Ознака: спомен плоча
Македонија 03.05.23 | 10:22

Ковачевски, имате ли контрола над територијата или не?

Димитар Ковачевски, до кога ќе бегате и кога ќе одговорите за кршењето на плочите во Вејце?, го прашува пратеникот Драган Ковачки. Мала ли работа е ова за Вас како премиер,...

Македонија 04.05.22 | 15:43

Максим Димитриевски: Тито беше еден од најистакнатите поборници за мир и активен соживот, симбол за социјална правда, подобар и посигурен живот

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски и претседателката на Советот на општината Ивана Ѓорѓиевска, денеска положија свежо цвеќе на спомен плочата...

Црна хроника 12.08.21 | 21:51

Вратена во првобитна состојба спомен-плочата на бугарските туристи во Охрид

Македонското МНР најостро го осуди сквернавењето на спомен-плочата “Солзата на Роза” во Охрид, поставена во сеќавање на жртвите од бродската несреќа од 2009-тата година,...

Македонија 05.06.21 | 16:51

Поставена плоча кај Гајре во чест на загинатите петмина армиски бранители во 2001 година

Се одбележаа 20 години од нападот и убивањето на петмина армиски бранители кај тетовското село Гајре на патот од Тетово кон Попова Шапка. Почит им беше оддадена од...

Македонија 14.05.21 | 14:44

Искрешени и уништени спомен плочите за загинатите бранители кај Вејце

Оштетени и уништени се двете плочи поставени за убиените осум припадници на Армијата и полицијата кај Вејце кои беа поставени на 28 април по повод 20 години од масакрот...

Македонија 17.06.20 | 15:37

Мицкоски: Откривме плоча во спомен на формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, пред точно 30 години

Денес бев во Горно Лисиче, на „Горноврановска“, каде заедно со првиот генерален секретар Борис Змејковски откривме плоча во спомен на формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, пред...

Балкан 11.09.19 | 10:59

Во Приштина спомен-плоча во чест на жртвите на 11 септември во САД

Во дворот на Владата на Косово утрово е откриена спомен-плоча во чест на жртвите на терористичкиот напад на 11 септември 2011 година во Соединетите Американски Држави,...

Македонија 14.05.19 | 13:03

Уништена спомен плочата за загинатите кај Карпалак

Спомен плочата за загинатите војници во масакрот кај Карпалак, кој се случи за време на конфликтот во 2001, е искршена и искорната. На фотографиите направени од граѓани...