Ознака: студентски дом
Македонија 18.09.23 | 13:19

Студентскиот дом „Скопје“ ги врати цените за сместување и исхрана на студентите

Државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје денешната седница на Управниот одбор, по претходна координација со Министерството за образование и наука и министерот...

Македонија 01.04.23 | 17:21

Студентски отпор: Запленети сите грејни тела во студентскиот дом „Гоце Делчев“

До Студентски Отпор стигна информација дека надлежните ги заплениле сите грејни тела во студентскиот дом „Гоце Делчев”. Освен тоа им се заканиле дека ќе ги избркаат...

Скопје 02.01.23 | 11:16

Студентски дом во Скопје демолиран за време на новогодишната ноќ

Расфрлано стакло, искршени хидранти и керамичка санитарија, е сликата по завчерашното славење во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје. На социјалните мрежи беше...

Македонија 18.11.22 | 21:18

И Ковачевски храбар: Да, би го пуштил детето да живее во студентски дом

Дел од студентските домови се наоѓаат во добра состојба. Сепак, со министерот за образование Јетон Шаќири разговаравме за тоа оние студентски домови што се во лоша...

Македонија 18.11.22 | 11:55

Секако дека би ги пуштил децата во студентски дом, вели Мицкоски коментирајќи ја „глупавоста“ на Пендаровски

Коментирајќи ја вчерашната изјава на Стево Пендаровски, кој рече дека неговите деца не би ги пуштил во студентски дом, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели...

Македонија 17.11.22 | 23:09

Пендаровски: Син ми ако беше од друг град, немаше да го пуштам да живее во студенски дом во Македонија

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во вечерашното гостување во емисијата на ТВ24 ги коментираше случувањата поврзани со студентите. Тој вечерва изјави дека...

Скопје 26.10.22 | 13:42

Им влегуваат во соба без најава да видат дали користат греалка или решо, се јаде живо месо и скиснат јогурт

Скиснат јогурт за појадок и вечера, исклучени лифтови, исклучени решоа и фрижидери, влегување без дозвола во собите и проверување дали се користи греалка, се само дел...

Црна хроника 07.09.22 | 10:52

Починато 30-годишно момче пронајдено во кругот на студентскиот дом „Гоце Делчев“

Починато лице рано утринава е пронајдено во кругот на студентскиот дом „Гоце Делчев”, дознава „Курир“. Во моментов не се познати околностите под кое е настаната смртта. Како...

Македонија 01.04.21 | 14:08

Студентскиот дом „Кочо Рацин“ во Битола од денеска е пристапен за лицата со попреченост

Mинистерката за образование и наука, Мила Царовска, порача дека со партнерства меѓу централната и локалната власт, како и со меѓународните партнери, може да се постигнат...

Скопје 13.02.21 | 18:01

Во студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу” студентите повеќе од две недели немаат парно

Кој ги замолчува студентите од Студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу”, прашува најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. Во соопштението испратено до јавноста...

Македонија 09.10.20 | 18:27

На студентите и учениците кои не може да се сместат во дом ќе им се покриваат трошоците за приватно сместување

Собранието денеска во рамки на продолжението на 15. седница попладнево го усвои доплнувањата на Законот за студентскиот стандард и на Законот за ученичкиот стандард,...

Македонија 07.09.19 | 12:12

Објавени резултатите за прием на студенти во студентските домови

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти...

Црна хроника 10.07.19 | 16:34

Директорката на студентскиот во Пробиштип го оштетила Домот за 10 илјади евра

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(61) од Пробиштип поради постоење основи на сомнение за несовесно работење...

Македонија 09.05.19 | 09:25

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема направено ништо за студентските домови

ВМРО-ДПМНЕ реагира на состојбата на студентските домови. Го пренесуваме интегрално: Студентските домови во Република Македонија се наликуваат на руина. Сликите кои...

Скопје 08.05.19 | 13:57

Почитувани родители, во вакви тоалети одат вашите деца, ваква храна јадат

Претседателoт на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, денеска се обрати до јавноста од пред студентскиот дом „Стив Наумов“, местото, како што рече, на...

Скопје 21.02.19 | 13:15

Комуналец го собира ѓубрето во студентскиот дом „Гоце Делчев“

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје денеска започна акција за чистење на дворот на студентскиот дом „Гоце Делчев“, во скопската општина Карпош. Почетокот на акцијата...

Скопје 10.02.19 | 22:59

Во „Пелагонија“ живее младина на која не ѝ е гајле за својата иднина

Фотографијава објавена на Фејсбук страницата „Не биди ѓубре“ многу прецизно отсликува дека во оваа земја расте младина која не заслужува светла иднина. Иднината не...

Калеидоскоп 01.02.19 | 21:30

Гола девојка му се молела на ѓаволот во студентски дом

Во студенскиот дом „Студентски град“ во Нов Белград се случи несекојдневен настан и крајно чуден инцидент кој ги преплаши младите луѓе што живеат таму. Српските медиуми...

Скопје 03.01.19 | 14:45

Со мобилен телефон се снимаат женските тоалети во студентскиот дом Кузман?

Станар во Студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу“ во Скопје по се изгледа смислил начин како да ги гледа оние кои ги користат женските тоалети. Корисник на Твитер...