Ознака: „Таргет-Тврдина“
Црна хроника 13.11.20 | 08:58

Продолжува судењето за „Таргет Тврдина“: Обвинителството со нови сведоци

Новите сведоци ќе бидат дел од новото продолжение на судскиот процес за случајот „Таргет Тврдина“, во Кривичниот Суд. Во изминатиот период сите рочишта беа откажани...

Црна хроника 30.09.20 | 09:42

Ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата со прислушувањето, познат во јавноста како „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште,...

Црна хроника 22.09.20 | 16:20

Јанакиески бара да биде дел од листата оштетени во случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушкувањето

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот Таргет-Тврдина за нелегалното...

Црна хроника 14.09.20 | 10:07

Ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушување

Во Кривичниот суд Скопје, денеска е предвидено да се одржи ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“. Овој судски предмет е во фаза на доказна постапка, односно се презентират...

Црна хроника 26.08.20 | 08:24

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина”, за прислушување каде што обвинет е Сашо Мијалков

Со презентација на сведоци во Кривичен суд Скопје, продолжува судењето за предметот „Тврдина-Таргет“, каде меѓу првите обвините се поранешната министерка за внатрешни...

Црна хроника 16.03.20 | 14:47

Одложено рочиштето за „Таргет-Тврдина”

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се одложи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина”, поради отсуството на обвинета заболена од астма, а кога ќе продолжи следното...

Македонија 24.02.20 | 20:38

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од Обвинителството во случајот „Таргет Тврдина“

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од обвинителството во предметот “Таргет Тврдина”. Тие извршиле работен ангажман за СЈО и за тоа им биле исплатени...

Црна хроника 12.12.19 | 14:43

Новинарите да не објавуваат детали за сведочењата на „Таргет-Тврдина“, побара Ристоска од судот

Ленче Ристоска, обвинителката која што го води случајот „Таргет -тврдина“, на денешното рочиште побара од судот новинарите да не изнесуваат детали од сведочењата во...

Црна хроника 24.10.19 | 12:51

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски, но и новинари, професори и експерти

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат...

Црна хроника 24.10.19 | 12:35

Заев пристигна во Кривичен, сведочи за „бомбите“

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот...

Македонија 11.10.19 | 15:13

Заев за невиноста на Ременски и за сведочењето на Верушевски

Во праксата демократските партии водени од потребата сите да бидат еднакви пред Законот, а истовремено верувајќи во презумпцијата на невиност се поставуваме вистински,...

Црна хроника 10.10.19 | 13:25

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања...

Македонија 30.09.19 | 13:27

Разузнавачот се разочарал во СЈО: Заев мирно спие, го замолчал Верушевски

Зоран Верушевски е мој советник за национална безбедност и јас со него како и со сите мои советници сум во постојана комуникација, изјави денеска премиерот Зоран Заев...

Македонија 30.09.19 | 09:33

Дали Заев најде начин од Њујорк да го замолчи Верушевски?

Исказот не е завршен, насмеано им одговори на новинарите пред Кривичниот суд ексразузнавачот, актуелен советник за безбедност на премерот Зоран Вешрушевски на заминување...

Македонија 29.09.19 | 19:34

Верушевски никогаш не верувал во автентичноста на бомбите

Од оние кои имаат сознанија за случајот, исказот на Верушевски во истрагата за Пуч го оценуваат како обемен, содржаен кој открива како всушност е извршено снимањето...

Македонија 25.09.19 | 18:23

Роберт Милески: Фатиме, во исказов имаш еден проблем!

Во врска со неговата изјава дека материјалите претрпеле некоја модификација, Фетаи рече дека..” Некоја? Не Фатиме, зборот беше СТРАОТНА модификација!, пишува Роберт...

Македонија 24.09.19 | 10:21

Свиркачите лажно сведочеле: Со спротивни тврдења за прислушувањето Верушевски ја урна „Вистината за Македонија“

Ја урива ли Верушевски со вчерашниот исказ „Вистината за Македонија“? Ќе го урне ли и Зоран Заев, за кого се веруваше дека го донесе на власт токму како мозок на операцијата...

Македонија 23.09.19 | 14:38

Верушевски тврди дека бомбите се сечени, лепени и монитирани

Таканаречената „Вистина за Македонија“ е базирана на материјали кои биле незаконски следени, а потоа изменети и компромитирани. Ова во својот исказ пред судот во предметот...

Македонија 23.09.19 | 13:23

Верушевски: Документите за прислушувањето завршуваа кај Заев и тој управуваше со нив

Во сведочењето за масовното прислушување во предметот „Таргет“ и „Тврдина”, ексразузнавачот Зоран Верушевски сведочеше дека во 2010 година ги добил првите информации...