Ознака: субвенции
Економија 29.06.22 | 12:03

Уште два дена за аплицирање за закуп на земјоделско земјиште до три хектари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) потсетува дека на 30 јуни истекува рокот за аплицирање на четирите јавни огласи за закуп на земјоделско...

Економија 26.06.22 | 18:02

Објавени нови огласи: Земјоделците да аплицираат за земјоделско земјиште до 21 јули

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги објави двата дополнителни јавни огласи со кои за земјоделците на располагање им се ставаат дополнителни...

Економија 14.06.22 | 21:43

Револтиран сточар: Власта најитно да ги пушти субвенциите до 17-ти овој месец, ако не ги пушти, излегуваме на протест

Имавме повеќе состаноци со министерот Љупчо Николовски и беше ветено уште во февруари месец дека на крајот на март ќе ги добиеме субвенциите, но од субвенциите ни трага,...

Економија 31.05.22 | 21:02

Николовски: На 20.000 тутунопроизводители ќе им бидат исплатени субвенции

Се надевам дека денешната порака на консензуалност и политичка култура што надвладеа во државата ќе продолжи и во други сфери, за да си го средиме системот, да ја намалиме...

Економија 22.05.22 | 13:54

15 милиони денари за ваучери за одмор на вработени со ниски примања

Со ребалансот на буџетот предвидени се 15 милиони денари за доделување ваучери за вработени со ниски примања за одмор во домашните туристички капацитети, информира...

Скопје 03.05.22 | 18:00

Цел Центар на точак: Субвенции за велосипеди, е-велосипеди и е-тротинети

Општина Центар утре го објавува Јавниот повик со кој го започнува проектот „Цел Центар на точак“, за субвенционирање на 30 отсто од цената за купување нов велосипед,...

Скопје 12.04.22 | 09:39

Гази Баба дава субвенции за велосипеди

Општина Гази Баба објави Јавен повик за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на општина Гази Баба за купување на велосипеди за 2022 година. За јавниот повик, градоначалникот...

Економија 24.03.22 | 14:44

Деновиве исплата на десет отсто отштета за овоштарите од Росоман

Во време на светска криза и затворени пазари, мобилизирани сме максимално за што повеќе пари да стигнат до земјоделците, до производителите, повеќе мерки и политики...

Скопје 18.03.22 | 13:42

Општина Карпош ќе дели субвенции за купен велосипед или тротинет

Започнувајќи од понеделник, Општина Карпош започнува со реализација на акцијата за субвенционирање до 30% од цената за купување на нов велосипед, но најмногу до 3.000...

Балкан 17.03.22 | 10:18

Грчката Влада воведува попуст на бензинот за одредени категории и зголемени субвенции за електрична енергија

Зголемени субвенции за електрична енергија, електронска карта за гориво за 60 литри бензин месечно со попуст од 22 центи, дополнителна финансиска поддршка за ранливите...

Економија 04.03.22 | 16:35

Ќе се даваат по 1.500 денари по грло за гоеници, субвенција од 3.000 денари по маторица како и оглас за сточари

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски одржа состанок со здруженијата на одгледувачи на свињи и Асоцијацијата на земјоделци,...

Економија 13.02.22 | 11:19

Трипуновски: Николовски призна дека СДСМ не исплаќале субвенции, во програмата за 2022 година предвидени 16 милиони за исплата за претходните години

Баклавата е изедена, ама тепсиата стоо Признанието на Николовски и сдсм дека субвенциите не се исплаќаат навреме Во програмата за 2022 г. предвидуваат 16 мил.€ за заостанати...

Скопје 05.01.22 | 14:19

ЈСП Скопје уште еднаш ја повикува Владата да донесе одлука за субвенционирање на претпријатието

ЈСП Скопје уште еднаш ја повикува Владата да донесе одлука за субвенционирање на работењето на претпријатието со оглед на зголемените цени на енергенсите во државата. –...

Македонија 04.01.22 | 15:51

Стевановски: Општина Новаци издвои три милиони денари за субвенции за термофасади

Како едно од предизборните ветувања кои ќе бидат исполнети во првите 90 дена на градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски, денеска почна да тече тримесечниот...

Скопје 28.12.21 | 16:20

Град Скопје ќе издвои рекордни 24 милиони денари за субвенции за инвертери

Рекордни 24 милиони денари свои средства издвојува Град Скопје од буџетот за 2022-ра година за субвенции за купување инвертер клима уреди. Ова е најголема сума на средства...

Црна хроника 24.12.21 | 18:56

Парична казна за жителка на Теарце поради земјоделски субвенции добиени со измама

Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд достави предлог за издавање казнен налог против 41-годишна жителка на селото Топлице која сторила кривично...

Скопје 13.12.21 | 15:24

Стефковски врачи решенија за субвенција за инвертер-клима за 32 граѓани на Гази Баба

Општина Гази Баба врачи 32 решенија за субвенции за граѓаните за набавка на инвертер клима уреди. За 2021 година, во буџетот беа предвидени 1.500.000 денари за оваа намена,...

Економија 18.11.21 | 13:09

Почна исплатата на дополнителните средства за тутунарите

Ќе почне исплатата на финансиската поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари во рамки на пакет поддршката за намалување на последиците предизвикани...

Скопје 09.11.21 | 10:21

Општина Аеродром ќе исплати субвенции и парична помош по конечното завршување на изборите

На граѓаните кои аплицирале за субвенции за велосипеди, како и за парична помош за првачиња и новороденчиња, средствата ќе им бидат исплатени веднаш по конечното завршување...

Економија 27.09.21 | 13:32

Во ек на локални избори ќе се исплаќаат субвенции за туризмот

Завршени се сите процедури во однос на апликациите за субвенциите во туризмот. Тие што не се исплатени, ќе бидат префрлени следната или најдоцна наредните две недели,...