Ознака: Венецијанска комисија
Македонија 13.11.22 | 14:00

Ковачевски контра Османи: Ни сегашниот ни новиот закон за здруженија кој допрва треба да се донесе нема да бидат пратени во Венецијанската комисија

На седница на Влада ќе ги разгледаме сите аспекти на Законот за здруженија на граѓани донесен едногласно од пратениците и откако ќе се види дискусијата за кои делови ...

Македонија 10.11.22 | 11:53

Камбовски: Не верувам дека Венецијанската комисија ќе одобри формирање здруженија што шират омраза или нетрпеливост

Испраќањето закони на преглед во Венецијанската комисија не новост, тука е практика која постоела и претходно, изјави денеска академик Владо Камбовски. Ние и порано...

Македонија 09.11.22 | 13:15

Тупанчески: Европската пракса покажа дека закон може да биде проверен од Венецијанската комисија и по неговото донесување

Министерот за правда Никола Тупанчески вели дека испраќањето на Законот за здруженија и фондации на мислење на Венецијанската комисија е од превентивни причини во...

Балкан 23.11.20 | 15:19

Се бара промена на Уставот: Венецијанска комисија со критики за Бугарија

Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска ја претстави својата оценка за предлозите за измени и дополнувања на бугарскиот Устав. Мислењето е подготвено...

Македонија 08.10.20 | 13:21

Владата се уште не ги разгледувала забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците

Владата сè уште не го разгледувала забелешките на Венецијанската комисија поврзани со Законот за употреба на јазиците, како и во кој временски период ќе се имплементираат....

Македонија 18.05.20 | 19:25

Даштевски: Изборите треба да се одржат во септември затоа што Венецијанската Комисија го порепорачува тоа

Александар Даштевски во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за одржувањето на парламентарните избори каде тој потенцираше дека според него изборите...

Македонија 10.05.20 | 17:59

Мицкоски: Според Венецијанската комисија по завршување на вонредната состојба потребни се 60 дена за да се одржат парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вклучувањето во вестите на телевизија Телма истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ќе стои на своите приниципиелни ставови во однос...

Македонија 07.05.20 | 12:15

Венецијaнска комисија : По вонредна состојба, избори се можни најмалку после 60 дена, потребна е релаксирана атмосфера

Иако на власта многу и се брза да организира избори, препораките на Венецијанската комисија за тоа кога една земја која штотуку излегла од вонредна состојба може да...

Македонија 07.05.20 | 10:50

Дали Владата ќе ја послуша: Венецијанска комисија препорачува уредбите да престанат да важат по вонредната состојба

Венецијанската комисија препорачува сите земји кои имаат вонредна состојба и каде Владата наместо Собранието носи уредби со законска сила, тие да престанат да важат...

Македонија 21.04.20 | 12:10

Уредбите на Владата донесени за време на вонредна состојба одат на контрола во Венецијанската комисија

Уредбите на Владата кои се донесени за време на вонредната состојба ќе бидат прегледани од страна на Венецијанската комисија, дознава „Република“. Комисијата бара...

Македонија 14.02.20 | 15:28

Не е спорно што Дескоска сама се предложи за Венецијанската комисија, смета ДКСК

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ги оцени како неосновани наводите во претставката од политичка партија и по допрен глас од медиумите за постоење или...

Македонија 25.01.20 | 07:43

Интересна порака за самоименувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Пратеникот Антонио Милошоски по напуштањето на средбата во Собранието за Законот за јавно обвинителство на Фејсбук соопшти во кратки црти за што станало збор на средбата...

Македонија 24.01.20 | 12:59

Дескоска ја предложи Дескоска, Венецијанската комисија прифати

Венецијанската комисија на својата интернет страница објави дека министерката за правда Рената Дескоска е нов член од Македонија. И Дескоска побрза да се пофали дека...

Македонија 23.01.20 | 21:19

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска...

Македонија 23.01.20 | 14:39

Мицкоски: Ја повикувам Антикорупциска да го истражат назначувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на прашање за назначувањето на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија нагласи оти тоа е е скандалозно...

Македонија 22.01.20 | 11:18

Декоска: Забелешките Венецијанската комисија за Законот за јазиците ќе се анализираат по изборите

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и оти најверојатно...

Македонија 02.01.20 | 11:48

Каракамишева ја испрати иницијативата за оценка на Законот за јазици до Венецијанска комисија и до амбасадите

Членот на Македонија во Венецијанската комисија, Тања Каракамишева го испрати на оценка Законот за јазици до амбасадите и до самата Комисија. Претходно, професорката...

Македонија 27.12.19 | 19:15

Дескоска: Сериозно ги разгледуваме препораките на Венецијанската комисија

Министерството за правда сериозно го разгледува мислењето од Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците. На тоа ќе работи мешовита работна група од повеќе...

Македонија 25.12.19 | 21:18

Министерката за правда се правда за Венецијанската комисија

Откако медиумите, а не Владата, објавија за номинацијата на Рената Дескоска како иден македонски претставник во Венецијанската комисија, министерката за правда преку...

Македонија 25.12.19 | 19:01

Османи: Одлуката е дека Законот нема да се ревидира

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека Законот за јазици нема да се ревидира и оти препораките на Венецијанската комисија се однесуваат...