Ознака: србија – ЕУ
Балкан 31.01.23 | 08:06

Демостат: Србија ќе биде членка на ЕУ до 2030 година доколку го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасна перспектива за членството на Србија во Европската Унија, инвестиции во енергетскиот сектор и ослободување од зависноста од Русија во таа област, доаѓање на американски...

Балкан 26.09.22 | 23:20

Жесток одговор за Брисел: Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна во рок од 72 часа, пренесува „Новости“. Според...

Балкан 05.07.22 | 12:14

Рама – Руте: Србија треба итно да се внесе во ЕУ наместо да се остави на влијанието на Русија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека регионалната иницијатива Отворен Балкан ќе помогне, меѓу другото, да ја одвои Србија од Русија односно Москва да нема повеќе...

Балкан 14.06.22 | 21:25

Србија нема да отвори нов кластер зашто одби да воведе санкции против Русија

Министерката за европска интеграција на Србија Јадранка Јоксимовиќ изјави дека кластерот 3 нема да биде отворен во јуни во Брисел, затоа што Србија нема воведено санкции...