Ознака: ураган
Свет 23.10.22 | 13:22

Мексико се подготвува за Розлин: Ураганот има ветрови со брзина од 215 километри на час и се наоѓа на 145 километри од Кабо Кориентес

Жителите на крајбрежните области во западно Мексико се подготвуваат за ураганот Розлин, кој се движи низ Тихиот Океан откако се засили до категорија 4 и се очекува денеска...

Свет 09.10.22 | 08:49

Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека тропската бура Џулија прераснала во ураган. Невремето е со ветрови со брзина од 120 километри на час. Неколку земји...

Свет 29.09.22 | 21:32

Го купил пред една недела: Ураганот Иан му го однесе новото „мекларен“ вредно милион долари

Рон ДеСантис, гувернерот на Флорида, ја опиша како историска штетата која ураганот Иан ја предизвика во јужната американска држава. Тој рече дека ќе бидат потребни години...

Свет 29.09.22 | 10:36

Два милиони луѓе без струја на Флорида поради ураганот Ијан

Ураганот Ијан остави патека на уништување во југозападна Флорида и повеќе од два милиона луѓе без струја откако синоќа го погоди брегот со катастрофална сила. Носејќи...

Свет 27.09.22 | 22:05

Ураганот Јан се приближува до Флорида

Ураганот Јан денеска го зафати западниот дел на Куба и се придвижи на север кон Флорида. Ураганот е од трета категорија со максимална брзина на ветерот од околу 200 километри...

Свет 24.09.22 | 16:39

Ураганот Фиона ја погоди Канада, дува ветер со брзина од 150 километри на час

Бурата Фиона, пропратена со ургански ветрови денеска го погоди источниот дел на Канада, речиси една седмица откако разурна делови од Карибите. Брзината на ветрот достигна...

Свет 28.10.21 | 08:42

Две лица загинаа: Ураган на Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен „Медикен“ го разорува овој регион. Во невремето...

Свет 28.09.21 | 14:04

Иран под закана од силен ураган

Силен ураган се приближува кон областите во јужниот дел на Иран. Службата за безбедност на пристаништата и поморската организација на Иран соопшти дека се очекува ветрови...

Свет 25.09.21 | 21:24

Ураганот Сем го засилува интензитетот и се движи кон Куба и Флорида

Ураганот Сем, што се појави во Атлантскиот Океан, го зголеми својот интензитет во ураган од трета категорија, а се очекува да има дополнително засилување на невремето. Засега...

Свет 29.08.21 | 19:24

Ураганот Ида удри во Луизијана, оценет е со 4 категорија од можни 5

Моќниот ураган Ида удру во брегот на Луизијана. Американскиот национален центар за мониторинг на урагани објави дека ураганот се засилил до категорија 4 (од максимум...

Свет 29.08.21 | 10:48

Масовна евакуација на Њу Орлеанс: Луизијана се подготвува за најсилниот ураган од 19 век

Ураганот Ида се приближува кон Луизијана, која се подготвува да биде погодена од најсилниот ураган уште од 19 век. Од Националната метеоролошка служба соопштија дека...

Свет 22.08.21 | 12:15

Ураганот во Мексико уби осум лица, шест мртви се од исто семејство

Најмалку осум лица загинаа откако ураганот Грејс го погоди источниот дел на Мексико, каде донесе силен дожд и силни налети на ветер, што предизвика прекин во снабдувањето...

Свет 22.08.21 | 08:15

Како изгледа Мексико по ураганот Грејс

Ураганот Грејс денеска стигна во Мексико, па обилните врнежи од дожд и силен ветер ги погодија бреговите на Мексиканскиот Залив.Ветровите достигнаа брзина до 200 километри...

Свет 28.06.21 | 18:38

Ураган ја погоди Москва, поплавени улици, урнати дрва и билборди

Москва денеска ја погоди силен ураган, многу улици и метростаницата „Јесенјево“ се под вода, а гром ја погодил трафостаницата во предградието Шчелково. Поради удар...

Вести 20.09.20 | 14:19

Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска властите. Жртвата е постар човек кој загинал...

Балкан 19.09.20 | 14:22

Природата подиве: Ураган ја погоди Грција и однесе два живота

Две лица загинаа како резултат на „медитеранскиот ураган“, многу редок вид на бура што денеска ја погоди и централна Грција, поплавувајќи улици и домови, соопштија...

Вести 29.08.20 | 16:03

Ураганот „Лора“ предизвика смрт на најмалку 14 луѓе во Луизијана и Тексас

Најмалку 14 луѓе загинале како резултат на ураганот „Лора“ во државите Луизијана и Тексас на југот на САД. Гувернерот на Луизијана, Џон Бел Едвардс потврди дека најмалку...

Свет 26.08.20 | 13:54

Повеќе од половина милион луѓе на југот на САД евакуирани поради ураганот Лора

Повеќе од половина милион жители на американскиот брег во Мексиканскиот залив добија наредба да се евакуираат поради ураганот Лора што се очекува да ги погоди Тексас...

Свет 06.09.19 | 17:57

Доријан стигна до брегот на Северна Каролина

Ураганот Доријан денеска пристигна до брегот на Северна Каролина, удирајќи со силни ветрови и големи бранови на плажите на таа американска држава, само неколку дена...

Свет 06.09.19 | 09:35

Бројот на загинати во ураганот Доријан постојано расте – засега 30 мртви

Бројката на загинати од страотниот налет на ураганот Доријан врз Бахамите нарасна на 30, соопштија офијални претставници на властите, пренесоа светските агенции. Министерот...