Ознака: Спиро Ристовски
Македонија 09.03.20 | 15:04

Ристовски: Истрагата за „27 април“ беше затворена без обвинителката да ме сослуша

Истрагата за предметот „27 април“ беше затворена без да ми се овозможи правото на исказ односно без да ме сослуша обвинителката, па исказот го дадов по мое барање, откако...

Црна хроника 09.01.20 | 13:00

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски ќе им се суди за „27 април“

На поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, актуелниот пратеник и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, и на поранешниот директор на...

Црна хроника 31.05.19 | 16:51

Ристовски и Атанасовски заминуваат од Шутка

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје на двајца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април 2017 година мерката притвор им ја замени со мерка куќен притвор,...

Црна хроника 31.05.19 | 15:08

Ристовски и Атанасовски да излезат од „Шутка“ и да одат во куќен притвор, бара обвинителството

Екс министерот Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, да бидат пуштени од истражниот затвор „Скопје“, и притворот да продолжат да го...

Црна хроника 21.05.19 | 15:58

Ристовски останува во Шутка, апелација ја отфрли жалбата

Апелациониот суд ја отфрли жалбата на поранешниот министер Спиро Ристовски и го потврди решението на Кривичниот суд за продолжување на мерката притвор, потврдија од...

Македонија 15.05.19 | 19:07

Немам резервна варијанта: Спиро Ристовски бара да му се укине притворот

Поранешниот министер, Спиро Ристовски бара да му се укине притворот и да се брани од слобода или притворот наместо во Шутка да му се замени со куќен притвор. Ристовски...

Македонија 09.05.19 | 11:26

Оставката се турна под килим? Директорот на Шутка сè уште на функција

Владата сè уште не ја разгледала оставката на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски. Поднесената осткавка на Котевски беше констатирана на...

Македонија 28.02.19 | 13:38

Во случајот на Ристовски притворениците скокнале да ги разделат, за Јанакиески не реагирале

Управата за извршување на санкциите при Министерството за правда соопшти дека го разгледале Извештајот од КПУ Затвор – Скопје, како и дека изготвиле сопствен Записник...

Македонија 27.02.19 | 10:00

Вистината за нападот во Шутка врз Јанакиески и Ристовски

На „Јутјуб“ е објавено видео со целата хронологија на инцидентите во затворот Шутка, кога беа нападнати и повредени поранешните министри Миле Јакимоски и Спиро Ристоски. 21.02,...

Македонија 26.02.19 | 20:38

Муслиу: Со поднесување на оставка и 11 дисциплински за претепувањето на Јанакиески и Ристоски не завршува процесот, со таков однос не одиме кон ЕУ

Алберт Муслиу, политичкиот аналитичар при своето гостување во дебатната емисија „Само вистина“ говореше и за случката со претепување на бившите министери Миле Јанакиески...

Македонија 26.02.19 | 11:11

Бројни пропусти и дисциплински постапки за најмалку 11 лица во затворот во Шутка

Најмалку 11 лица вработени во истражниот затвор „Скопје“ ќе одговараат за направени пропусти, кои довеле до двата одвоени инциденти со поранешните министри Миле Јанакиески...

Македонија 25.02.19 | 13:58

За МВР уште нема основа за постапка за инцидентот во „Шутка“, го чека извештајот од затворот

Министерството за внатрешни работи го чека извештајот од затворот Скопје и Управата за извршување санкции во врска со инцидентот од минатата недела кога притворените...

Двоглед 24.02.19 | 12:10

Ако дознаеме дека некој од Диво Насеље прв провоцирал, ќе го избркаме од затвор

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека се спроведува истрага за случувањата и инцидентите во затворот Шутка, во кои беа физички нападнати поранешни...

Македонија 23.02.19 | 12:04

Пандов бесен: Озбилна терористичка група отворено да се заканува, а Заев и понатаму да го држи Ристовски во притвор со нив, ама во „хашко одделение“

Преку пуч, од 27 април со Македонија владеат фашисти, криминалци и апаши кој безмилосно крадат и пљачкаат. Распродадоа се, име, идентитет, историја, култура. Ја задолжија...

Македонија 23.02.19 | 08:18

Порака од Кумановската група до Груевски, Ахмети, Мијалков и Јанкулоска: Ќе ве следиме до крајот на светот

Кумановската група преку нивните роднини испрати реакција до весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува...

Македонија 23.02.19 | 08:04

Командант Малишева ја сокри заканата

Мухамед Красниќи алијас командант Малишева од Кумановската група го затвори профилот, таша што сега не се гледа јавно честитката до напаѓачите на ексминистрите Миле...

Македонија 22.02.19 | 20:02

Јанакиески заминува во куќен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот...

Црна хроника 22.02.19 | 10:26

Јанакиески и Ристовски преместени во хашкото одделение во „Шутка“

По вчерашниот инцидент што се случи во истражниот затвор во Шутка во кој беа нападнати поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески од страна на притворени...

Македонија 22.02.19 | 10:26

А бе ова ни на онај другарот на Миле не му текна!

Елка Јачева-Улчар, професор од Институтот за македонски јазик реагира на изјавите на одговорните лица дека поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристоски, сами...

Македонија 22.02.19 | 09:13

Братучедот на Лирим Красниќи: Секој политичар кој е вмешан во оваа стапица, ќе биде искршен од ќотек

Братучедот на Лирим Красниќи, Мухамет Красниќи, на својот ФБ профил се пофали и го поздрави потегот на неговиот братучед и другарот Есат Кафеѓоли, кои ги пpeтeпaa ексминистрите...