Ознака: Св.Сава
Балкан 17.05.22 | 14:11

Г.г Стефан и српскиот патријарх Порфириј ќе служат литургија за помирување во храмот Св. Сава во Белград

Српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонски г.г. Стефан задутре ќе служат литургија за помирување во храмот Свети Сава во Белград, објави Танјуг повикувајќи...

Македонија 27.01.21 | 19:25

Зоран Заев упати честитка по повод Св. Сава

Премиерот Зоран Заев, вечерва со видео обраќање на Свечената академија што се одржа онлајн по повод 27 Јануари, Свети Сава, го честиташе Националниот празник на српската...

Сервиси 27.01.21 | 08:57

Се верува дека денеска не треба да се носи црвена облека, лошо ќе биде и ако загрми

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско...

Балкан 20.11.20 | 13:21

Овде ќе почива: Патријархот во тестаментот нема напишано каде сака да биде упокоен

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент,...