Ознака: српски туристи
Економија 20.07.21 | 15:01

Над 40 илјади картички им се поделени на српските туристи како благодарност за вакцините

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска му беше домаќин на министерот за инфраструктура, градежништво и сообраќај на Република Србија, Томислав Момировиќ....

Македонија 10.07.21 | 16:30

Србите се жалат: На „Табановце“ има граничар кој не ги дава картичките за бесплатна патарина

Судејќи по информацијата што ја споделува Србинка на отворената српска Фејсбук група Грча инфо, за да се добие картичка за патарини треба да се налета на вистинскиот...

Економија 12.06.21 | 09:38

Картичките се најефикасен начин за ослободување од патарина на српските туристи, тврди директорот на Патишта

Согласно со Одлуката на Владата за ослободување од плаќање патарина за возила на српски туристи за време на летната сезона, М-Смарт картичките во предвидената количина...

Патувања 29.05.21 | 10:59

Српските граѓани нема да можат со македонски ПЦР-тест да влегуваат во Грција

Секој што е вакциниран може да патува во Грција со сертификат за имунизација без никакви проблеми, но оние што не ја примиле ковид-вакцината ќе треба да приложат негативен...

Македонија 28.05.21 | 21:18

АА и Алтернатива поднесоа иницијатива до Уставен суд за патарините за српските туристи

Коалицијата „Алијанса за Албанците и Алтернатива“, денес, пред Уставниот суд поднесе иницијатива за процена на законитоста на одлуката на Владата, со која граѓаните...

Патувања 19.05.21 | 09:58

Цените на плажа во Грција се исти, ама пусто е без македонски туристи

Грција ја отвори границата по една година, но на „Богородица“ е пусто. Наташа Букусовска, Македонка која издава апартмани на првиот крак на Халкидики, за Женски магазин...

Балкан 20.04.21 | 19:18

Грците во страв да не им пропадне и оваа сезона: Ќе дојдат ли српските туристи?

Иако Грција почна да ги отвора границите за туристи, сопствениците на хотели, апартмани и ресторани во регионот на Олимпија стравуваат дека и оваа година ќе останат...

Економија 15.04.21 | 14:08

Благодарност за вакцините: Српските туристи во Дојран ќе добијат попусти и бесплатен паркинг

Градоначалникот на Дојран, Анго Ангов и директорот на Агенцијата за подршка и промоција на туризмот, Љупчо Јаневски, договорија летово српските туристи во Дојран да...

Економија 06.04.21 | 11:38

Попуст во хотелите и кафеаните, бесплатни патарини, бесплатен паркинг: Што ќе добијат српските туристи за возврат?

Српските туристи сигруно ќе можат да престојуваат во хотелите во туристичките центри со попуст од 10 до 20 отсто, од мај до крајот на годината, но дали ќе можат да ги користат...

Балкан 08.07.20 | 11:44

Српски туристи донесоа корона во Грција

Најмалку тројца српски туристи се во карантин, а двајца во болница, додека летниот одмор го поминуваат во Грција, односно на Халкидики и Евиа, откако добиле позитивни...

Вести 05.07.20 | 19:07

Од утре забранет влез за српските туристи во Грција

Од утре во шест часот е забранат влез за српските туристи во Грција, поради ширење на коронавирусот во Србија, објавија грчките власти. Забраната ќе биде на сила до 15...

Балкан 16.06.20 | 09:05

Грција се смилува и ги пушти српските туристи, од денеска ќе можат и преку Евзони

Грчката Влада доцна синоќа донесе одлука да им дозволи преминување на границата и на српските државјани на границата меѓу Бугарија и Грција. Српските дипломати успеале...

Балкан 15.06.20 | 14:05

Српските туристи немаат среќа: Ни Бугарите не ги пуштаат да влезат во Грција

Колона возила од околу 15 километри имаше кусо по отворањето на бугарско-грчката граница на преминот Промахонас, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Конкретниот граничен...

Балкан 15.06.20 | 12:24

„Евзони“ остана затворен: Грција ги извиси српските туристи

Српските турсти кои денеска се упатија кон Грција беа непријатно изненадени. Наместо слободен влез како што беше најавено, рампата на „Евзони“ остана спуштена.Голем...