Ознака: ТЕ-ТО
Економија 27.10.22 | 10:59

Од 1 ноември ќе работи ТЕ-ТО

Од 1 ноември ќе работи когенеративната термоелектрана ТЕ-ТО, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како што рече Бектеши по средбата со претставници...

Економија 22.10.22 | 08:28

ЕСМ бара доволни количини гас за вклучување во режим на работа и на приватната гасна централа ТЕ-ТО

Имаме потреба од природен гас кој ќе биде со пониска цена што ќе биде прифатлива за производство на топлинска и на електрична енергија без разлика од каде доаѓа –...

Економија 10.10.22 | 14:13

Скопје ќе има парно без разлика дали ќе работи ТЕ-ТО или не, тврди Бектеши

Топлинска енергија од 15 октомври ќе има за сите потрошувачи во град Скопје без разлика дали ќе работи или нема да работи когенеративната електрана ТЕ-ТО, порача денеска...

Скопје 10.10.22 | 14:10

Бектеши гарантира дека Скопје ќе има парно без разлика дали ќе работи ТЕ-ТО или не

Mинистерот за економија, Крешник Бектеши, порача дека од 15 октомври ќе топлинска енергија за сите потрошувачи во Скопје, без разлика дали ќе работи или нема да работи...

Вести 01.08.22 | 11:37

ТЕ-ТО не гарантира дека ќе има доволно топлина за граѓаните кои се греат на парно

Неизвесно е дали ТЕ-ТО и оваа зима ќе има капацитет да  ги олесни проблемите  со парното и струјата. Од компанијата не гарантираат дека ќе може да испорачаат 70 проценти...

Економија 18.11.21 | 13:49

Парното ќе поскапи 2,5 пати ако државата не му даде 25 милиони евра на „ТЕ-ТО“

Енергетската криза се продлабочува, долговите се трупаат, а од Власта и натаму немаат конкретна стратегија што понатаму. Ако државата не го субвенционира „ТЕ-ТО“ со...

Македонија 24.12.20 | 22:34

Ласовска: Какви ветувања дал Заев штом на сила власта турка закон кој го блокираме?

Што е толку криминално што на Владата и Заев им се брза вечерва на шверцерски начин да злоупотребат 33 милиони евра народни пари за Макпетрол? – прашува пратеничката...

Економија 01.12.20 | 19:36

Владата го раскина договорот со ТЕ-ТО, ТЕ-ТО да го плати долгот во УЈП

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од раскинување на Договорот за доделување на државна помош, и на Анексот на Договорот за доделување на државна...

Економија 29.02.20 | 13:25

Мицкоски: Си имате проблем со „ТЕ-ТО“ зaшто ваши луѓе правеле криминал

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашниот тв дуел во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, обвини дека СДСМ и Зоран Заев имале проблем...

Македонија 14.02.20 | 17:40

Зошто ЈО досега не постапи за аферите Фени и Те-То, Леонардо… – ако СДСМ не знае, амбасадите знаат

Кога се донесуваше Законот за СЈО, амбасадорите на странските држави за кои зборувате, аплаудираа. Кога се формира СЈО, се фотографираа. Но, кога се распадна, срамот го...

Економија 12.02.20 | 21:48

TE-TO: Кривичната пријава дека ТЕ-ТО АД перело пари е отфрлена од Обвинителството за организиран криминал

Од ТЕ-ТО со писмена реакција ги демантираат наводите на Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. Во продолжение во целост го објавуваме демантот. Во целост ги демантираме...

Македонија 12.02.20 | 13:48

Чулев: И до Спасовски стигнала документација за криминалите во ТЕ-ТО, но не постапил

Во ноември 2019 година до МВР односно лично до тогашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски од страна на менаџментот на ТЕ-ТО била доставена опсежна документација...

Економија 07.02.20 | 12:59

Реакција од ТЕ-ТО: Топлификација го обвинува ТЕ-ТО за лажен стечај, а само пред една година истата таа Топлификација поднесе барање за стечај на ТЕ-ТО

  По вчерашната прес-конференција на претставници на Топлификација АД Скопје, со демант на нивните изјави реагираше Друштвото за произвотство на електрична и топлинска...

Економија 07.02.20 | 12:22

Димитриеска Кочоска за ТЕ-ТО: Како се дозволува одлагање на наплата на данок за 9, ако наплатата застарува за 10 години

Будно го следиме случајот околу доделувањето државна помош на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија „ТЕ-ТО“ АД Скопје. Имаме основи за сомневање...

Економија 05.02.20 | 14:31

Преку 200 милиони штета од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“

Еминентната светска ревизорска куќа „PricewaterhouseCoopers“ во својот последен извештај ги потврди пишувањата на „Лидер“ за лажниот стечај и финансискиот криминал во централата...

Економија 03.01.20 | 23:07

Како Кочо Анѓушев пред заминување од Владата предизвикал стечај на ТЕ-ТО и станал дел од скандалот вреден 200 милиони евра

Порталот „Економски лидер“ денеска го објави четвртото продолжение од скандалот во централата „ТЕ-ТО“ во кој е вплеткан и сега веќе поранешниот вицепремиер за економски...

Економија 17.12.19 | 18:41

Трет дел: Интервју со акционер – за криминалот во ТЕ-ТО вреден 200 милиони во кои се вмешани премиерот во заминување и Анѓушев

Во третиот дел од истражување на економски Лидер за криминалот во централата ТЕ-ТО, се разговара со Ивица Стојановски, акционер во Топлификација кој вели дека е оштетен...

Економија 17.12.19 | 12:11

Премиерот во заминување не може да живее со вистината – бара да му се извиниме

Директно oд Струмица во нашата редакција пристигна барање за извинување и јавно повлекување на текстот „Прв дел: Заев и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра...

Економија 12.12.19 | 15:55

Втор дел: Еве кој е дел од скандалот вреден 200 милиони евра во ТЕ-ТО

Во првото продолжение од истражувањето на Лидер за скандалот во централата „ТЕ-ТО“, се открива како преку бизнис-политичко-судска шема е направен криминал вреден вкупно...

Економија 10.12.19 | 11:19

Јанушев обелоденува нова криминална афера: Те-То во еден ден прогласува стечај и добива отпис на долг од 28 милиони евра

Нова криминална афера на повидок, во 2018 година ТЕ-ТО е прва на листата по остварена добивка со 120 милиони евра, но истата година најпрофитната компанија во државава оди...