Ознака: Спиро Ристовски
Црна хроника 08.02.22 | 15:50

Спиро Ристовски излегува од куќен притвор

Спиро Ристовски, осуден на шест години и три месеци затвор од Кривичниот суд Скопје, за случајот „Организатори на 27 април”, излегува од куќен притвор. Според последната...

Македонија 14.07.21 | 16:02

Јанакиески праша: Како може да направиш план со лица кои воопшто не ги познаваш

Како може да направиш план со лица кои воопшто не ги познаваш, праша пред судот Миле Јанакиески за обвинувањата дека имал план за собраниските случувања од 27 април. Тој...

Македонија 14.07.21 | 16:00

Мукоски не ги слушал наводните наредби на Јанакиески да го спречи изборот на Џафери

Адвокатот Дончо Наков на денешните завршни зборови со слики и докази од 27 април 2017 докази и месеците пред тоа објаснуваше дека нема никаков план дека обвинетите се организатори...

Македонија 12.07.21 | 15:24

Ристовски: Нинџа ги прилагодува исказите според потребите на Обвинителството

Спиро Ристовски вели дека сведокот на Обвинителството Александар Василевски Нинџа ги прилагодува своите искази според потребите на Обвинителството и оти не може да...

Македонија 12.07.21 | 14:49

За неа немаше обвинение: Канческа за протестите коментирала „Леле леле народ, пу пу убавина“

Спиро Ристовски на завршните зборови ја објасни комуникацијата што ја имал со поранешната минитерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Тој вели дека во пораките...

Македонија 12.07.21 | 14:37

Ристовски: Немаше никаков план за 27 април

Обвинителството нема никаков доказ за некаков план за 27 април бидејќи немаше план, наглсаси во завршните зборови за собраниските случувања Спиро Ристовски. Со Никола...

Македонија 12.07.21 | 12:43

Ако Ристовски и Јанакиески немале комунинација на 27 април, како тогаш можеле нешто да организираат?

  Адвокатот Гоце Ристовски на денешните завршни зборови посочи дека обвинетите Ристовски и Јанакиески на 27 април 2017 година немале никава комуникација а тоа го потврдиле...

Македонија 12.07.21 | 12:16

Нинџа лажел дека на 27 април се слушнал со Спиро Ристовски и го видел во штабот на ВМРО

Адвокатот на Спиро Ристовски Гоце Ристевски се осврна на сведочењето на Александар Василевски во врска со настаните од 27 април. Ристевски објасни дека Нинџа лажел за...

Македонија 12.07.21 | 11:42

Адвокатот на Ристовски: Очекував дека Обвинителството ќе се откаже од обвнението, а не да го изменува

Адвокатот на Спиро Ристовски Гоце Ристовски во завршните зборови за настаните од 27 април истакна дека очекувал Oбвинителство да го повлече обвинението, а не да го менува....

Македонија 08.06.21 | 09:06

„Што направија овие во Тетово?“ „Камбовски и бил во комисија.“ „Мутно е.“

На вчерашното рочиште за „27 април“ беа презентирани дополнителни докази од страна на обвинителството, но и од страна на обвинетите и нивните адвокати. Покрај пораките...

Македонија 28.05.21 | 11:20

Ристовски: Ниту сум контактирал со Нинџа ниту сум го викнал во партијата

Член сум на ВМРО-ДПМНЕ од 1997 година и не извршував партиски функции туку само државни бидејќи никогаш не ја стекнав довербата внатре во партијата. Во периодот 2016-2017 во...

Македонија 01.02.21 | 12:33

Цветко Грозданов: Ристовски никогаш немал партиска функција

Денеска на судењето за собраниските настани сведочеше поранешниот директор на Претпријатието за стопанисување со стамбен и деловен простор Цветко Грозданов. Тој рече...

Македонија 01.02.21 | 11:30

Поранешниот заменик министер во МВР: На 27 април со Ристовски бевме договорени да одиме на посета кај Адеми

Денеска за собраниските случувања сведочеше поранешниот заменик министер за внатрешни работи Земири Ќамили. Тој објасни како му течел денот на 27 април 2017 година и оти...

Македонија 28.01.21 | 13:48

Сведоците потврдија дека Ристовски и Јанакиевски не го организирале членството за протестите на „27 април“

Продолжи рочиштето за настаните од „27 април“. Денеска сведочеа десетина членови на ВМРО-ДПМНЕ како и претседатели на општински организации. Сите беа едногласни во...

Македонија 22.12.20 | 12:16

Вештакот потврди дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески немале телефонска комуникација на 27 април

На денешното рочиште за 27 април сведочеше и вештакот проф. д-р Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната. Тој објасни дека разгледувал обемен материјал, хардиск и листинзи...

Македонија 09.03.20 | 15:04

Ристовски: Истрагата за „27 април“ беше затворена без обвинителката да ме сослуша

Истрагата за предметот „27 април“ беше затворена без да ми се овозможи правото на исказ односно без да ме сослуша обвинителката, па исказот го дадов по мое барање, откако...

Црна хроника 09.01.20 | 13:00

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски ќе им се суди за „27 април“

На поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, актуелниот пратеник и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, и на поранешниот директор на...

Црна хроника 31.05.19 | 16:51

Ристовски и Атанасовски заминуваат од Шутка

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје на двајца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април 2017 година мерката притвор им ја замени со мерка куќен притвор,...

Црна хроника 31.05.19 | 15:08

Ристовски и Атанасовски да излезат од „Шутка“ и да одат во куќен притвор, бара обвинителството

Екс министерот Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, да бидат пуштени од истражниот затвор „Скопје“, и притворот да продолжат да го...

Црна хроника 21.05.19 | 15:58

Ристовски останува во Шутка, апелација ја отфрли жалбата

Апелациониот суд ја отфрли жалбата на поранешниот министер Спиро Ристовски и го потврди решението на Кривичниот суд за продолжување на мерката притвор, потврдија од...