Ознака: тони јаревски
Скопје 21.12.23 | 12:22

Дали Јакимовски самиот барал од Ковачевски да му ги одземе ингеренциите за со одлука на Влада да се бетонизира „Алумина“?

Димитар Ковачевски да не се крие и да каже дали Стевчо Јакимовски од него барал одземање на ингеренциите, за без пречка да може да си го бетонизираат Карпош?Ковачевски...

Економија 06.12.23 | 12:02

Јаревски: Предлог-буџетот за 2024 носи голем буџетски дефицит, непродуктивни трошења и сомнителни ставки

Денес е трет ден од расправата по Предлог-буџетот за 2024та година. Овој Предлог-буџет повторно носи голем буџетски дефицит, големи непродуктивни трошења и сомнителни...

Македонија 01.12.23 | 20:42

Пратеникот Јаревски го праша вицепремиерот Битиќи: Дали е точно дека Зекири работел по ваш налог?

На денешната седница во Собранието на Македонија пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски постави три прашања до заменик премиерот Фатмир Битиќи, до министерката...

Македонија 17.10.23 | 18:04

Јаревски до Меџити: Доколку имавте таква ситуација како што е скандалот „Онкологија“ дали ќе поднесевте оставка

„Неприфатливо е да седи министер, кај што Вие седите и да каже јас не сум запознаен со ситуацијата. За жал изминативе денови дури и пред Вас имавме таков случај што иритира...

Македонија 27.07.23 | 14:42

Зошто дозволивте спојување на концесиите, а знаевте дека Дестани ќе може да ја тужи Македонија и ќе мора му исплатиме милијарди

Владата на СДСМ и ДУИ уште во 2006 година дала одобрение за отворање на рудник во Иловица, а тоа е коренот на проблемот со Иловица. На 27 јуни 2023 година на седница на оваа...

Македонија 05.06.23 | 21:17

Јаревски: Треба да знаеме што понатаму, зошто очигледно е дека уставните измени нема да поминат

Очигледно е дека овој процес на уставни измени нема да пројде и треба да знаеме што понатаму. Во најмала рака доколку имаме ваква неодговорна власт и понатаму тогаш...

Македонија 30.04.23 | 11:39

Јаревски до Груби: Стануваш фабрика за производство на лажни вести, Бехтел и Енка во Србија учествуваше на тендер со дупло поевтини суми од тука

Координаторот за сомнителни тендери со отворен сомнеж за криминал во Владата Артан Груби освен фабрика за пари, станува и фабрика за лажни вести, пишува во својот статус...

Македонија 28.04.23 | 09:30

Разрешувањето на Дамева е само рефлексија на партиските инсталации на ДУИ и СДСМ во судството

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски во гостување во емисијата „Патот Кон“ на Алсат говорејќи за состојбите во судството и разрешувањето на претседателката на...

Македонија 15.02.23 | 19:48

Јаревски: СДСМ само гази по народот и државата, нив ги бива само за корупција и криминал

Ова е неуспешна Влада која траеше 13 месеци, а за што предупредувавме при формирањето. За жал имаме 13 изгубени месеци, не не уверивте дека има некаква разлика, рече Тони...

Економија 27.05.22 | 16:03

Каде завршуваат парите од пластичните кеси кои влегуваат во фондот за животна средина?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Тони Јаревски на вчерашната собраниската седница за поставување на пратенички прашања, постави прашања за што се трошат парите од пластичните...