19 | 21:16

Левица: Итно распуштање на СЈО и на Владата!

Патот до Европска Македонија не само што нè води во ендек, туку е и поплочен со криминални скандали и суми за кои работниот народ во оваа држава може само да сонува. Рашковски...

Македонија 27.08.19 | 18:07

Да не се правиме луди: Знаме нема – знаме има

Интересно соопштение од Владината прес-служба пристигна на нашата адреса. Дури три реченици текст, а ниту еднаш не напишале „лажна вест“. Затоа медиумската машинерија...

Македонија 13.08.19 | 14:50

Владата формира оперативен тим за борба против криминалот и корупцијата, Спасовски на чело

Владата на денешната седница формира оперативен тим кој, како што наведува, бескомпромисно ќе работи на борбата против криминалот и корупцијата со цел да биде задоволена...

Македонија 22.07.19 | 15:08

Заев на одмор во Грција и Охрид, Шекеринска во Скандинавија, Димитров и Филипче уште не знаат

Додека Македонија ја тресе еден од најголемите криминални скандали, во кој како што се шпекулира се вмешани и обвинители од СЈО и високи функционери на власта, премиерот...

Македонија 10.07.19 | 12:41

Владата почна да си ги демантира и своите соопштенија

Премиерот Зоран Заев имаше средба со поранешниот украински претседател Петро Порошенко во рамки на заедничкиот ручек на шефови на држави и влади на економскиот форум...

Македонија 05.07.19 | 15:40

ДКСК: Владата треба да назначи лице за интегритет кое ќе ја советува

Владата треба во рок од 30 дена откако ги доби препораките на ГРЕКО, да назначи лице за интегритет кое ќе ги советува премиерот, министрите и останатите вработени да носат...

Економија 05.07.19 | 13:21

Вишокот на храна ќе се донира според закон

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја усвои информацијата за изготвување закон за донирање на вишокот на храна. Според информацијата, како...

Македонија 29.06.19 | 17:14

Објавените аудиозаписи ќе докажат дека претставникот на М-НАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ-систем

Владата преку писмено соопштение информираше дека објавените аудио записи ќе докажат дека претставникот на МНАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ систем...

Македонија 29.06.19 | 12:25

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како...

Македонија 27.06.19 | 09:01

Атанасов лаже или Владата крие: Албански ќе учат сите основци од трето одделение?

Заменик-министерот во оставка Петар Атанасов во изјава за Инфомакс вели дека една од причините поради која си заминува од министертвото е што бил изоставен од подготовката...

Македонија 23.06.19 | 14:26

Доктор во култура, банкар во животна средина – кои се новите министри?

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, најави дека ќе достави предлог до Собранието за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини...

Македонија 17.06.19 | 16:21

Министрите во хеликоптер душа немаат од страв, но позираат

Вицепремиерот Бујар Османи покрај официјалните фотографии испратени од прес-службата на Владата и на претседателот Пендаровски на фејсбук објави неколку фотографии...

Македонија 05.06.19 | 16:23

„Пресе“: Ѝ нема спас на владата на Заев

Црвено светло за Албанија и Северна Македонија во ЕУ. Австрискиот весник Пресе, повикувајќи се на дипломатски извори, тврди дека земјите-членки нема да дозволат отворање...

Македонија 05.06.19 | 14:47

На 1 јули пада Влада

Премиерот Зоран Заев од Брисел порача дека можното одлагање на одлуката за датум за преговори од страна на ЕУ ќе ја стави во опасност владата и може да ги врати националистичките...

Македонија 02.06.19 | 13:57

Заев за двегодишнината од формирањето на Владата

На двегодишнината од формирањето на Владата, премиерот Зоран Заев посочи на резултатите што се постигнати во изминатиот период и дека суштинските промени се забележани...