Ознака: СП ракомет 2021
Ракомет 27.01.21 | 23:26

Македонија заврши на 23 место на СП во ракомет

До крајот на СП во Египет останаа уште само четири средби, двете полуфинални, таа за третото место и големото финале. Денеска стана познат и победникот на Президент Купот,...

Ракомет 24.01.21 | 17:16

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Белорусија го заврши настапот на СП

Пораз од Белорусија со резултат 30:26 забележа македонската репрезентација во последниот свој натпревар на 27. светски шампионат во Египет. Избраниците на селекторот...

Ракомет 23.01.21 | 18:27

Ристовски: Ваква Македонија е резултат на брзоплета стратегија правена преку телефон

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски, кој го пропушти Светското првенство во Египет, смета дека лошите резултати на македонската ракометна...

Ракомет 23.01.21 | 17:15

Лазаров: Го допревме дното

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонската ракометна репрезентација со бледите изданија на Светското првенство го „допре дното“ и оти сега е потребна...

Ракомет 20.01.21 | 17:16

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Македонската ракометна репрезентација попладнево го забележа третиот пораз на Мундијалот во Египет и прв во Главната фаза. Подобри од избраниците на селекторот Данило...

Ракомет 19.01.21 | 09:42

Мицкоски: Посакуваме нови победи, а пред сѐ добро здравје

Македонија се бодри и кога победува и кога губи! 🇲🇰 Честитки на ракометарите за пласманот во следната фаза. Посакуваме нови победи, а пред сѐ добро здравје!- стои во...

Ракомет 18.01.21 | 21:51

Стоилов: Жалам што не можевме подобро да се подготвиме

Македонија е во наредната фаза на Светското првенство. Победата над Чиле во последното коло ни ја отвори вратата во втората рунда каде што задачата ќе биде многу потешка....

Ракомет 18.01.21 | 21:00

Познат распоредот на натпреварите на Македонија на СП во ракомет

Откако Македонија денеска успеа да го совлада Чиле на третиот натпревар во рамките на првата фазаод Светското ракометно првенство кое се игра во Египет, познат е и распоредот...

Ракомет 18.01.21 | 19:25

Брестовац: Одличните бекови заслужни за победата

Со победата над Чиле на седмото учество на светските првенства Македонија се пласира во втората, главна фаза. Селекторот Данило Брестовац ги истакна најважните фактори...

Ракомет 18.01.21 | 19:01

„Клавајте голови“ од Брестовац на 8 минути до крај

На осум минути до крајот, кога македонската репрезентација имаше водство од +5, селекторот побара тајм-аут, а изгледа тоа беше поради неговите попуштени нерви. Немој...

Ракомет 18.01.21 | 18:04

Македонски специјалитет за Чиле – цепелин како „јаготка на шлагот“

Една ама вредна – Македонија ја забележа првата победа на СП во Египет, која донесе пласман во втората фаза. Овој цепелин е еден од оние моменти кога нашиот состав,...

Ракомет 18.01.21 | 17:45

Заев со честитка до ракометарите: Ова е победа освоена со професионалност и истрајност

Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук и им ја честиташе победата на македонските ракометари. -Македонските ракометари продолжуваат во следната фаза од Светското...

Ракомет 18.01.21 | 17:41

Познато кога Македонија ќе го игра првиот меч во втората фаза

Конечно победа, победа во вистински момент. Со триумфот над Чиле, нашите ракометари се пласираа во следната фаза, она што и беше основниот план и амбиција на нашата експедиција...

Ракомет 18.01.21 | 17:32

Ристовски: Да не беа Лазаров, Пешевски, Митревски и Томовски, се сомневам дека ќе победевме

Ова е второ Светско првенство без Борко Ристовски во нашиот табор, откако Червар не го сврсти во ростерот на македонската селекција за Мундијалот во Франција пред четири...

Ракомет 18.01.21 | 17:11

Митревски ја одбрани Македонија, ја однесе во вториот круг

Традицијата на победи против селекцијата на Чиле продолжи и денеска кога Македонија дојде до триумф број 6 во шестиот натпревар против оваа селекција обезбеден со 32:29. Селекцијата...

Ракомет 18.01.21 | 17:04

Лазаров ги искара ракометарите на тајм-аут

Како вистински капитен, Кире Лазаров ги искара своите соиграчи. Тој им напомена –“Смирете се не шутирајте сега, не шутирате кога треба“ тоа беше советот на капитенот...

Ракомет 18.01.21 | 16:24

Македонија губи на полувреме и од Чиле

Репрезентацијата на Чиле има предност од еден гол после 30 минути против Македонија од 17:16. Нешто подобро полувреме во однос на претходните средби, но повторно далеку...

Ракомет 18.01.21 | 16:20

Кире Лазаров го игра 40 мундијалски натпревар

Нашиот најдобар македонски ракометар Кире Лазаров на денешниот натпревар кој е од клучно значење за македонската ракометна репрезентација прослави уште еден јубилеј. Имено,...

Ракомет 17.01.21 | 23:15

Червар: Вакво првенство не смее да се повтори!

Актуелниот селектор на Хрватска и екс-кормилар на Металург и на Македонија, Лино Червар после триумфот на „каубоите“ против Ангола со 28-20 за прва победа на Светското...

Ракомет 17.01.21 | 18:04

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се...