Ознака: убк
Македонија 09.07.20 | 14:22

Документи од УБК откриваат отстранување на вработен во АНБ затоа што таткото протестирал против промената на името

Документи кои свиркач ги доставил до редакцијата на „Лидер“, покажуваат политички монтиран случај за отстранување на вработен во УБК преку одземање на неговиот безбедносен...

Македонија 19.06.20 | 18:05

Последниот сведок на Русковска го демантираше Нинџа: Никогаш не работел за УБК

Нов сведок на обвинителството го демантираше исказот на претходниот сведок повикан од истото обвинителство. Ако пред десетина дена, Александар Василевски Нинџа на...

Македонија 16.12.19 | 08:48

Агенти на УБК со двојни идентитети работеле за странски служби

Управа за безбедност и контраразузнавање открива и попречува дејности насочени кон поткопување или уривање на поредокот утврден со Уставот и загрозување на безбедноста...

Македонија 06.12.19 | 12:26

Се мислев на кого да пријавам, кога сите беа вмешани, па пријавив кај директорот на УБК

Се мислев на кого да пријавам, кога сите беа вмешани, рече на денешното рочиште за „Рекет“ сведокот Орце Камчев. Раскажувајќи, како наводно, бил рекетиран и како осмислил...

Црна хроника 20.11.19 | 13:35

Една и пол година затвор за поранешниот началник во УБК Горан Грујoвски

Основниот кривичен суд во Скопје денеска му изрече една и пол година затвор на поранешниот началник во УБК Горан Грујовски, кој се наоѓа во бегство во Грција, во повторената...

Црна хроника 08.11.19 | 21:21

Спасовски: Камерите на скопските улици не служат за сообрќајни казни, туку само за надзор

Камерите од видеонадзорот во градот не се за казнување, туку тие до пред две-три години беа користени од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), рече вечерва...

Црна хроника 24.10.19 | 08:50

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Во Кривичниот суд денеска треба да се појави Зоран Заев каде  е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев...

Црна хроника 01.10.19 | 14:00

Вработените во УБК кои не поминале ветинг ќе мора да си одат од МВР

За околу 50 вработени од поранешната УБК има утврдено безбедносен ризик за работење во безбедносните служби и ќе мора да го напуштат МВР со што би се распределиле во...

Македонија 30.09.19 | 14:58

Го откри „Рекет“, па го сменија: Владата го разреши Горан Николовски од директор на УБК

Владата на една од последните седници донела одлука за утврдување на престанок на функциите на повеќе лица и истовремено именува нови функционери. На Горан Николовски...

Македонија 25.09.19 | 17:59

Горан Митевски за „Алфа“: Ми ги понудија „бомбите“, не ги прифатив

Поранешниот директор на ДБК Горан Митевски за „Алфа“ изјави дека и нему му биле понудени „бомбите“, но тој не ги прифатил. Алфа објавува дека „бомбите“ се нуделе...

Црна хроника 19.07.19 | 14:03

Поранешен агент на УБК бегал од полицијата со 50 килограми марихуана

Ноќеска пред полноќ се случила напната ситуација во охридско кај месноста Рача кога за малку ќе дошло до посериозен инцидент откако, како што тврди Експрес, поранешен...

Македонија 17.07.19 | 18:38

Разрешени првите луѓе на УБК

Горан Николовски, директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и неговиот заменик директор Ариф Асани се на листата за разрешување предложена денеска од...

Македонија 25.06.19 | 17:41

Груби се откажа од учество во Комисијата за избор на работници од УБК

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби со допис соопшти дека поради, како што вели, преголеми  други обврски не е во можност да учествува...

Црна хроника 15.03.19 | 10:27

Триесет дена притвор и една мерка за претпазливост е одредена за приведените врабоетни во УБК

Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство заради основано сомнение...

Црна хроника 14.03.19 | 18:44

Уапсени четворица вработени во УБК, се товарат за проневера на голема сума пари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска издаде Наредба за спроведување на истражна постапка...

Црна хроника 28.02.19 | 16:18

Спасовски: Откази за вработените во УБК кои нема да ги исполнат условите за работа во новата агенција за национална безбедност

Доколку за вработен во сегашната УБК се утврди дека е безбедносен ризик и не ја поминал безбедносната проверка, тој ќе биде отпуштен од работа во МВР. Ова го предвидува...

Македонија 20.02.19 | 19:38

Заев ќе раководи со тајните служби, се тргаат од МВР

Контраразузнавањето ќе се разведе од МВР, а тајната служба задолжена за тоа, УБК ќе го смени името и ќе се вика Агенција за национално разузнавање, објави денеска Телма. Со...

Црна хроника 24.01.19 | 16:16

Вработена во УБК со лажна диплома, ќе се гони и Универзитетот

Полицијата поднесе кривични пријави против 45-годишна кумановка вработена во Управа за безбедност и контраразузнавање за „фалсификување исправа“ и „употреба на исправа...

Македонија 07.12.18 | 21:06

Тасева: Нашиот безбедносен систем е целосно разорен

Нашиот безбедносен систем е целосно разорен. Едноставно во државата не постои доверба во тој систем. Не постои доверба во институциите, појасни Слаѓана Тасева од „Транспаренси...

Македонија 07.12.18 | 17:31

Иванов: УБК е главното жариште на генерирање на сите политички и безбедносни кризи во Република Македонија

Денеска сите го чувстввуаме резултатот од игнорирањето на предупредувањата на опасностите кои се закануваат по стабилноста на Република Македонија и по суверенитетот...