Ознака: специјален обвинител
Македонија 15.05.20 | 18:46

Прекршочни постапки против сите обвинители на СЈО

Државната комисија за спречување на корупција на денешната 29. седница поведе прекршочна постапка против поранешните обвинители на СЈО Катица Јанева, Фатиме Фетаи,...

Македонија 27.11.19 | 21:19

Или одговорност и враќање на парите или суспензија за сите специјални обвинители

Специјалните обвинители треба веднаш да сносат одговорност и да си поднесат оставка, а доколку не си поднесат оставка, тогаш Љубомир Јовевски веднаш да ги суспрендира...

Македонија 14.09.19 | 21:50

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 13.09.19 | 11:36

Илиевски: Ако СЈО раководено од Катица сега биде наградено, значи дека уште не дошол крајот

Вработените во СЈО пишале писмо во кое замолуваат да не бидат шутнати на улица по крахот со Катица (во суштина, веројатно договорено е сите да бидат насекаде преземени,...

Македонија 13.09.19 | 09:31

Почна големата преселба на „бомбите“ од Зоран Заев

Транспортот од СЈО во ОЈО на сите прислушкувани разговори кои Зоран Заев ги предаде на Катица Јанева почнува од денеска. Од СЈО вчера потврдија дека се подготвени за...

Македонија 12.09.19 | 15:27

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат...

Македонија 29.08.19 | 21:12

СДСМ: Има сериозни шанси да се постигне договор за законот за ЈО

Има сериозни шанси да се постигне договор со опозицијата за законот за јавно обвинителство со кој се решава идниот статус на Специјалното јавно обвинителство, брифираат...