Ознака: Теа Беговска
Култура 15.06.22 | 17:14

Вечерва во Драмски премиера на „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, во режија на Теа Беговска

На малата сцена на Драмски театар-Скопје вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, во режија на Теа Беговска. Што е слободниот човек...

Култура 30.09.20 | 10:14

Вечерва онлајн премиера на видео проектот „Револуција во живо“ на режисерката Теа Беговска

Вечерва во 20,15, на „Јутјуб“ ќе се одржи онлајн премиерата на интернационалниот видео проект „Револуција во живо” на режисерката Теа Беговска. Во проектот се вклучени...

Култура 27.09.20 | 20:21

„Револуција во живо“ видео проект на режисерката Теа Беговска ќе има премиера на 30 септември

Со концептот на спојување на актери од пет различни држави, односно од Босна и Херцеговина, Македонија, Франција, Мексико и Турција, режисерката Теа Беговска го претставува...

Култура 10.12.19 | 10:03

„Актер човек“ на редовниот репертоар на интернационалниот театар во Приштина

„Актер човек“ како алтернативен проект на покана од интернационалниот театар во Приштина AAB Theater “Faruk Begolli” станува дел од редовниот репертоар, а  приштинската публика...

Култура 16.11.19 | 13:50

Томе Станковски прогласен за најдобар актер на Интеранционалниот театарски фестивал во Приштина

Триесет и тригодишниот актер Томе Станковски ја доби наградата за најдобар актер на Третиот интернационален театарски фестивал во Приштина – PITF за улогата во перформансот...

Култура 21.12.18 | 11:01

Нова претстава на Теа Беговска во галеријата Колектив

На 22 декември со почеток од 20 часот во Галеријата Колектив, премиерно ќе се изведе новата претстава на режисерката Теа Беговска, во која улогите ги толкуваат: Никола...