Ознака: учебник
Македонија 17.09.21 | 22:46

Царовска за учебникот за IV одделение: Ми посочуваат дека тоа се реални ситуации од животот кај некои семејства

Министерката за боразование и наука, Мила Царовска, во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше и за реакциите за учебникот по македонски јазик за четврто одделение...

Македонија 22.07.21 | 10:10

Учебник со кој првачињата ќе ја засакаат математиката, вели авторката Слаѓана Јакимовиќ:

Воведувањето во учењето математика на првачињата преку приказни, сказни, бајки и игри кои извираат од секојдневието на децата претставува најприроден и најубав, а воедно...

Македонија 19.07.21 | 10:18

Учебникот по природни науки за прво одделение ќе има многу експерименти и ќе биде богат со ислустрации

Од септември првоодделенците ќе учат по нова наставна програма за што привршува подготовката на материјалите за учење. За предметот природни науки во тек е печатење...

Македонија 23.03.21 | 20:15

Професор Панов: Царовска сега може да го укине и „Сердарот“ затоа што е пишуван за качаците

Професор доктор Никола Панов еден од авторите на учебникот по Географија кој беше повлечен од министерството за образование, вечерва во Алфа телевизија, во „Што не...

Македонија 19.02.21 | 10:56

Заев: Учебникот по географија ќе биде променет од следната година

Учебникот по географија ќе биде променет со промените коишто се прават за следната година, рече денеска премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање. Како...

Македонија 18.02.21 | 17:35

Почна менувањето на учебниците: Прв ќе се менува делот во кој стои дека Албанците се населувале насилно и плански

Со Законот за учебници за основно и средно образование, сите неправилности и неправди во сите учебници треба да бидат прегледани и исправени, почнувајќи веднаш од учебникот...

Македонија 16.02.21 | 19:52

И АА бараат ревидирање на учебник, бил навредлив кон Албанците

Да се повлече од наставата учебникот „Географија на Република Македонија за втора година – реформирана гимназија“, бара Алијансата за Албанците во писмен допис упатен...

Македонија 09.12.20 | 11:55

Поднесена тужба против учебник што се користи на Филозофски каде што жените се обвинуваат за зголемен број разводи

Коалиција Маргини и Мрежа за заштита од дискриминација ја поднесоа првата тужба против учебник од високо образование врз основа на новиот Закон за спречување и заштита...

Македонија 28.10.20 | 14:53

Поради стереотипни и дискриминаторски содржини, МОН го повлече учебникот по македонски за петто одделение

Министерството за образование и наука (МОН) го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина, соопштија од...

Македонија 21.10.20 | 16:03

Српските ученици во 1871 година учеле дека Македонците се староседелци на Балканот

Во српски учебник од 1871 година Македонците биле претставени како посебен народ, односно до 1878 година децата во Србија учеле дека Македонците се друг народ, дека се староседелци...

Македонија 17.12.19 | 10:47

МОН ќе го повлече, измени и препечати учебникот по социологија

Министерството за образование и наука ќе прави измени во учебникот по социологија за втора година средно образование, кој предизвика лавина реакции во јавноста. Станува...

Твитови 12.09.19 | 10:50

„Ежење“


Македонија 27.03.19 | 16:16

Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Учебниците по историја во Македонија ќе се преправаат и во нив изричито ќе биде наведено дека Александар Македонски бил Грк, објавува грчки „Трибјун“. Весникот тврди...