Ознака: вакцинирани
Македонија 12.12.22 | 11:29

Се предлага со закон да се забрани влез на невакцинирани и непрележани лица во затворени објекти

Комисијата за европски прашања ја одложи денешната седница на која требаше да се расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на население...

Здравје 17.08.22 | 14:52

47,7 проценти од вкупното население во Македонија е вакцинирано против ковид-19

Во последните две недели регистрирано е намалување на инциденцата на Ковид-19 во 22 градови во земјава. Најголемо намалување е забележано во Македонски Брод, Демир Хисар,...

Балкан 15.03.22 | 11:11

Во Грција целосно вакцинирано 72 отсто од населението

Над седум и пол милиони Грци, односно 72 отсто од општото и 80,8 проценти од полнолетното население во земјата се целосно вакцинирани, додека пак од почетокот на процесот...

Здравје 18.02.22 | 11:03

Вакцинираните имаат помал ризик од продолжен ковид, покажа британска студија

Вакцинираните имаат помал ризик да развијат продолжен ковид ако се заразат со коронавирус, покажа британската анализа. Експертите анализирале докази и податоци од...

Здравје 10.02.22 | 21:19

Во јануари починале шест лица вакцинирани со три дози, информира д-р Петличковски

Шест лица коишто биле вакцинирани со по три дози починале од Ковид, ииформира новиот претседател на Комисијата за заразни болести, д-р Александар Петличкoвски, во дневникот...

Здравје 08.02.22 | 15:12

ИЈЗ: За една недела 10.000 нови ковид случаи, реинфекции имало 1.340, починале 147 лица

Последниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 31. јануари до 6 февруари нотира 9.982 позитивни случаи на ковид-19 во државата, што е намалување од 16,2...

Здравје 25.01.22 | 18:26

Рекорден број заразени со ковид, 2.341 од 6.139 теста, починаа 26 лица, осум биле целосно вакцинирани

Вкупно 26 лица починаа од компликации од ковид-19, од кои осум се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети, и уште 2.341 заразени од 6.193 тестови соопшти Министерството...

Здравје 22.01.22 | 22:45

21 починат денеска, од нив 10 вакцинирани, новозаразени 1.913

21 починати денеска од ковид, од кои 10 вакцнирани, и уште 1.913 заразени од 7.219 тестови се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број нови...

Свет 03.01.22 | 15:40

Израел планира да ги отвори границите за некои вакцинирани туристи

Израелското Министерство за здравство денеска соопшти дека од 9 јануари ќе им дозволи на целосно вакцинирани туристи од одредени земји да влезат во Израел, со што ќе...

Македонија 31.12.21 | 13:24

67 отсто од новите случаи со Ковид 19 се невакцинирани, покажува анализата на МЗ

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. Во период од6 август до...

Свет 28.12.21 | 23:16

Финска им забрани влез во земјата на невакцинираните, не признаваат ниту негативен тест

Странските патници кои не биле вакцинирани против Ковид-19, дури и со негативен тест, од денеска веќе нема да можат да влезат во Финска, објави владата, презентирајќи...

Здравје 19.12.21 | 08:32

Триесет и три отсто од заразените и два отсто од хоспитализираните биле вакцинирани

Бројот на позитивни и на хоспитализирани кои се невакцинирани, како и бројот на смртни случаи кај лицата кои не примиле вакцина против Ковид-19 е драстично поголем. Според...

Свет 30.11.21 | 18:33

Во Обединетите Арапски Емирати сите до еден се вакцинирани

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) соопштија дека тие се првата земја во светот што вакцинирала 100 отсто од своето население против коронавирус со најмалку една доза,...

Ракомет 26.11.21 | 16:08

Македонските ракометари ќе мора да бидат вакцинирани на Европското првенство

Европската ракометна федерација (ЕХФ) одлучи на претстојното Европско првенство, на кое пласман обезбеди и македонската репрезентација, право на настап да имаат само...

Здравје 26.11.21 | 12:27

Од август до крај на ноември починале 415 целосно вакцинирани лица

Министерството за здравство ја објави анализата направена врз основа на податоците со кои располага, каде во предвид се земени вакцинираните лица, како и вкупниот број...

Македонија 20.11.21 | 22:46

Македонија е единствена држава во која потврда за прележан Ковид важи само 45 дена

Колку вистински прележаните со Ковид-19 се обесправени со новите предлог рестриктивни мерки? Дали навистина тие што ја поминале болеста и стекнале природен имунитет,...

Македонија 17.11.21 | 12:09

Царовска: Повеќе од 75 отсто од наставниците се вакцинирани против ковид-19, тоа е двојно повеќе од националниот просек

Министарката за образование и наука (МОН) Мила Царовска соопшти дека повеќе од 75 отсто од наставниците се вакцинирани против ковид-19 и тоа е двојно повеќе од националниот...

Македонија 17.11.21 | 10:41

Комисијата за заразни болести бара задолжителна вакцинација за јавната администрација

Комисијата за заразни болести предлага до Владата сите вработени во јавниот сектор и во локалната самоуправа задолжителнка вакцинација против ковид-19. Вработените...

Свет 07.11.21 | 19:15

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат границите за вакцинираните странци

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат своите копнени и воздушни граници за странските патници кои се вакцинирани против ковид-19. Рестрикциите...

Здравје 05.11.21 | 12:08

Министерство за здравство: 28 отсто од заболените од август до сега биле целосно вакцинирани

Според податоците на министерството за здравство, во периодот од 6 август до 4 ноември на територијата на државава како позитивни на Ковид-19 се потврдени 48.955 граѓани....