Ознака: висококатница
Скопје 17.04.21 | 08:51

Од одлуката на Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која сè уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Скопје 15.04.21 | 20:41

Богдановиќ: Штетите кои би настанале од суспендирање на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општината

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги...

Скопје 14.04.21 | 13:13

Јавен повик до Заев од 29 граѓански организации, професори и архитекти за ДУП-от спроти „Холидеј Ин“

Група од 29 граѓански организации, универзитетски професори и архитекти упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од Општина Центар за...

Скопје 13.04.21 | 09:52

Богдановиќ: За жал, ќе мора да се издаде одобрение за градба кај „Холидеј ин“

Доколку нема правни механизми и опции, Општина Центар ќе мора да го издаде одобрението за градба за проектот кај „Холидеј ин“, рече во вчерашното гостување на „Телма“...

Скопје 12.04.21 | 15:32

Ако проектот е според план и Закон, тогаш за зградите кај „Холидеј ин“ треба да се добие дозвола за градба, смета Заев

Секоја реакција на граѓаните е вредна за размислување, но секако и почитувањето на законот и Уставот на државата е вреден и за размислување и за спроведување, изјави...

Скопје 12.04.21 | 11:50

Онлајн петиција против изградбата на висококатници кај „Холидеј ин“

Скоро 7.000 лица ја потпишаа онлајн Петицијата против изградба на висикокатници на парцелата спроти „Холидеј ин“, во строгиот центар на Скопје, во која се посочува дека...

Македонија 25.03.21 | 15:05

Поранешниот градоначалник на Аеродром Ивица Коневски сопственик на деловниот простор во новата зграда кај Мајчин дом, а ќе го плати „Тинекс“

Деветкатница го замени зеленилото кај Мајчин дом во Аеродром и покрај протестите и противењето на жителите, а деловен простор од 312 квадрати на нејзиното приземје го...

Скопје 27.02.21 | 16:52

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Граѓанската иницијатива против урбаното дивеење денеска во Ѓорче Петров одржа протест против бетонизација и градење десетици висококатници предвидени со деталните...