Ознака: ураган
Свет 23.09.23 | 12:56

Офелија ѝ се заканува на Америка – три држави прогласија вонредни состојби

Тропската бура Офелија се очекува утринава да стигне до брегот на Северна Каролина, поради што се прогласени вонредни состојби во Северна Каролина, Вирџинија и Мериленд,...

Сервиси 31.08.23 | 08:21

Стотици илјади Американци без струја поради ураганот Идалија

Откако ја погоди Флорида во средата, ураганот Идалија се пресели во Џорџија со силни ветришта и потенцијално опасни услови по живот, оставајќи стотици илјади луѓе без...

Свет 23.10.22 | 13:22

Мексико се подготвува за Розлин: Ураганот има ветрови со брзина од 215 километри на час и се наоѓа на 145 километри од Кабо Кориентес

Жителите на крајбрежните области во западно Мексико се подготвуваат за ураганот Розлин, кој се движи низ Тихиот Океан откако се засили до категорија 4 и се очекува денеска...

Свет 09.10.22 | 08:49

Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека тропската бура Џулија прераснала во ураган. Невремето е со ветрови со брзина од 120 километри на час. Неколку земји...

Свет 29.09.22 | 21:32

Го купил пред една недела: Ураганот Иан му го однесе новото „мекларен“ вредно милион долари

Рон ДеСантис, гувернерот на Флорида, ја опиша како историска штетата која ураганот Иан ја предизвика во јужната американска држава. Тој рече дека ќе бидат потребни години...

Свет 29.09.22 | 10:36

Два милиони луѓе без струја на Флорида поради ураганот Ијан

Ураганот Ијан остави патека на уништување во југозападна Флорида и повеќе од два милиона луѓе без струја откако синоќа го погоди брегот со катастрофална сила. Носејќи...

Свет 27.09.22 | 22:05

Ураганот Јан се приближува до Флорида

Ураганот Јан денеска го зафати западниот дел на Куба и се придвижи на север кон Флорида. Ураганот е од трета категорија со максимална брзина на ветерот од околу 200 километри...

Свет 24.09.22 | 16:39

Ураганот Фиона ја погоди Канада, дува ветер со брзина од 150 километри на час

Бурата Фиона, пропратена со ургански ветрови денеска го погоди источниот дел на Канада, речиси една седмица откако разурна делови од Карибите. Брзината на ветрот достигна...