Ознака: солидарен данок
Економија 09.11.23 | 13:17

Солидарен данок наплатен од 130 компании, 26 не ја исполниле обврската

Заклучно со вчера, 8 ноември, од 130 компании се наплатени 2,3 милијарди денари по основ на данокот на солидарност. Оваа обврска ја имаат 156 компании, меѓу кои и едно јавно...

Економија 03.11.23 | 16:11

Ако Законот за солидарен данок „падне“ на Уставен суд, средствата на компаниите ќе им се враќаат од буџетот за 2024 година

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска, одговорајќи на новинарски прашање, рече дека ако Законот за солидарен данок „падне“ на Уставен суд, средствата...

Економија 03.11.23 | 13:00

Битиќи: Ако солидарниот данок падне на Уставен, парите на компаниите ќе им се враќааат од буџетот за следната година

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска, одговорајќи на новинарски прашање, рече дека ако Законот за солидарен данок „падне“ на Уставен суд, средствата...

Економија 30.10.23 | 16:45

Битиќи: Има соодвет одѕив на компаниите по основ на Законот за солидарен данок

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, е задоволен од одѕивот на компаниите по однос на Законот за солидарен данок. Како што вели Битиќи, собраните средства...

Економија 25.09.23 | 12:51

Стопанската комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен

Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен. Нејзините правни тимови велат дека ова законско решение „лебди во воздух“ по неколку основи,...

Економија 24.09.23 | 10:28

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со новиот измислен данок сака да им земе арач на лојалните фирми, наместо да се бори со сивата економија

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека Ахмети и Ковачевски измислија нов данок, кој внимавајте го нарекоа „солидарен“, а со кој во реалноста се собира дупло данок од оние компании,...

Економија 23.09.23 | 09:26

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително...

Економија 21.09.23 | 14:56

Мицкоски: Законот за солидарен данок е земање од успешните и дисциплинирани на сметка на генераторите на сивата економија

Законот за солидарен данок е данок каде од тие кои се успешни и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се неуспешни и недисцилинирани и тука пред се мислам...

Економија 21.09.23 | 14:28

ССК: Законот за солидарен данок упатува многу погрешен сигнал

ојузот на стопански комори смета дека со Законот за солидарен данок се дава еден многу погрешен сигнал и уште еднаш ќе го разгледаат пред да одлучат дали ќе и се приклучат...

Економија 20.09.23 | 22:42

Стопанската комора ќе го даде Законот за солидарен данок пред Уставниот суд

Стопанската комора ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за оспорување на Законот за солидарен данок, најави претседателот на Комората, Бранко Азески. Азески во интерју...

Економија 20.09.23 | 15:30

СКСЗМ: Владата ги казнува бизнисите со солидарен данок и ги замрзнува намалените цени

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) реагира на последната владина одлука за поевтинување на основните прехранбени производи, како и на донесувањето...

Економија 28.07.23 | 15:41

Мицкоски од Вевчани: Со воведување солидарен данок Владата не е фер кон оние кои редовно ги плаќаат давачките, не смее да има привилигирани граѓани

Владата повторно е не фер и нечесна кон оние што си ги завршуваат обврските, односно сите кои ги плаќаат своите давачките, се лојални граѓани и со законот за солидарен...

Економија 26.07.23 | 14:34

Околу 200 фирми опфатени со солидарниот данок ќе треба да дадат околу 77 милиони евра

Околу 200 компании би требало да бидат опфатени со данокот на солидарност, соопшти директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, а проценките се врз основа...

Економија 01.06.23 | 13:37

Бесими: Не се откажавме од „солидарниот“ данок

Министерот за финансии Фатмир Бесими апелира што поскоро да се изгласат законите од даночна реформа кои се во собраниска процедура, нагласувајќи дека Владата не се...