Ознака: Тамара Котевска
Култура 04.09.23 | 10:28

Гордост и чест ми е што сум препознаена како авторка која има моќно влијание во своите филмови во светот, вели режисерката Тамара Котевска која одржа говор на Фестивалот во Венеција

Гордост и чест ми е што толку млада сум препознаена како авторка кој има моќно влијание со своите филмови во светот. Тоа само ми дава мотив да продолжам во иста насока”,...

Култура 08.07.22 | 09:57

Македонска премиера на „Соло мод“ на Тамара Котевска вечерва на „Синедејс“

Новиот краткометражен филм „Соло мод“ на режисерката Тамара Котевска ќе има македонска премиера вечер од 21 часот во Младинскиот културен центар во склоп на програмата...

Култура 23.07.21 | 11:15

Тамара Котевска и Марија Апчевска и во трка за награди за краток филм на Сараевскиот фестивал

Филмовите на македонските режисерки Тамара Котевска „Solo Mode“ и на Марија Апчевска „Северен пол“ се во трка за најдобар краток филм на Сараевскиот филмски фестивал...

Култура 22.11.20 | 10:58

Тамара Котевска и Фејми Даут специјални гости на седмата сесија на Филмската училница

Седмата сесија на Филмската училница помина во знакот на документарниот филм „Медена земја“(Honeyland, 2019) на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов. Откако ја проследија...

Култура 28.02.20 | 11:15

Тамара Котевска: Светот се измори од лажни херои и затоа вечерва овие луѓе се на сцена

На синоќешното издание на „Златна бубамара на популарноста” на сцената се качи и екипата на „Медена земја“ која годинава сите не направи среќни со двете номинации...

Култура 11.02.20 | 12:55

Минатата година ми покажа дека целиот труд вредеше, вели Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“

Никогаш не треба да се откажувате и со трпение и упорност може да се постигне успех. Додека го снимавме „Медена земја“ многу учев и уживав. Годината што измина ми покажа...

Култура 13.08.19 | 12:14

Тамара Котевска, корежисерката на „Медена земја“, потпиша за агенцијата за таленти UTA

Режисерката Тамара Котевска, која е една од авторите на македонскиот победник на „Санденс“, документарецот „Медена земја“ (Honeyland), потпиша договор со американската...

Култура 18.02.19 | 13:57

Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“: Ова не е филм за пчели, туку за фер-искористување на природните ресурси

Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“ кој освои три награди на најголемиот американски фестивал на независен филм „Санденс“ смета дека македонскиот...