Ознака: вакцинирани
Македонија 16.09.21 | 19:34

МОН не знае колку студенти се вакцинирани пред почетокот на академската година

Академската година започнува на 1 октомври, како што налага Министерството за образование, но МОН не знае колкав е процентот на вакцинирани студенти на факултетите...

Здравје 12.09.21 | 10:51

Oвие пет симптоми од делта сојот се јавуваат кај луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината

Делта сојот, кој исто така е присутен во Македонија, дава различни симптоми кај луѓето кои не биле вакцинирани и кај оние кои ги „засукале ракавите“ и примиле една или...

Свет 11.09.21 | 17:09

Франција забрани влез за невакцинирани туристи од Америка

Франција стана уште една европска земја што ги отстрани Соединетите Американски Држави од листата на земји во кои може да патуваат американските граѓани, пренесуваат...

Здравје 10.09.21 | 14:27

МЗ: 80 отсто од новите случаи и 84 проценти од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 9 септември. За вакцинирани се сметаат...

Балкан 10.09.21 | 09:04

Словенија воведува нова мерка: Сите вработени во јавниот сектор мора да се вакцинираат

Словенечкиот министер за економија Здравко Почивалшек најави во четвртокот дека сите вработени во јавниот сектор кои работат директно со други луѓе мора да бидат вакцинирани...

Здравје 07.09.21 | 20:00

Вакцинираните намерно да се заразат со коронавирус, советува германскиот инфектолог Дростен

Реномираниот германски инфектолог Кристијан Дростен препорачува вакцинираните да се заразат со корона вирус, со цел подолго време да бидат заштитени од ковид-19. Тој...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...

Здравје 03.09.21 | 12:44

За четири недели починале 480 пациенти заразени со коронавирус, 51 од нив биле вакцинирани со две дози

Во период од четири седмици во Македонија починале 480 лица заразени со Ковид-19. Од нив 429 пациенти (89%) од починатите не биле вакцинирани, а само 51 (10%) примиле вакцина. Според...

Здравје 03.09.21 | 09:22

МЗ: Тетово имаше само 19 отсто вакцинирани кога почна четвртиот бран на ковид-19 и таму до крај на август починаа 106 граѓани

Тетово имаше само 19 отсто вакцинирани граѓани во јули кога почна четвртиот бран на ковид-19 и во овој град до крајот на август починаа 106 лица, покажува статистиката на...

Македонија 01.09.21 | 15:34

Прекината свадба во Скопје, речиси никој од гостите не бил вакциниран

Три угостителски објекти во кои присуствувале невакцинирани гости биле затворени од страна на Државниот пазарен инспекторат, објави порталот „СДК“. Меѓу затворените...

Здравје 27.08.21 | 19:40

Во август починале 30 целосно вакцинирани лица

Од 17.020 позитивни на Ковид последните три недели близу 3.000 односно 17 проценти биле вакцинирани. Анализата на ИЈЗ пак покажува дека за 18 месеци од почетокот на пандемијата...

Вести 20.08.21 | 14:31

Министерство за здравство: Од новите Ковид случаи 15% биле целосно вакцинирани

Министерството за здравство соопшти дека 85 отсто од новите Ковид случаи и 91 процент од хоспитализираните се невакцинирани. Според двонеделната анализа, од 06.08 до 19.08.2021...

Македонија 17.08.21 | 21:53

Само 10% од хоспитализираните пациенти се вакцинирани со две дози, истите се со полесна клиничка слика

Министерството за здравство ја демантира информацијата објавена во вестите на Телевизија 24 која се споделува на социјалните мрежи, каде се тврди дека на Инфективна...

Скопје 16.08.21 | 16:05

Вакцинирани се над 65 проценти од вработените во скопските градинки

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, најави дека во зависност од епидемиолошката состојба ќе се преземаат мерки за намалување или за евентуално...

Здравје 14.08.21 | 09:34

Канада бара државните службеници да се вакцинираат против ковид-19

Канадската влада соопшти дека ќе бара од сите федерални службеници и од патниците во железничкиот, воздушниот и поморскиот транспорт да бидат вакцинирани против ковид-19...

Балкан 13.08.21 | 18:23

Целосно вакцинирани се речиси 70 отсто од жителите на Кипар

На Кипар целосно се вакцинирани 69,9 отсто од граѓаните, додека пак 76,3 проценти примиле најмалку една доза, покажуваат последните податоци од Министерството за здравство. Генералната...

Економија 13.08.21 | 17:01

Ако сте гостин на хотел може слободно да пиете кафе и без доказ за вакцинација

Хотелите остануваат да работат со полн капацитет и по 16 август, само со служење пансион, во затворен простор, без потврда за имунизација од Ковид – 19. Ова за МИА го потврди...

Македонија 11.08.21 | 15:10

Арсовски: Не смее никој да ги дискриминира невакцинираните или оние што прележале корона

Воведувањето фашизоидни мерки за исполнување лични ега на власта и интереси, само го троши и го тенчи трпението на граѓаните, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче...

Здравје 11.08.21 | 14:16

Англиски научници: Вакцинираните може да ја шират короната исто како и невакцинираните

Делта-варијантата на корона вирусот ги намали сите шанси за постигнување колективен имунитет, е заклучокот на група експерти во која е вклучен шефот на тимот за развој...

Здравје 11.08.21 | 13:33

Досега во Македонија се вакцинирани 552.263 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 552.263 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.202 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...