Ознака: средношколски глас
Македонија 06.10.21 | 12:01

„Средношколски глас“: Надлежните да го расчистат случајот со кампот

Како организација којашто ги претставува средношколците и интересите на истите сакаме најостро да го осудиме извидничкиот камп каде на наши врсници им беше презентирано...

Македонија 24.06.21 | 14:05

Средношколски глас: Во ученичките домови ќе се сместува со евидентни листови место свидетелства

Фејсбук страната „Средношколски Глас“ преку статус на Фејсбук пишува дека за сместување во ученички дом ќе бараат евидентни листови место сведителства. -До нас стигаат...

Македонија 12.06.21 | 15:38

Средношколците кои бојкотираа настава се казнети со намалено поведение, сега имаат порака до Царовска

Добиваме информации од страна на нашите соученици и родители дека ни е намалено поведението затоа што бојкотиравме, информираат од Средношколски глас. Еве што истакнаа...

Македонија 15.05.21 | 13:16

Стоп за избрзани реформи и дигитализација на овој начин: Царовска, сакаме да нè слушнете!

Ова сме ние, драга Министерке. Ние и нашите родители сплотени против вашата ароганција и уништување на образованието и нашата иднина! Сакаме да не слушнете, имаме многу...

Македонија 10.05.21 | 20:47

Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници, тие се темелот на образованието

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето...

Македонија 10.05.21 | 11:38

Ние сме иднината на Македонија и заслужуваме квалитено образование

Одговор на Средношколски глас на апелот на директориката иа гимназијата „Свети Климент Охридски“ од Охрид Весна Цветкоска, која им се обраќа на класните од втора година...

Македонија 20.04.21 | 20:42

Средношколски глас: Последната „реформа“ со учебниците е лоша и дискриминаторска од многу аспекти

Целиот период на министерската за образование Мила Царовска е исполнет со скандали, уништување на образованието и инаетење на министерката. Последната „реформа”...

Македонија 07.04.21 | 20:33

Средношколски Глас: Здравјето пред државната матура

Во изминатите месеци и сега сме сведоци на порастот на заразени и починати од КОВИД 19 токму поради тие причини и актуелниот попис беше одложен и згора на сето тоа се...

Македонија 14.12.20 | 12:35

Бојкотот на средношколците продлжува и денес

Средношколците ширум Македонија ја бојкотираат наставата, зошто не се согласуваат со одлуката на Министерството за образование и наука дека државната матура треба...

Македонија 12.12.20 | 08:33

Јајца врз зградата на МОН: Учиме преку „Тимс“, немаме практична настава – како ќе полагаме?

Со фрлање јајца кон зградата на Министерството за образование и наука заврши протестот на средношколците, кои вчера порачаа дека не сакаат да полагаат државна матура, поради...

Македонија 10.12.20 | 14:22

„Средношколски глас“: Остро застануваме против ваквиот предлог за полагање на државна матура на Царовска и МО

Ние средношколците сме против дополнителен хаос во образованието, велат од средношкоската организација „Средношколски глас“, додавајќи дека и онака немањето услови...

Македонија 26.11.20 | 12:36

„Средношколски глас“: Ако властите немаат црвени линии, ние средношколците имаме

Средношколската организација за заштита на животната средина, која го изнесува гласот на средношколците во Македонија, „Средношколски глас“  ги осуди изјавите на...

Македонија 18.11.20 | 22:23

Средношколски глас против полагањето државна матура кога има 50.000 заразени граѓани

Од средношколки глас реагираат на концептот на Министерството за образование и наука (МОН) за полагањето и датумите за државната матура. Средношколски Глас е строго...

Скопје 26.10.20 | 09:09

Вознемирувачко видео од Лисиче, средношколците апелираат да се сопре овој геноцид

Ситуацијата со загадувањето излегува од контрола и претставува огромна опасност врз здравјето на граѓаните, алармираат од „Средношколски глас“. Оваа снимка ни ја...

Скопје 21.10.20 | 13:35

Средношколците приморани за викенд да го напуштаат домот „Здравко Цветковски“

Средношколска организација за заштита на животната средина, која го изнесува гласот на средношколците во Македонија, реагира на однесувањето на ученичкиот дом „Здравко...

Македонија 29.09.20 | 14:09

Средношколски глас за платформата: Фијаско!

По вчерашниот неуспешен тест на националната платформа за онлајн настава на Министерството за образование, следуваа и денешните при провни часови, но платформата повторно...