Ознака: Велигденски концерт
Сцена 02.05.24 | 17:07

На 6 мај голем „Велигденски хепенинг 2024“ пред паркот во Ѓорче Петров

На 6-ти мај (понеделник) со почеток во 18.00 часот пред паркот во Ѓорче Петров на платото до маркетот „Тинекс“ ќе се одржи голем „Велигденски хепенинг“. Манифестација...

Култура 01.05.24 | 14:58

Хорот „Менада“ одржа велигденски концерт во Охрид: Се надевам дека секој понесе позитивна мисла од концертот, вели маестро Зориќ

Во духот на предвечерието на големиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден, НУ „Охридско лето“ организира концерт на православна хорска музика со...

Култура 17.04.24 | 14:12

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Во Националната опера и балет во петок, 19 април, ќе се одржи Велигденски концерт на ансамблот „Танец“. Како што најавија оттаму, на програмата ќе бидат повеќе дела меѓу...

Култура 19.04.22 | 09:47

Традиционален Велигденски концерт на „Танец“ во Националната опера и балет

Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“, вечер, во Националната опера и балет, со почеток во 20 часот, ќе го одржи традиционалниот голем Велигденски...

Култура 13.04.22 | 10:21

„Танец“ со велигденски концерт во МНТ

Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ на 19 април ќе одржи голем велигденски концерт во МНТ. На концертот, кој традиционално се одржува секоја...