Ознака: тендер во четири очи
Скопје 21.10.21 | 18:28

Град Скопје реагира за спогодбата склучена два дена пред гласањето на локалните избори

Град Скопје реагира на информацијата за јавната набавка на Градот склучена со три кафеани во Скопје на 15 октомври, два дена пред гласањето на локалните избори. Целта...

Скопје 21.10.21 | 12:46

Шилегов склучил договор со три кафеани на 15 октомври, два дена пред гласањето

Градоначалникот на Град Скопје во заминување Петре Шилегов два дена пред гласањето во првиот круг, среде изборна кампања, склучил договор со кафеани и Градот Скопје. Рамковната...

Скопје 21.09.21 | 08:25

Вашите кандидати за градоначалници спроведуваат набавки, па објавуваат тендери

Во текот на утрешниот ден во обвинителство ќе биде доставена кривична пријава по член 353 злоупотреба на службена должност. Утре, во текот на денот ќе биде доставена...

Скопје 20.09.21 | 12:24

Арсовски: Три нови докази дека тендерот во ЈП Водовод бил наместен

Целокупната јавност и скопјани вчера имаа можност да видат како е наместен тендер во јавното претпријатие Водовод, во вредност од 300.000 евра, каде што фирмите КБК Инженеринг...

Македонија 11.05.21 | 13:47

Откако им бројат чаши вода на министрите, Николовски и Заев полни со идеи како да ги финансираат локалните избори со народни пари

Вчера објавив еден тендер од Владата, 300.000 евра со ддв, за маркетинг услуги за успешна вакцинација од Ковид19. Овој тендер де факто ќе биде за испумпување на народните...

Македонија 25.03.21 | 09:42

Еве зошто не добивме пари од ЕУ: Најмногу тендери во 4 очи поделени во здравството, но не за пандемијата

Како путер низ раце му се излизгале државните институции кои потпишале 464 договори за набавки во 4 очи, за кои се потрошени 11 милиони евра, обвинува опозицијата вперувајќи...

Економија 23.03.21 | 13:51

Пари нема, исчезнуваат – 11 милиони евра потрошени без тендер

Истражување на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК), кој редовно го мониторира и го анализира спроведувањето на јавните набавки во земјава, почнувајќи од 2008 година,...

Македонија 28.11.19 | 09:01

Јавни набавки во четири очи – уште еден криминал во работењето на СЈО

„Република“ дознава дека во првата година од работата СЈО реализирало поголем број јавни набавки без тендер и надовор од законските процедури. Една од нив била неколку...

Економија 13.11.19 | 15:47

Милионери од државни пари – Фирмите на Жути добиле тендери од 79 милиони

Премиерот Зоран Заев одговори дека неговиот брат Вице се среќавал со министерот Венко Филипче за да помагаат на луѓе. Но, често друштво на нивните заеднички седенки...

Македонија 12.11.19 | 14:59

Заменик-министер за здравство да биде она младо момче од Гази Баба, коe и онака ги добива сите големи милионски тендери

На денешната седница во Собранието на Република Македонија, каде на дневен ред е изборот на новиот заменик министер за здравство, сo реплика на обраќањето на премиерот...

Македонија 16.10.19 | 09:59

Заев и Филипче пред Брисел во Виена: Тендерот за Клинички договорен, го добила австриска фирма?!

Новинарот Бранко Героски синоќа на Фејсбук објави индиции дека тендерот за Клиничкиот центар кој ќе се глради во Ѓорче Петров е веќе договорен и ѝ припаднал на реномирана...

Македонија 01.07.19 | 14:30

Тасева: Не е работа на генсекот Рашковски да разговара за тендер

Коментирајќи ја аудиоснимката, за која велат дека е разговор меѓу државни функционери, меѓу кои генералниот секретар Драги Рашковски, докажува местење на тендер за...

Македонија 24.06.19 | 21:26

Јовановиќ: Анѓушев е тој кој местеше тендери за лични интереси

Поранешниот советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ тврди дека вицепремиерот Кочо Анѓушев требало прв да биде сменет од владата. Како што објави...

Економија 03.01.19 | 14:43

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека партнерот на Царовска добивал милионски тендери, тој демантира дека биле во четири очи

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, не го пријавила сиот имот како и дека нејзиниот невенчан сопруг повеќе пати досега...

Економија 01.01.19 | 22:04

И 2019 стартува со набавки во четири очи: Три јавни набавки за неформалниот сопруг на Мила Царовска

Три јавни набавки со вкупна вредност од 1.5 милиони денари добила компанијата „ФЛАЈ КЕМ“ ДООЕЛ Скопје, која е во сопственост на неформалниот сопруг на министерката...