Ознака: Стара чаршија
Скопје 19.05.21 | 00:02

Пожар избувнал во угостителски објект кај старата скопска Чаршија

Вечерва пожар избувнал во угостителски објект во старата скопска Чаршија-јави ТВ21. Според очевидци, пожарот настанал поради проблем со електричната енергија. Пожарникарите...

Скопје 17.01.21 | 23:09

Дел од Старата скопска чаршија утре без вода

Дел од Старата скопска чаршија утре ќе биде без вода. Од ЈП „Водовод и Канализација” – Скопје, информира дека поради дефект на противпожарен хидрант ф-80 милиметри на...

Македонија 16.04.20 | 20:25

Според министерството за култура, Старата чаршија се раскопува законски

Министерството за култура денеска соопшти дека изведувањето на работите на непосредна заштита на културното наследство на Старата Скопска Чаршија се прави во согласност...

Македонија 15.04.20 | 14:02

Дали во 2008 година сме биле „Северна“?: Владата и решенијата на Службен весник за Старата чаршија ги брои ретроактивно

Власта со образложенијата за реконтрукцијата на Старата чаршија и вадењето на калдрмата среде вонредна состојба како се повеќе да се закопува. Сакајќи да прикаже дека...

Скопје 14.04.20 | 15:18

Според владата Старата Чаршија се „реставрира“ автентично

Во реставрацијата и санацијата на автентичниот лик на Стара Чаршија се запазени сите процедури за заштита на автентичноста според програмата на Националниот Совет...

Скопје 13.04.20 | 23:29

Жугиќ: Чаршијата од „заштитена“ ја претворивте во градилиште

Јелена Жугиќ на својот Фејсбук профил реагира на раскопувањето на Старата скопска чаршија за време на вонредна состојба во државата. Таа нагласува дека чаршијата од...

Скопје 13.04.20 | 22:37

За време на вонредна состојба се раскопува калдрмата во Старата чаршија

На социјалните мрежи се шири фотографија од старата Скопска чаршија, на која се гледа дека калдрмата – ја нема и е извадена. Надлежни за старата скопска чаршија се општините...

Црна хроника 14.08.19 | 18:49

Скопјанец среде бел ден претепан во Старата чаршија

Скопјанец среде бел ден бил нападнат во угостителски објект во Старата скопска чаршија. МВР информира дека вчера во 15 часот и 30 минути 22-годишниот М.С. од Скопје пријавил...

Скопје 17.06.19 | 12:56

Ганиу за терасите без дозвола во Старата скопска чаршија: Никој нема да биде над законот!

Во рамките на акцијата која Општина Чаир ја покрена за отстранување на терасите поставени без дозвола во Старата Скопска Чаршија, Градоначалникот на Општина Чаир,...