Ознака: укинување
Македонија 01.07.24 | 13:48

На утрешната владина седница ќе се укинат економските директори во здравствените установи

Владата на седница утре на дневен ред ќе го има законот за укинување на економските директори во здравствените установи, што беше најавено и од министерот за здравство...

Сервиси 28.12.23 | 14:10

Времено укинување на визите за краткорочен престој за странски државјани на трети земји со важечка британска, американска и канадска виза

Одлука за времено укинување на визите за краткорочен престој (виза Ц) во Република Македонија, за странски државјани носители на валидни патни исправи на трети земји,...

Македонија 01.09.23 | 13:35

Весна Јаневска: Потребна е брза и одлучна акција за укинување на пропаднатата реформа во образованието

Почитувани ученици и наставници ви посакувам среќен почеток на новата учебна година. На првачињата им истурам река вода по нивните стапки за образованието да им тече...

Здравје 08.05.23 | 14:52

Комисијата за заразни болести препорачува да се носат заштитни маски само за посета во болница, а да се укинат сите други задолжителни мерки

Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за ковид-19, а тоа се задолжително...

Свет 05.09.22 | 20:56

Кремљ: Нема гас додека не ни се укинат санкциите

Светот ќе доживее големи турбуленции како резултат на нелогичните потези на западните земји, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Најверојатно, почнува огромна...

Македонија 17.06.22 | 19:12

Каков и е да е францускиот предлог, нема укинување на ветото, вели потпретседателот на Бугарскиот парламент

„Нема да има укинување на ветото, без разлика каков предлог ќе дојде од француското претседателство“, изјави потпретседателот на Националното собрание на Бугарија,...

Здравје 12.04.22 | 15:57

Се укинува изолацијата за блиските контакти на лица заразени со ковид

Владата ја укина мерката за задолжителна изолација на лица што имале блиски контакти со случаи позитивни на Ковид-19. Од Владата информираа дека за нив останува мерката...

Балкан 11.04.22 | 09:01

Грција ги укинува сите мерки, невакцинираните можат слободно да влезат во државата

Грција до семптември ги укинува сите мерки. Невакцинираните ќе можат слободно да влезат во земјата и без брз негативен тест. Од септември повторно ќе биде воведен брзиот...

Економија 09.04.22 | 13:45

Наредната недела се очекува Србија да ја укине забраната на извоз на масло за јадење

Наредната недела се очекува одлука за укинување на забраната на извозот на нерефинирано и рафинирано масло за јадење од Србија, информираа денеска од Министерството...

Македонија 01.04.22 | 08:45

Рано е за целосно укинување на мерките

Состојбата со дневните статистики на новозаболени укажува на тоа дека вирусот постои и ја чека најмалата можност да се развие. Затоа се уште е рано за целосно олеснување...

Македонија 12.03.22 | 14:19

Уште не сме подготвени за целосно укинување на ковид-мерките, смета министерот за здравство

Се уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките кои се воведоа како резултат на пандемијата со Ковид-19. Првиот човекот на здравството во државата, министерот...

Македонија 02.03.22 | 15:32

Се препорачува да се укинуваат сертификатите за вакцинација за влез во одредени затворени објекти

Комисијата за заразни болести по одржаниот состанок одлучи да препорача до Владата да се укинат задолжителното поседување на сертификати за вакцинација, за влез во...

Здравје 28.02.22 | 11:28

Комисија за заразни болести: Се укинуваат дел од рестрикциите?

Состојбата со ковид пандемијата во земјава се подобрува драстично. Ако остане стабилна не се исклучува можноста да се изземат некои од постојните рестриктивни мерки,...

Свет 15.02.22 | 14:52

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 02.02.22 | 15:36

Финска започна со укинување на сите антиковид мерки

Финска ќе започне да ги укинува антиковид рестриктивните мерки воведени со цел да се потисне ширењето на соевите на омикрон, така што сите мерки треба да престанат да...

Свет 02.02.22 | 08:48

Без маски на отворено, онлајн работата веќе не е задолжителна, дозволени се концерти: Франција почна да ги укинува мерките

Француската влада, по примерот на неколку други европски земји, како Велика Британија и Данска, денеска почнува со укинување на некои ограничувања за пандемијата на...

Свет 01.02.22 | 14:37

Во Данска укинати речиси сите ковид-мерки и покрај големиот број новозаразени

Во Данска во вторникот се укинати речиси сите епидемиолошки мерки за справување со новиот бран на епидемијата на коронавирусот, и покрај релативно високата ицциденца...

Македонија 28.01.22 | 23:08

Техничката влада беше целосно нефункционална и го кочи и така лошиот систем, затоа треба да се укине

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат М одговарајќи на прашањето кога ќе бараат предвремени избори...

Свет 26.01.22 | 13:46

Во автобус ќе може без маска, во ресторан без ковид-потврда: Данска планира да ги укине мерките до крај на месецов

Данска планира следната недела да ги укине сите преостанати ограничувања против Ковид-19, откако слична најава стигна од Велика Британија и Холандија. Ваквата одлука...

Здравје 20.01.22 | 15:43

СЗО препорачува да се укинат забраните за патување

СЗО препорачува укинување или ублажување на меѓународната забрана за сообраќај, наведувајќи ја како причина неефикасноста од тие мерки за сузбивање на ширењето на...