Ознака: трајче пеливанов
Македонија 13.02.24 | 15:11

Се потврдија пишувањата на „Република“: Пеливанов награден со Виш обвинител за сите скандали

Обвинителот Трајче Пеливанов, кој беше дел и од СЈО, денеска од Советот на јавните обвинители е избран за виш скопски обвинител.Место во Вишото обвинителство доби и...

Македонија 12.02.24 | 20:42

Дали Советот на јавни обвинители ќе го унапреди обвинителот Пеливанов како награда за сите скандали и малверзации?!

Советот на Јавни обвинители за утре закажа седница за избор на јавни и виши обвинители. Извори на „Република“ од  Обвинителството тврдат дека утре ќе се расправа за...

Црна хроника 02.09.22 | 13:51

Пеливанов ѝ го додели случајот за Муареми на Стефанова

Предметите во предистражна постапка што се однесуваат на работењето на Управата за финансиска полиција и на станицата за технички преглед „Виа Комерц“, а по кои до...

Македонија 31.08.22 | 20:59

Човекот кој ќе ја менува Русковска додека се одвивал претресот во Финансова седел во кафеана со Арафат Муареми

Обвинителот на поранешното СЈО, Трајче Пеливанов, кој треба да ја менува Русковска, на денот на претресот во Финансова полиција бил во кафеана заедно со тогашниот директор...

Македонија 30.08.22 | 11:32

Кадрите на СЈО се враќаат на голема врата преку „Обвинителството на Вилма“

Суспензијата на обвинителката Вилма Русковска и нејзините замени го вратија сеќавањето на помалку подзаборавеното Специјално јавно обвинителство. Првата замена на...

Македонија 29.08.22 | 13:15

Пеливанов ќе ја менува Рускоска додека е под суспензија

Обвинителот Трајче Пеливанов кој речиси две години е во Обвинителството за гонење организиран криминал, по предлог на републичкиот обвинител Љубомир Јовески и одлуката...