Ознака: табли
Македонија 19.01.21 | 21:33

Заменик министерот за правда се пофали со новите табли на албански јазик во Министерството: Работите се менуваат

Заменик министерот за правда, Агим Нухиу, обајви дека во Министерството се поставени табли со албански превод Нухиу објави статус на Фејсбук во кој напиша дека „работите...

Македонија 21.12.20 | 22:12

Заев како талибанец ќе менувал табли, па историски факт е дека Бугарија била фашистички окупатор, ќе вратиме се што тој ќе смени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисија на телевизија МРТ. При своето гостување нагласи дека сите табли што ќе ги смени Зоран Заев,...

Македонија 26.11.20 | 19:53

Кои се 20 споменици на кои е избришан зборот „бугарски“ фашистички окупатори

Бугарска фашистичка војска, бугарски окупатор, несносен бугарски фашистички окупаторски режим и неговата денационализаторска политика на македонскиот народ. Ова...

Македонија 03.11.20 | 12:43

Битолчанец ја исчисти таблата на која беше пречкртан „бугарски фашиcтички окyпатop“

Битолчанецот Игор Илиевски – Мусо вчера вечер сам ја исчисти таблата поставена во чест на активностите на битолските великани кај Ат Пазар, која пред неколку дена...

Македонија 31.10.20 | 08:22

Ретуширање на историјата: Власта не сака да се види „бугарски окупатор “ на таблите

Почнаа со брусилка прејдоа на чкртaње. Власта продолжува со ретуширање на историјата за ѝ се додвори на Бугарија да се смилува да дозволи да почнеме преговори со ЕУ. Деновиве...

Македонија 10.01.20 | 16:30

Во западниот дел на Македонија постои еднојазичност

Наместо двојазичност, во западниот дел на Македонија има едно јазичност. „Нова Македонија објавува дека најголем дел од патоказите на автопатите се само на Албански...

Балкан 20.10.19 | 10:39

Колинда Грабар-Китаровиќ: Во овој момент се уште не се созреани условите за поставување на табли со кирилично писмо во Хрватска

Српските одборници на градоначалникот на Вуковар му доставија Предлог- статут напишан на кирлично писмо. Градоначалникот го искинал и потоа го изгазил. Подоцна Хрватската...

Македонија 10.09.19 | 15:21

Добредојдовте во Тетово, градот во кој никому не му е гајле за ништо

„Добредојдовте во Тетово, градот во кој на никому не му е гајле на ништо”, е една од пораките која денеска осамна на табла на влезот на градот. Преку поставување на табли...

Македонија 16.08.19 | 09:58

Милески: Со новите табли на Северџаниве се прави класичен фалсификат на нашата сопствена историја

Откако започна поставувањето ознаки на спомениците и отстранувањето на Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните...

Скопје 16.08.19 | 09:30

Плукни – залепи: Се одлепи новата табла на „Воин на коњ“

Таблата со новата ознака на споменикот „Воин на коњ“ не издржа ни еден ден од поставувањето. Таа синоќа беше одлепена од споменикот на плоштадот Македонија во Скопје,...

Македонија 19.02.19 | 10:07

Полицијата ги чува таблите со Македонија 24 часа на ден

Новите крајпатни табли со Република Македонија што беа поставени на граничните премини во средата, полиција ги чува 24 часа на ден. А полицајци позорникари чуваат...

Македонија 19.02.19 | 10:02

Убиства, грабежи, престрелки ни станаа секојдневие, битно таблите со новото име се обезбедени 24 часа

Убиства, грабежи, палежи, исчезнати, престрелки, станаа наше секојдневие. Битно таблите со новото име се обезбедени 24 часа. Не само што е пробиено дното, туку има и неколку...

Балкан 18.02.19 | 10:12

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува...

Балкан 15.02.19 | 09:28

И Грција ќе ги менува таблите со старото име

Грција веќе ја призна Македонија, а тоа ќе се одрази во секое официјално споменување, вклучувајќи ги и таблите, рече портпаролот на грчката Влада и министер...

Македонија 13.02.19 | 13:13

Таблите на граничните премини треба да бидат сменети во текот на денот

Таблите на граничните премини на кои е напишано името на државата се планира да бидат променети во текот на денот, најави директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски. Плaнираме...

Македонија 13.02.19 | 12:05

Катимерини: Нови пасоши до крај на година, за 6 месеци да се отстрани Сонцето од Вергина

Таблите на граничните премини и веб-страниците на владините институции треба да се сменат со новото име во рок од 3 дена, додека за 7 дена треба да се сменат официјалните...