Ознака: стари лица
Балкан 25.05.22 | 15:05

Мистериозни трупови во Бугарија: Во Софија се појавија седум тела во близина на гробишта

Телата на седум постари лица се пронајдени во шума во близина на гробишта во бугарската престолнина Софија. Како што соопшти локалната полиција, првичната истрага покажува...

Семејство 05.02.22 | 20:58

Старите лица даваат непроценливи совети: Немојте да се разбудите и да сфатите дека имате 60 години без да сте ги направиле работите за кои сонувавте

Од старите може многу да се научи.Затоа што советите што ќе ви ги дадат вашите баба, дедо,чичко, татко, мајка се непроценливи. Еве некои од нив Тешко е да се види поголемата...

Свет 08.03.21 | 09:43

Прво треба да се вакцинираат оние со најмногу контакти, а не старите, смета германски имунолог

Приоритетот за вакцинирање против коронавирус треба да се одреди според бројот на контактите кои ги има една личност, бидејќи тоа ќе има многу поголем ефект врз пандемијата,...

Свет 04.01.21 | 13:48

Старите ќе причекаат: Индонезија прво ќе ги вакцинира работоспособните за да ја помогне економијата

Индонезија се одлучи да спроведе различна стратегија при масовната вакцинација против Ковид-19 во обид брзо да се постигне имунитет на стадо. Планот предвидува предност...

Македонија 02.06.20 | 15:37

Пет случаи на коронавирус во домови за стари лица во Скопје

Пет позитивни случаи на коронавирус се откриени во домови за стари лица во Скопје преку скринингот за ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче на...

Калеидоскоп 22.05.20 | 13:00

Кејт и принцот Вилијам организираа виртуелно бинго за лица во старечки дом

Поради препораките за заштита од коронавирусот, во овој период војвотката Кетрин и принцот Вилијам дел од своите кралски обврски ги извршуваат од дома. Кралскиот пар...