Ознака: Турски театар
Култура 30.08.20 | 10:00

Со претставата „Бог на масакарот“ на Турскиот театар завршува Охридско лето

Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60-то по ред издание на Фестивалот „Охридско...

Култура 21.01.20 | 14:37

Турски театар в четврток ќе ја одигра „Зад затворени врати“ од од Жан Пол Сартр

НУ Турски Театар на 23 јануари (четврток) со почеток во 20.00 часот ќе ја изведе претставата „Зад затворени врати“ од Жан Пол Сартр во режија на Џабир Доко. Претставата...

Култура 14.01.20 | 15:31

Премиера на „Девојчето со кибритчиња“ во Турски театар

Турски театар-Скопје утре напладне премиерно ќе ја изведе Андерсеновата приказна „Девојчето со кибритчиња“. Адаптирана е за деца и младинци и се фокусира на темата...

Култура 14.01.20 | 15:01

Јубилеј на Турски театар без нов објект, очекува пари за фасада и покрив

Турски театар-Скопје ќе ги одбележи седум децении постоење во 2020-та на сцената на Театар Комедија, каде што работи во изминатите неколку години, затоа што објектот што...

Култура 24.12.19 | 11:53

Турски театар в четврток ќе ја изведе „Бог на масакрот“

НУ Турски Театар ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“ од Јасмина РЕЗА и во режија на Билге ЕМИН на 26.12.2019 г. (четврток) со почеток во 20 часот. Претставата ќе биде...

Култура 14.11.19 | 12:01

Турски театар викендов ќе ја одигра „Зад затворени врати“ во режија на Џабир Доко

НУ Турски Театар на 17.11.2019 г. (недела) со почеток во 20 часот ќе ја изведе претставата „Зад затворени врати“ од Жан Пол Сaртр, во режија на Џабир Доко. Претставата ќе биде...

Култура 07.11.19 | 12:03

Турски театар утре ја игра претставата „Ана и Хана“

Турскиот Театар, утре (08 ноември), со почеток во 19 часот, ќе ја изведе претставата за младинци „АНА И ХАНА“, работена според мотивите на ДНЕВНИКОТ НА АНА ФРАНК, а во адаптација...

Култура 14.10.19 | 14:57

Турски театар утре ќе ја одигра „Бог на масакрот“

НУ Турски Театар, на 15 октомври (вторник), со почеток во 20 часот, ќе ја изведе претставата БОГ НА МАСАКРОТ од Јасмина РЕЗА и во режија на Билге ЕМИН Претставата ќе биде...

Култура 02.10.19 | 11:06

Премиера на „Зад затворени врати“ на Турскиот театар

„Зад затворени врати“ или „No exit” од Жан Пол Сартр, а во режија на Џабир Доко е претставата која премиерно ќе ја изведе Турскиот театар на 3 октомври со почеток во 20 часот...

Култура 30.09.19 | 11:36

Премиера во Турски театар: „Зад затворени врати“ од Сартр в четврток пред публиката

НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе претставата „Зад затворени врати“ од Жан Пол Сартр во режија на Џабир Доко. Премиерата е закажана за 03.10.2019 година (четврток)...

Култура 24.07.19 | 14:29

„Бог на масакрот“ е претстава која се гледа во еден здив, најавија од Турски театар

Турски театар в четврток, на 25 јули (20 часот) премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“ од Јасмина Реза, а во режија на Билге Емин. Сценографија е на Татјана...

Култура 23.07.19 | 10:58

Премиера в четврток во Турски театар

НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе претставата БОГ НА МАСАКРОТ од Јасмина РЕЗА, во режија на Билге ЕМИН на 25.07.2019 г. (четврток) со почеток во 20.00 часот. Сценографија:...

Култура 21.06.19 | 10:18

„Три сестри“-премиера на Турски театар

НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе претставата ТРИ СЕСТРИ по мотиви на Антон ЧЕХОВ, во адаптација и режија на Васил ХРИСТОВ на 21.06.2019 г. ( петок ) со почеток во 20...

Култура 18.04.19 | 11:35

Турски театар вечерва ќе ја изведе претставата „Крал Лир“

НУ Турски Театар ќе ја изведе претставата КРАЛ ЛИР од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де БРЕА, со почеток во 20 часот на сцената во Театар Комедија, со титл на македонски...

Култура 15.03.19 | 13:40

Турски театар в недела премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Јунаци од Бајките и Црвенкапа“

На ден 17.03.2019, недела, во 12.00 часот, НУ Турски Театар- Скопје, премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Јунаци од Бајките и Црвенкапа“, која од уметнички, технички и...

Култура 06.03.19 | 11:38

Турски театар утре ја изведува претставата „Ана и Хана“

НУ Турски Театар на 07.03. (четврток) со почеток во 19 часот ќе ја изведе претставата за младинци „Ана и Хана“ по мотиви на „ДНЕВНИКОТ НА АНА ФРАНК“ во адаптација и режија...

Култура 05.02.19 | 12:59

Турски театар со две претстави: Куклената претстава „Халифот Штрк“ и претставата за младинци „Ана и Хана“

НУ Турски Театар ќе ја изведе куклената детска претстава „Халифот Штрк“ во драматизација и режија на Дарко КОВАЧОВСКИ по мотивите на истоимената бајка на Вилхелм...

Култура 14.01.19 | 15:23

„Ана и Хана“на Турски театар утре на сцената на Театар Комедија

НУ Турски Театар ќе ја изведе претставата за младинци АНА И ХАНА по мотиви на ДНЕВНИКОТ НА АНА ФРАНК, во адаптација и режија на Драгана ГУНИН на 15.01 (вторник) со почеток...

Култура 18.12.18 | 16:52

Турски театар ќе ја изведе претставата „Среќна нова година“ на сцената на Театар Комедија

НУ Турски Театар ќе ја изведе претставата СРЕЌНА НОВА ГОДИНА по мотиви на Даниил Хармс и Дејвид Ајвс во адаптација и режија на Бојан ТРИФУНОВСКИ на 20. 12. ( четврток...