Ознака: Сојуз на средношколци
Македонија 09.02.21 | 12:01

Сојуз на средношколци на средба со Заев

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија...

Македонија 02.02.21 | 19:23

ДУИ ќе ги „турка“ барањата на средношкoлците на Влада

Средношколците кои ја бојкотираат наставата и бараат измени на полагањето на државна матура попладнево добиле поддршка од ДУИ за своите барања. Пратеници од ДУИ ги...

Македонија 02.02.21 | 16:05

Царовска продолжува со притисоците, матурантите се жалат дека освен закани сега и медиумски се цензурирани

Пишувам како изреволтиран матурант кој предизвикан од секојдневните „гафови“ во нашиот образовен систем веќе се убедува својот живот да го продолжи надвор од оваа...

Македонија 30.01.21 | 14:16

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани,...

Македонија 19.01.21 | 22:03

Матурантите најавуваат бојкот на наставата од 21 јануари, министерката Царовска „не ги ферма“

Утре завршува зимскиот распуст на учениците, а средношколците од четврток 21 јануари најавуваат бојкот на наставата. Како што велат средношколците бојкотот на наставата...

Македонија 19.01.21 | 20:04

Барање матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Средношколците, како образложение го наведуваат...

Македонија 09.12.20 | 15:24

Средношколски сојуз имаат две барања за матурантите

Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи попладнево беше на средба со министерката за образование и наука Мила Царовска за државната матура за која претставниците...