Ознака: „Таргет-Тврдина“
Македонија 28.02.21 | 08:42

Се случува правда и сѐ почесто ќе бидеме сведоци на спроведена правда, велат од СДСМ

Правдата е тука, иста за сите, законите важат за сите подеднакво, времето на привилегирани пред законот, времето на партизирани пресуди и обвиненија по нарачка заврши....

Македонија 26.02.21 | 23:10

Судијката Ристова до власта: Не се фалете со пресудата за „Таргет-Тврдина“, тоа е независна судска одлука, а не ваше дело

Судијката во Кривичниот суд, Оља Ристова, ги повика политичарите од власта, да не ја прикажуваат како свој успех објавената пресуда за случајот „Таргет – Тврдина“,...

Македонија 26.02.21 | 12:26

Заев: Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата

Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата, порача премиерот Зоран Заев преку „Фејсбук“ по изречената пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“. Граѓаните, државата,...

Македонија 26.02.21 | 11:47

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Основниот кривичен суд Скопје во случајот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување и уништување на опремата од УБК денеска изрече казна затвор од 55 години и 10 години...

Македонија 26.02.21 | 11:27

12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска, по 15 за Грујоски и Бошковски случајот „Таргет-Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков доби казна затвор од 12 години за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното...

Македонија 26.02.21 | 10:05

ВО ЖИВО: Пресуда за „Таргет-Тврдина“

Следете го во живо изрекувањето на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“:

Македонија 26.02.21 | 09:59

ВО ЖИВО: Мијалков пристигна во Кривичниот суд

Со полициска придружба од домашен притвор во Основниот кривичен суд Скопје пристигна обвинетиот Сашо Мијалков за да ја слушне пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“,...

Македонија 26.02.21 | 08:44

Ги фатија за лажни пасоши, а не за бегство: Како Бошковски и Грујевски добија азил во Грција

Горан Грујевски и Никола Бошковски за пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ ќе дознаат додека се наоѓаат стотици километри јужно од границата, односно во Грција...

Македонија 26.02.21 | 08:36

Денеска пресуда за „Тагргет-Тврдина“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното прислушување и уништување на опремата...

Македонија 25.02.21 | 14:10

На судијката која ќе му пресуди на Мијалков ова ќе ѝ биде последен „голем“ предмет

Предметот Таргет Тврдина“ се одолговлекуваше премногу и поради тоа судијката Џанида Бектовиќ е сменета од обвинителството за организиран криминал, откри новинарот...

Македонија 21.02.21 | 23:57

МВР покрена потерница за Сашо Мијалков

МВР издаде потерница за поранешниот директор на ДСК Сашо Мијалков. Алсат од извори во полицијата дознава дека телеграмата е испратена до сите гранични премини. За ваквата...

Македонија 21.02.21 | 23:34

Мијалков не е во домот на Водно, полицијата го бара и во Мериот

Полицијата не го нашла дома во станот на Водно поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков. Како што дознава Фокус од извори во МВР, полицијата го бара и во хотелот Мериот, во...

Македонија 19.02.21 | 13:11

Јанкуловска: Jас сум жртва на незаконското прислушување, мојата совет е чиста

Мојата совест е чиста. Кривичното дело кое Јавното обвинителство ми го става на товар не сум го сторила. Имате доволно докази правилно да процените и да ја донесете единствената...

Црна хроника 19.02.21 | 09:52

Завршни зборови на одбраната за „Таргет-Тврдина“

Со завршни зборови на одбраната денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи предметот за незаконското прислушување „Таргет-Тврдина“. Судењето по...

Македонија 16.02.21 | 21:58

Најплатениот советник на премиерот барал „простување” за прислушувањето

Јадна Македонија, кој те води и каде те носи, коментира активистот Ивор Мицковски, откако во завршните зборови за предметот „Таргет-Тврдина“ обвинителката Ленче Ристовска...

Црна хроника 16.02.21 | 21:56

Максимални казни затвор за обвинетите во „Таргет-Тврдина“ побара Обвинителството во завршниот збор

Покрај сите пречки со кои се соочуваше во истрагата за случајот „Таргет-Тврдина”, како што се криење и недоставување на докази за чие обезбедување постоеја и судски...

Црна хроника 16.02.21 | 14:18

Завршни зборови за „Таргет-Тврдина“: Мијалков како „Директор“ слушал нелегални разговори од канцеларија

Обвинителите Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов денеска во Кривичен суд даваат заврши зборови за случајот „Таргет Тврдина“, кое се однесува за масовното прислушкување...

Црна хроника 13.11.20 | 08:58

Продолжува судењето за „Таргет Тврдина“: Обвинителството со нови сведоци

Новите сведоци ќе бидат дел од новото продолжение на судскиот процес за случајот „Таргет Тврдина“, во Кривичниот Суд. Во изминатиот период сите рочишта беа откажани...

Црна хроника 30.09.20 | 09:42

Ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата со прислушувањето, познат во јавноста како „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште,...

Црна хроника 22.09.20 | 16:20

Јанакиески бара да биде дел од листата оштетени во случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушкувањето

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот Таргет-Тврдина за нелегалното...