Ознака: Торонто експрес
Култура 23.06.22 | 09:17

Монодрамата „Торонто експрес“ со Александар Микиќ вечерва на „Скопско лето“

Монодрамата „Торонто експрес“, со актерот Александар Микиќ работена по мотивите од збирката есеи „Тибам штркот“ на авторот Зоран Спасов Ѕоф, во режија на Јордан Симонов,...

Култура 10.01.22 | 12:39

За три недели се распродаде првиот тираж на „Торонто експрес“

За само три недели се распродаде првиот отпечатен тираж од книгата „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“ од Зоран Спасов – Ѕоф. Книгата е во издание на Попули, дел...

Култура 15.12.21 | 08:59

Премиера на монодрамата „Торонто експрес“ во МНТ која се занимава со проблемот зошто луѓето си одат од Македонија

На малата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) во 20 часот вечерва премиерно ќе биде прикажана „Торонто експрес“ – монодрама со Александар Микиќ, работена по...

Култура 08.12.21 | 14:08

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Во присуство на многубројна публика, во празничниот амбиент на „Literatura.mk Superstore“ во „Ист гејт мол“, вчеравечер (7 декември) беше промовирана новата книга на Зоран Спасов...

Култура 07.12.21 | 13:32

Решивме да се занимаваме со проблемот зошто луѓето си одат во Македонија, вели актерот Микиќ за монодрамата „Торонто експрес“ во МНТ

Решивме да се занимаваме со проблемот зошто луѓето си одат од Македонија, односно од целиот Балкан. Што е тоа што ги тера луѓето да побегнат од нашава родна Македонија....