Ознака: странци
Култура 20.05.22 | 16:53

Драмски со „Странци“ вечерва гостува на првото издание на театарскиот фестивал „5ре“ во Велес

Со претставата „Странци“ на режисерката Нела Витошевиќ, Драмски театар вечерва во 20 часот ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“...

Култура 18.05.22 | 12:46

Претставата „Странци“ гостува во Велес и Битола

Драмски театар Скопје, со претставата „Странци“ ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“ во Велес на 20 мај (петок) во 20 часот, во...

Култура 10.05.22 | 10:38

50 изведба на „Странци“ в четврток во Драмски театар

На сцената на Драмски театар в четврток ќе биде изведена по 50- ти пат претставата „Странци“, автор: Паоло Геновезе, режисер: Нела Витошевиќ. Што ќе се случи доколку скришно...

Култура 03.03.22 | 14:05

„Странци“ вечерва на сцената на Драмски театар

Претставата „Странци“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва ќе се одигра на сцената на Драмски театар. Драматург: Викторија Рангелова – Петровска, сценограф: Костантин...

Свет 29.12.21 | 12:11

Русија воведува задолжителен лекарски преглед за странците

Русија воведува задолжителен лекарски преглед и отпечатоци од прсти за странците, а новите правила веќе предизвикаа силно противење. Според законот, деталниот лекарски...

Свет 07.11.21 | 19:15

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат границите за вакцинираните странци

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат своите копнени и воздушни граници за странските патници кои се вакцинирани против ковид-19. Рестрикциите...

Црна хроника 04.10.21 | 16:58

Странци со лажни пасоши и фалсификувани пари фатени на аеродромот во Скопје

Денеска (04.10.2021) во 00.10 часот на Граничниот премин – Меѓународен аеродром Скопје, при пасошка контрола и проверка кај лицата М.Б.С.(40) од Камерун, со француска патна исправа...

Македонија 17.08.21 | 08:48

Царовска тврдеше дека е лажна вест сместувањето странци во Визбегово

Мила Царовска, која во тоа време беше министерка за труд и социјална политика, на 30 јуни 2018 година тврдеше дека биле лажни вести дека во прифатниот центар во Визбегово...

Свет 27.07.21 | 08:15

САД остануваат затворени за странци

Американските граници засега остануваат затворени за меѓународните патници, без оглед дали се вакцинирани или тестирани за коронавирус, соопшти Белата куќа. – Во оваа...

Свет 29.03.21 | 19:13

Ни Германија не е тоа што беше: Најмал прилив на странци во последниве десет години

Во Германија лани е регистрана најмала стапка на новодојдени, па затоа бројот на странци кои живеат во земјата минатата година се зголемил за само 1,8 проценти, што е...

Свет 26.03.21 | 13:15

Странци бесплатно или за 12 евра може да се вакцинираат со кинеската вакцина

Главниот град на Кина, Пекинг, почна да им нуди на странците вакцина против Ковид-19 направена во Кина, соопшти градската канцеларија за надворешни работи. Странците...

Свет 30.01.21 | 08:14

Чешките власти донесоа одлука за забрана за влез на странци

Чешките власти донесоа одлука за забрана за влез на странци кои не доаѓаат поради неопходни причини, со цел да се спречи пандемијата на коронавирусот. Министерството...

Здравје 07.09.20 | 18:15

12-те странци заболени од Ковид-19 во Македонија се чешки полицајци на границата кон Грција

12 полицајци кои беа дел од европскиот контингент за чување на македонско грчката граница од мигранти се позитивни на коронавирус. Тие деновиве требало да ја напуштат...

Балкан 14.07.20 | 12:04

Во Црна Гора ќе добиете државјанство ако купите стан

Компанијата “Adriatic Marinas” од Тиват, нуди на пазарот  недвижности од комплексот наречен  “Boka Place”, нов дел од луксузното  туристичко одморалиште Порто Монтенегро, а...

Патувања 21.06.20 | 21:30

Дубаи дозволи влез на стрaнски државјани од 7 јули

Дубаи од 7 јули ќе дозволи влез на странците, додека странците со резиденцијални визи ќе можат да влезат од утре, соопштија денеска локалните власти. Се наведува дека...

Скопје 08.06.20 | 14:10

Двајца странци кои живеат во Скопје се заразени со коронавирус

Двајца странци кои живеат во Скопје се заразени со коронавирус, соопштуваат од Министерството за здравство. Во соопштението од Министерството, во објаснувањето за...

Македонија 18.05.20 | 11:06

Продолжен рокот на дозволите за престој на странци до 31 август

Им се продолжува периодот за престој до 31 август оваа година на странците во земјава на кои за време на вонредната состојба им истекол краткорочен престој или виза за...

Свет 19.03.20 | 09:10

Малта ќе ги депортира странците кои ќе останат без работа

Приоритет на Владата на Малта е во време на криза да ги заштити работните места на своите државјани и сите странци кои ќе добијат отказ или останат без работа, ќе бидат...

Култура 04.03.20 | 10:31

Драмски театар со „Странци“ гостува во Подгорица на Меѓународниот фестивал РУГА

Драмски театар Скопје, на 5 март, (четврток) со претставата „Странци“ ќе учествува на Меѓународниот фестивал – РУТА (Регионална унија на театри) во Подгорица, соопштија...

Култура 27.09.19 | 12:17

Драмски театар со „Странци“ ќе гостува на Меѓународниот театарски фестивал во Тетово

Драмски театар Скопје оваа година ќе учествува на 7. Меѓународен театарски фестивал, в сабота на 28 септември со почеток во 20:00 часот, кој го организира Тетовски театар...