Ознака: туристички работници
Македонија 17.08.21 | 21:31

Ајде Влада на сите патници кои уплатија летување во септември да им објасните дека ќе треба да платат уште 45 евра во Грција за да се вратат дома со ПЦР тест

Ајде Влада вие на сите патници кои уплатија летување во септември со нивните ваучери од 2019-та година, да им објасните на тие луѓе дека ќе треба да платат уште 45 евра во...

Економија 25.04.21 | 20:45

Утре нов протест на угостителите и туристичките работници

Угостителите и туристичките работници продолжуваат со протестите. Од утре наместо пред министертвото за финансии, ќе протестираат пред Владата. Од двата сектора велат...

Економија 20.04.21 | 12:09

ВО ЖИВО: Угостителите и туристичките работници пред МФ, ќе протестираат сè до исполнување на нивните барања

Туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне ќе протестира пред Министерството за финансии се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска...

Економија 21.11.20 | 09:51

Раскол меѓу туристичките работници: Секторот тоне, главната расправа е дали да се смени директорот

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори...

Економија 20.11.20 | 10:54

Повторно се бара смена на Љупчо Јаневски

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори...

Економија 16.11.20 | 12:45

Бесплатни ковид-тестови за странските државјани, бараат од туристичкиот сектор

Бесплатни ковид-тестови за сите странски државјани кои треба да го продолжат престојот во земјава, а се сместени во домашните хотели, како и итни протоколи за дејствување...

Економија 01.09.20 | 15:21

Туристичките работници бараат итно решавање на нивните проблеми, најавуваат и протести

Туристичките работници со допис до Владата бараат исполнување на ветувањете дека по формирањето веднаш ќе ги стави на дневен ред барањата кои чекаат да бидат разгледани...

Економија 10.08.20 | 13:57

Автобуси со полн капацитет и субвенционирани плати – туристичките работници со ултиматум до 15 август

Ослободување на превозот од досегашниот протокол од 50 на 100 проценти капацитет и субвеционирање на плати е ултиматумот кој го поставија туристичките агенции до 15 август....

Економија 08.08.20 | 10:10

Туристичките работници ќе блокираат патишта ако не се укине одлуката за пoловина капацитет во автобусите

Туристичкиот сектор најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош. Бараат најдоцна...

Економија 29.07.20 | 18:59

Туристичките работници порачаа: 5.000 семејства ќе останат без приходи, државата веднаш да реагира

„Туризмот на респиратор“,„Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите...

Економија 28.07.20 | 10:15

Туристичките работници утре на мирен протест пред Владата

Со мирен протест пред Владата, утре, на 29 јули, туристичките работници ќе се обидат уште еднаш да укажат дека без поддршка од државата не можат да ја надминат ситуацијата...

Економија 27.07.20 | 17:37

В среда од пред „Дрво декор“ ќе почне протестниот марш на туристичките работници кој ќе заврши пред Влада

Туристичките работници во среда излегуваат на протест. За Сител велат дека по речиси еден месец откако ги испратиле барањата за добивање на финансиска поддршка до Министертвото...

Економија 10.07.20 | 12:47

Туристичките работници пред банкрот, 5000 семејства ќе остана на улица

Неповратна помош преку Фондот за туризам според остварен промет во 2019 година и субвенционирање на платите од 14.500 денари до крајот на годината со 100-процентно покривање...