Ознака: странци
Свет 01.04.24 | 19:20

Странци биле одговорни за 100% од случаите на сериозни сексуални напади во Франкфурт

Странци биле одговорни за 100% од случаите на сериозни сексуални напади во Франкфурт. Како што пипува германскиот весник „Билд“, странците биле извршители на 57,4% од сите...

Економија 13.03.24 | 11:14

Деспотовски: Да ги платиме нашите луѓе повеќе за да останат дома, а не да увезуваме странци за работа

Справувањето со недостигот на работна сила на Западниот Балкан бара рационален и храбар пристап. Треба прво да видиме што може да се направи во регионот со постоечките...

Вести 29.11.23 | 12:39

Руското МВР подготви закон со кој странците кои доаѓаат во Русија ќе мора да потпишат „договор за лојалност“

Руското Министерство за внатрешни работи подготви нацрт-закон со кој странците ќе ги принудат да потпишат „договор за верност“, при што ќе им забрани да ја критикуваат...

Свет 01.11.23 | 08:46

Првите странци денеска ќе ја напуштат Газа и ќе се упатат кон Египет

Извор од палестинската гранична управа во изјава за француски медиуми наведе дека на 81 тешко повреден жител на Газа ќе им биде дозволено да влезат во Египет денеска...

Свет 18.10.23 | 17:38

Британци, Французи и Германци загинаа во нападот на Хамас

Најмалку седум Британци, 24 Французи и неколку Германци се убиени во нападот на Хамас врз Израел, според официјалните податоци. Најмалку седум Британци се убиени, а најмалку...

Кошарка 10.06.23 | 15:20

Македонските кошаркари бараат да не се зголемува бројот на странци во лигата

Здружението на кошаркари на Македонија денес преку соопштение се огласи против најавата за зголемување на бројот на странци во македонското кошаркарско првенство. Македонските...

Култура 20.05.22 | 16:53

Драмски со „Странци“ вечерва гостува на првото издание на театарскиот фестивал „5ре“ во Велес

Со претставата „Странци“ на режисерката Нела Витошевиќ, Драмски театар вечерва во 20 часот ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“...

Култура 18.05.22 | 12:46

Претставата „Странци“ гостува во Велес и Битола

Драмски театар Скопје, со претставата „Странци“ ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“ во Велес на 20 мај (петок) во 20 часот, во...

Култура 10.05.22 | 10:38

50 изведба на „Странци“ в четврток во Драмски театар

На сцената на Драмски театар в четврток ќе биде изведена по 50- ти пат претставата „Странци“, автор: Паоло Геновезе, режисер: Нела Витошевиќ. Што ќе се случи доколку скришно...

Култура 03.03.22 | 14:05

„Странци“ вечерва на сцената на Драмски театар

Претставата „Странци“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва ќе се одигра на сцената на Драмски театар. Драматург: Викторија Рангелова – Петровска, сценограф: Костантин...