Ознака: слобода на медиуми
Свет 08.07.21 | 21:55

Белоруските власти го блокираа порталот на „Наша Нива“, што известуваше за протестите во земјата

Белоруските власти денеска соопштија дека го блокирале порталот на весникот „Наша Нива“, што е критички настроен кон белорускиот претседател Александар Лукашенко,...

Македонија 28.05.21 | 09:45

Заев за финансиските контроли и слободата на медиумите: Алфа апла како да се излезени од ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Фокус“ вели дека нема тенденција во финансиската контрола на телевизија Алфа. На прашањето на „Фокус“ дали тоа е форма на притисок,...

Македонија 03.05.21 | 15:49

Пендаровски: Без слободни медиуми нема објективни и проверени информации

Истражувачкото новинарство и унапредувањето на транспарентноста позитивно влијаат врз демократиите и одржливиот развој. Без слободни медиуми нема објективни и проверени...

Македонија 03.05.21 | 10:00

Светски ден на слободата на печатот

Со одлука на Генералното собрание на ОН од 1993 година, 3 мај е прогласен за Светски ден на слободата на печатот, со цел да ги потсетува владите на потребата од почитување...

Свет 03.05.21 | 09:15

Борел: Слободата на медиумите сè уште е загрозена

Во време кога известувањето на независните и слободните медиуми е поважно од било кога, слободата на медиумите сè уште е загрозена, се вели во изјавата на високиот претставник...

Македонија 02.01.21 | 14:29

Забрчанец за слободата на медиумите: Нема веќе подредени и привилегирани медиуми, ниту нарачани вести

Со промената на власта во 2017 година, и за медиумите, и за граѓаните се случи преврт во медиумскиот етер. Денес, за пробивот на вести и за привлекувањето на интересот на...

Македонија 15.11.20 | 14:20

Владата ја купи уредувачката политика на Телма

Тоа што не може да се купи со пари, може да се купи со многу пари. Ова е позната изрека, што беспрекорно функционира во реалноста, особено во светот на македонските олигарси...

Свет 02.05.20 | 20:13

EУ се пожали дека за време на короната медиумите не биле слободни

Европската унија   предупреди за пад на слободата на медиумите ширум светот, во момент на пандемија на новиот коронавирус. „Загрижувачки е што пандемијата Ковид-19...

Македонија 06.03.20 | 11:42

Првадоубиецот стана и убиец на медиуми – од каде Заев знае дека има истрага против медиуми, освен ако тој е нарачателот

Една е ситуацијата што Зоран Заев бега од дебати во телевизии каде не може да има контрола, а друга е ситуацијата што тој јавно кажа дека има постапка врз медиум од страна...

Македонија 05.03.20 | 10:54

Преку прогон и злоупотреба на судот и обвинителството Заев сака да ги замолкне медиумите

Зоран Заев преку прогон и злоупотреба на судот и обвинителството сее страв во обид да ги замолкне медиумите кои се охрабруваат да ги истражуваат неговите криминали...

Македонија 04.03.20 | 23:27

Целта на казната за Митовски е да се заплаши и тој лично, но и оние кои мислат да објават нешто против Владата

Сум бил мета на разни напади, лични напади, но никогаш не сум се осудил да тужам новинар или медиум – вели поранешниот вицепремиер за европски прашања, Васко Наумовски...

Македонија 26.02.20 | 15:37

Сите обвинувања за пиратство се неточни, паушални и тенденциозни

Со целосна одговорност тврдиме дека сите програми што се дел од пакетите на операторите се согласно со домашната и меѓународната регулатива за реемитување на програми,...

Македонија 26.02.20 | 11:25

Во време кога викаат дека блескаме ќе се случи медиумски мрак! Зошто власта удира и по медиумите?

Со одлуката на сите оператори за прекин на реемитување на сите домашни и странски ТВ канали, за првпат постои сериозна закана за медиумски мрак. Во битката меѓу медиумите,...

Македонија 29.09.19 | 09:25

Следиме слобода на медиумите

Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции. Еден...

Вести 27.09.19 | 14:04

Оркестрираниот напад врз медиумите продолжува: Кирацовски го тужи лично директорот на Република

Пораката од вчерашниот протест на МАН пред Обвинитеството не допре до власта, која е решена по секоја цена да им ја затвори устата и да им го одземе перото на критички...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 26.09.19 | 18:38

Аздисавте: Дали го пуштивте Жарко Пачемски денеска да врши претрес во Нетпрес?

Сега гледаме како на дело се потврдува поговорката дека апсолутната власт, апсолутно расипува. Наместо да се борите со вистинскиот криминал, Вие полициските ресурси...

Македонија 26.09.19 | 16:31

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми загрижен поради притисокот врз новинарот Александар Митовски

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми Харлем Десир изрази загриженост за постапката која беше најавена против уредникот на Инфомакс Александар Митовски....

Македонија 26.09.19 | 13:24

Апсете ги новинарите за корупцијата да ја терате на раат

Поради сè поголемиот и силен политички притисок врз новинарите и медиумите, што власта го спроведува преку правосудниот систем, Македонската асоцијација на новинари...

Македонија 26.09.19 | 11:51

Полициски упад во редакцијата на „Нетпрес“

Тројца инспектори од одделот за економски криминал при МВР утринава дојдоа во редакцијата на „Нетпрес“ по наредба, како што рекоа, на јавен обвинител, пренесува порталот....