Ознака: Трајко Славевски
Македонија 31.10.21 | 20:04

Славески: Ќе одлучи малата излезност во средините со етнички Албанци

Излезноста беше поголема во претпладневните часови. Размислувањето може да биде резултат од две работи. Прво, некој од политичките партии обезбедил мобилизација или...

Скопје 08.10.21 | 19:44

Славески: Од Скопје ќе направиме европски град, на скопјани им е преку глава од загаден воздух

Професор Трајко Славески, носител на советничката листа за Град Скопје, денеска на митинг од Бутел пред граѓаните ја побара поддршката од скопјани порачувајќи дека...

Скопје 05.10.21 | 20:26

Славески: Скопје ќе добие еколошки јавен превоз, нови зелени површини и гасификација

Ова не е само избор помеѓу две спротивставени политички партии. Ова е борба на два концепти – концепт на уништување од една страна и, од друга страна, концепт на промени,...

Економија 24.06.21 | 14:13

Славески: Поскапувањето на горивата не е еколошка такса, туку кризен данок

Со оваа Влада предводена од СДСМ и ДУИ навикнавме на создавањето паралелна реалност и на давање погрешно име на нештата. Предлогот за воведување т.н. еколошка такса...

Економија 01.06.21 | 22:06

Слабиот капацитет на Владата за менаџирање на јавните инвестиции е рак-рана за економијата

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славевски во денешното издание на „24 Анализа” на Телевизија 24 истакна дека ризиците од аспект на финансирање на јавниот долг ќе се...

Економија 29.01.21 | 13:21

Славески: СДСМ и Заев се причината поради која сме најкорумпирана држава во Европа

СДСМ и Зоран Заев се причината поради која сме најкорумпирана држава во Европа, смета Трајко Славевски од ВМРО ДПМНЕ. Наместо Заменик на претседателот на владата на...

Македонија 16.11.20 | 09:17

Славески до Заев: Aко ја терате легализацијата на марихуаната ќе се соочите со жесток одговор на јавноста

Доколку го терате проектот за легализација на марихуана за рекреативни цели вие ќе се соочите со жесток одговор на македонската јавност му порача професорот Трајко...

Економија 29.06.20 | 19:45

Славевски: Помошта за компаниите погодени од корона-кризата треба да продолжи и во јули и август

Помошта за компаниите кои тешко се снаоѓаат и не можат да работат треба да продолжи и за јули и август, рече професорот Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното...

Економија 07.05.20 | 21:43

Професорот Славески: До овој момент никој нема добиено помош од државата

Професорот на економскиот факултет и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ на телевизија Алфа...

Економија 05.04.20 | 18:21

Славевски предупредува: Претпријатијата на кои нема да им помогнеме денес, утре веќе ќе ги видиме затвopeни

Професорот и член Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славевски упати жестоки критики кон Владата за мерките за помош на претпријатијата кои што се погодени од...

Економија 21.03.20 | 16:52

Славевски: Влеговме во економска рецесија, ниту еден граѓанин не смее да остане без приход

Професорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славевски во вклучувањето во емисијата „Стадион“ на „Канал 77“ истакна дека ниту еден граѓанин на Република...

Економија 12.02.20 | 23:12

Славески: За еден цел мандат ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 %

Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески вечерва во емисијата „Топ Тема“ изјави дека сосема e реално идната влада на ВМРО-ДПМНЕ да ги зголеми платите...

Економија 09.02.20 | 14:51

Враќањето на рамниот данок е исправен потег во најдобар тајминг

Враќањето на рамниот данок, е исправен потег во најдобар тајминг, смета поранешниот министер за финансии, професор на Економскиот факултет и член на Извршниот комитет...

Македонија 03.02.20 | 23:13

Славевски: Изјавата на Заев за одлагање на изборите е уште едно алиби

Изјавата на Заев дека можно е да не се случат изборите на 12 април според професорот Трајко Славевски е уште едно алиби кое што граѓаните го слушаат во изминатите три-четири...

Македонија 05.10.19 | 16:59

Славевски порача од Тетово: Продолжуваме со акцијата за обнова на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Тетово ја реализираше акцијата под наслов „Разговори за обнова на Македонија“ . Раководството на општинскиот комитет заедно со Трајко Славевски,...